Zaplněný kulturní dům znovu tleskal těm nejlepším. Ve třiatřiceti závodech se představilo neuvěřitelných 8 201 závodníků ze třinácti států. Na pódium gbelského kulturního domu ale stáli ti nejlepší. "Překvapivý vítěz nebyl nikdo. Durďák i Smyková si to zasloužili," řekl ředitel MSBP 2011 Pavel Bíla.
Ten opět povedenou akci, kterou zorganizovali Gbelští strýci, moderoval. "Nevím, jestli jsem tak hladný, nebo mně docházejí slova, ale vyhlášení je čím dál kratší," vtipkoval Bíla.

Hlavně díky jeho týmu je o běžecké závody mezi závodníky, organizátory a diváky stále větší zájem. "Kvalita závodů i celé soutěže se zvedla. Přibývá závodníků, což dokazuje hlavně kategorie žen, kde v minulosti startovala pouze Lenka Fojtíková. Tehdy jsme byli v sedmém nebi, když jsme mezi sebou měli alespoň jednu zástupkyni něžného pohlaví. Dneska už běhá mnohem více žen," řekl třeba vítěz mužské kategorie nad šedesát let Vladimír Varmuža.
Známý okresní běžec vyzdvihl hlavně Bílův přínos. "Je to všechno díky jeho snaze. Pavel razí cestu, udává směr. Dodržují se propozice, závody mají stejná pravidla," míní Varmuža.

S jeho slovy souhlasil i Luděk Durďák. "Přibývá závodů i zájmu závodníků a diváků. Soutěž je lepší než dřív. Kredit závodů stoupá. Moravsko-slovenský běžecký pohár má zvuk," tvrdí rohatecký vytrvalec, který po osmi letech ovládl hlavní kategorii.

Vedení běžeckého seriálu hodnotí poslední ročník pozitivně. "Máme za sebou úspěšný rok. Já si myslím, že jsme to zvládli i po finanční stránce. Nebylo poznat, že není dostatek peněz," řekl Bíla, který si pochvaluje hlavně spolupráci s Jihomoravským krajem. "Hejtman Michal Hašek dokonce převzal nad naším běžeckým seriálem záštitu. Dvě stě tisíc od kraje nám opravdu pomohlo. Díky finančnímu příspěvku jsme mohli nakoupit notebooky, počítače, tiskárny. Všechna technika totiž dostává během závodů pořádně zabrat," pronesl Bíla.

Toho potěšily i čísla. Do běžeckého seriálu bylo loni zařazeno třiatřicet závodů. Jednadvacet podniků se uskutečnilo v České republice, jedenáct na Slovensku. Závod Hodonín - Holíč - Skalica byl společný.

V závodech bylo na startu evidováno celkem 8 201 závodníků. "Průměrně tedy startovalo 248 běžců a běžkyň, což je v porovnání s některými závody v Čechách, kde startuje třeba jenom dvacet závodníků, skvělé číslo," chlubí se Bíla

Největší účast byla na závodě v Jehnicích, kde se představilo 844 závodníků. Chlubit se může i Josef Korvas. Jeho Vnorovské desítky se v létě zúčastnilo 545 běžeckých nadšenců.

Nejmenší účast byla naopak v Šaštíně (79 startujících) a v Plaveckom Štvrtku (91 závodníků). "Tam ovšem chyběly dětské kategorie," upozornil Bíla.
Nejvíce bodů v roce 2011 nasbíral Luděk Durďák. Člen Sboru dobrovolných hasičů Rohatec porazil v hlavní mužské kategorii kamarády Jiřího Škrobáka a Dušana Tomčala. "Vítězství si nesmírně vážím. Grand Prix jsem sice vyhrál před osmi lety, ale letošní triumf stavím i vzhledem k sezonním výsledkům výš," uvedl Durďák.

V kategorii muži nad čtyřicet let triumfoval Petr Kadlec. Milotický běžec porazil v Grand Prix Slovácka Jiřího Brožíka i Jana Miškeříka. Lipovský vytrvalec ale předčil Kadlece v absolutním pořadí.

Podobná byla situace i mezi veterány nad padesát let. V Grand Prix se z vítězství radoval Pavol Klimeš z Kyjova. Hlavní cenu ale bral čejkovický atlet Josef Veverka. Mezi muži nad šedesát let se radoval Vladimír Varmuža. Závodník BK Hodonín porazil starší kolegy Lubomíra Bartála a Josefa Šohaje.

