Ženám na poloviční trati kralovala Slovenka Lubomíra Maníková, která triumfovala v čase 18:22 minuty. Šestnáct sekund za ní doběhla loňská vítězka Irena Pospíšilová. Třetí místo v Javorníku obsadila devatenáctiletá Lucie Beláková.

„Horňácko tentokrát nabídlo nádherné počasí bez mráčku a tak nedělní závody v Javorníku navštívilo 278 startujících. Závodilo se na tradičních tratích, dětské kategorie běhaly okruhy a hlavní závod směřoval od obecního úřadu do Filipovského údolí a zpět,“ informoval ředitel společného Moravsko-slovenského běžeckého poháru 2017 Pavel Bíla.

Mezi veterány se radovali Luděk Durďák, Ján Moravec, Miroslav Mikula, Vladimír Varmuža, Ferdinand Husár, Renata Michálková a Blažena Kocúriková. Další akcí populárního seriálu je Běh kolem Mohyly Míru, který se koná v Šaraticích v neděli 4. června. „Máme za sebou třetinu letošního seriálu. V cíli dvanácti závodů z celkových sedmatřiceti rozhodčí zaznamenali 4 434 běhů, což tvoří neuvěřitelný průměr 388 na jeden závod. A to nám třeba na Hodonínském krosu, Malé Vrbce nebo v Plaveckém Štvrtku nepřálo moc počasí,“ informuje Bíla.

Známého atletického funkcionáře a komentátora rovněž těší zvýšený zájem o dětské kategorie. „Velmi příjemné je, že závody chlapců a dívek jsou čím dál více populárnější a bojovnější. Na každém závodě bývá vynikající atmosféra a děti do toho dávají vše,“ vyzdvihuje Bíla.

Tomu naopak velkou radost nedělají dorostenci a junioři, jejichž počet zůstává za očekáváním. „Tady v tom musíme za každou cenu pokračovat, protože musí být návaznost mezi dětmi a dospělými,“ zdůrazňuje Bíla.

V hlavní mužské kategorii se odchodem Luďka Durďáka uvolnil trůn. Zatím si na absolutního vítěze dělá ambice Petr Buček z Těmic. „Stíhači z první desítky s ním zatím vždy prohráli. A ti co ho porazili, třeba Soural, Kopiar, Rehuš nebo Zalubil, budou mít asi málo absolvovaných závodů,“ přemítá Bíla.

Zato mezi ženami to bude mnohem zajímavější. „Nejlepší z posledních let, Irena Pospíšilová, je po mateřské dovolené pracovně zaneprázdněná a nevím, jestli stihne dát potřebné množství závodů na absolutní vítězství. Již loni to honila na poslední chvíli a letos to vypadá, že těch potřebných šestadvacet závodů nedá,“ myslí si Bíla.

Zatím je nejlepší Iva Hřebačková před Ivetou Kluknavskou. Vyhrát může ale i mladá Mária Truissard. „V jednotlivých kategoriích se to teprve rozjede ve druhé polovině sezony. Hodně bude záležet na zdraví. Tak se snažte a hlavně se běháním bavte,“ uzavírá Bíla.

Běh Filipovským údolím 2017, 36. ročník Muži: 1. Lukáš Soural (VSK Uni Brno) – 35:22, 2. Petr Harnoš (Veselí nad Moravou), 3. Zdenko Zalubil (Skalica), 4. Petr Buček (Těmice), 5. Filip Moravec (Myjava)
Muži nad 40 let: 1. Luděk Durďák (SDH Rohatec) – 35:29, 2. Andrej Psota (Skalica), 3. Jiří Daněk (Uherské Hradiště)
Muži nad 50 let: 1. Ján Moravec (Myjava) – 37:17, 2. Pavel Kratochvíl (Třebíč), 3. Peter Klobučnik (Dubnica nad Váhom)
Muži nad 60 let: 1. Miroslav Mikula (Radošovce) – 41:54, 2. Ferdinand Kocák (Gbely), 3. Eduard Baumgartner (Radošovce)
Muži nad 65 let: Vladimír Varmuža (BK Hodonín) – 42:56, 2. Lubomír Bartál (BK Hodonín), 3. Karel Navara (Uherský Ostroh)
Muži nad 70 let: 1. Ferdinand Husár (Trenčín) – 22:55, 2. Karel Karas (BK Hodonín), 3. František Kubíček (Dobré Pole)
Ženy: 1. Lubomíra Maníková (Dubnica) – 18:22, 2. Irena Pospíšilová (Drnovice), 3. Lucie Beláková (Nové Mesto nad Váhom), 4. Maria Truissard (Holíč), 5. Adriana Slaníková (MS Brno)
Ženy nad 35 let: 1. Renata Michálková (Hodonín) – 46:20, 2. Erika Farkašová (Skalica), 3. Lucia Kubová (Skalica)
Ženy nad 45 let: 1. Blažena Kocúriková (Jablonica) – 20:09, 2. Kateřina Doubková (Perná), 3. Marta Durnová (Veselí nad Moravou)