Moravským vytrvalcům vyfoukl první místo mezi nejstaršími běžci Miroslav Hajossy z Koválova. Slovenský běžec porazil nejlepšího českého vytrvalce Františka Kubíčka i dvojici Karel Karas - Květoslav Hána.

I ženám kralovala Slovanka. Miloslava Smyková vloni předčila o třináct let mladší Kateřinu Hofírkovou i zkušenou Janou Kadlecovou. Třetí nejlepší ženou v Grand PRix Slovácka byla Jana Říhová z Kunovic.

Veteránskou kategorii si podmanila Marta Durnová. Dcera Květoslava Hány nechyběla ani na jednom závodě Moravsko-slovenského běžeckého poháru. I díky tomu se veselská běžkyně radovala ze zaslouženého triumfu. Durnové na pódiu gratulovala tradiční soupeřka Jana Klimešová. Třetí Kateřina Doubková si pro cenu nepřijela.

Běžkyně z Perné tak přišla nejen o řízek s bramborovým salátem, ale také o skvělý večer, kteří si ti nejvytrvalejší sportovci protáhli až do rána.

Durďák i Smyková si vítězství zasloužili, řekl ředitel Bíla

Máme za sebou úspěšný ročník. Já si myslím, že jsme to zvládl i po finanční stránce. Nebylo poznat, že není dostatek peněz. Byla to hlavně zásluha Jihomoravského kraje. Hejtman Michal Hašek dokonce převzal nad naším běžeckým seriálem záštitu. Dvě stě tisíc od kraje nám opravdu pomohlo. Díky finančnímu příspěvku jsme mohli nakoupit notebooky, počítače, tiskárny. Všechna technika totiž dostává během závodů pořádně zabrat.
Spokojený můžeme být i se samotnými závody. Třiatřiceti závodů se zúčastnilo 8 201 závodníků ze třnácti států. Je to nádhera. Průměr na jeden závod čítá 248 běžců, což je hodně. Třeba v Čechách bývá na nějakém závodě jenom dvacet běžců. V tomto jsme někde jinde.
Žádný z vítězů mě nepřekvapil. Systém bodování nedává dopředu znát, kdo Grand prix v jednotlivých kategoriích vyhraje. V absolutním pořadí Moravsko-slovenského běžeckého poháru je to trochu jiné. Tam se škrtá pouze osm výsledků, kdežto v Grand Prix jedenáct, což může dělat tisíce bodů.
Třeba Pavol Klimeš byl před posledním závodem v Senici až třetí, nakonec beteránkou kategorii nad padesát let vyhrál.
Překvapivý vítěz nebyl nikdo. Durďák i Smyková si to zasloužili. Bezkonkurenčně nejlepším běžcem byl ale Slovák Jakub Valachovič. U něj bych to přirovnal k formuli jedna. Nemůžeme přece tvrdit, že mistrem světa se stal jezdec, který pětkrát suverénně vyhrál a šestnáctkrát závod nedojel. O tom to není. Jsou pravidla, která přinesla spravedlivé vítěze.
Slavnostní vyhodnocení je znovu ve Gbelích. Věřím tomu, že to tam zůstane navždy. Jsem moc rád, že se mi v září podařilo přesvědčit Gbelských strýců, abych se do toho zase pustili. U nás nemáme vhodné podmínky. V Hodoníně je pořád plno. Ve Gbelích je to důstojné a navíc to není tak daleko.
Těší mě, že tady máme i dorostence a juniory, protože v dnešní době je nikdo neocení. Kdo není běžec, tak to nepochopí. Třeba Filip Sasínek je závodník, o kterého se už dnes rvou všechny známé atletické oddíly. On už v patnácti umí to, co neumějí ani dvacetiletí. To samé je Tereza Korvasová. To loni bohužel limitovalo zranění.
Letos budeme mít o jednu kategorii více. Budeme oceňovat ženy nad 45 let. Od roku 2013 zase přidáme kategorii veteránů nad 70 let.
Jsem moc rád, že jsme se na spolupráci domluvili s firmou Asics. Její pomoc se nedá přesně finančně vyjádřit, neboť třeba boty, která běžně stojí v kamenném obchodě 2 500 korun, prodávají na závodech o tisíc korun levněji
Letos začneme tlačit i na pořadatele, aby se zkvalitnily prostory u startu a cíle. Chceme, aby tam byly koridory nejen pro rozhodčí, ale také pro fotografy a novináře. Vím, že je to složité, ale pokusíme se to zlepšit. Rovněž chci přitlačit na okresní novináře, aby se v médiích objevovali i články ze závodů, které jsou mimo Hodonínsko.
Dále chceme udělat ze závodu Hodonín - Holíč - Skalica pořádnou akci. Měl by to být vzor pro ostatní závody. Věřím, že nám v tom pomůže nový ředitel závodu Libor Bartoš
Musím přiznat, že zájem o běžecké závody vzrostl. Třeba internetové stránky hodonínského běžeckého klubu navštívilo v loňském roce o dvanáct tisíc lidí víc než v tom předchozím. Loni to bylo dvaašedesát tisíc návštěv, což je skvělé číslo. To jsou všechno fanatici do běhu a nikoliv náhodní internetoví piráti.

Ředitel MSBP 2011 Pavel Bíla

Moravsko-slovenský běžecký pohár 2011 (počítají se všechny body z 28 nejlepších umístění)
Muži: 1. Luděk Durďák (SDH Rohatec), 2. Jiří Škrobák (AK Hodonín), 3. Dušan Tomčal (AK Hodonín)
Muži nad 40 let: 1. Jan Miškeřík (Lipov), 2. Jiří Brožík (BK Hodonín), 3. Petr Kadlec (Milotice) -
Muži nad 50 let: 1. Josef Veverka (Čejkovice), 2. Václav Guliš (Dolní Bojanovice), 3. Pavol Klimeš (Kyjov)
Muži nad 60 let: 1. Vladimír Varmuža (BK Hodonín), 2. Lubomír Bartál (BK Hodonín), 3. Josef Šohaj (Uherský Brod)
Muži nad 65 let: 1. Miroslav Hajossy (Koválov), 2. Michal Janota (Skalica), 3. Ján Kocák (Skalica)
Ženy: 1. Miloslava Smyková (Skalica), 2. Erika Farkašová (Skalica), 3. Andrea Dermeková (Skalica)
Ženy nad 35 let: 1. Marta Durnová (Veselí nad Moravou), 2. Jana Klimešová (Kyjov), 3. Kateřina Doubková (Perná)
Junioři: 1. Filip Sasínek (AK Hodonín), 2. Filip Moravec (Myjava), 3. Jan Bílek (Uni Brno)
Juniorky: 1. Pavla Nováková (AK Hodonín), 2. Barbora Valášková (AK Hodonín), 3. Lucie Blažová (Horné Orešany)
Dorostenci: 1.David Herka (AK Hoodnín), 2. Jindřich Goiš (AK Hodonín), 3. Jakub Konečný (Veselí nad Moravou)
Dorostenky: 1. Martina Bašusová (AK Hodonín), 2. Eliška Dřímalová (AK Hodonín), 3. Lucie Tokošová (Holíč)

Grand prix Slovácka 2011 (počítají se body pouze z 22 nejlepších umístění)
Muži: 1. Luděk Durďák (12 939), 2. Jiří Škrobák (12 630), 3. Dušan Tomčal (12 579)
Muži nad 40 let: 1. Petr Kadlec (12 747), 2. Jiří Brožík (12 732), 3. Jan Miškeřík (12 705)
Muži nad 50 let: 1. Pavol Klimeš (12 504), 2. Josef Veverka (12 393), 3. Václav Guliš (12 081)
Muži nad 60 let: 1. Vladimír Varmuža (11 802), 2. Lubomír Bartál (11 499), 3. Josef Šohaj (9 828)
Muži nad 65 let: 1. František Kubíček (9 480) 2. Karel Karas (9 312). 3. Květoslav Hána (6 122)
Ženy: 1. Kateřina Hofírková (10 629), 2. Jana Kadlecová (8 301), 3. Jana Říhová (3 558)
Ženy nad 35 let: 1. Marta Durnová (11 703), 2. Jana Klimešová (10 440), 3. Kateřina Doubková (6 279)