Český reprezentant znovu prožívá úspěšnou sezonu, i když ani jemu se letos nevyhýbala zranění. Díky úspěchům zdobí tvář tohoto mladého a úspěšného běžce oficiální plakát lákající na domácí šampionát, který o víkendu 29. a 30. srpna pořádá právě Sasínkův mateřský oddíl.

„Filip je v letošní sezoně jednoznačně naše největší hvězda, proto padla volba právě na něj. Předpokládám, že získá cenný kov i na tomto mistrovství, kde bude startovat v závodě na tři kilometry překážek," upřesnil volbu designu plakátu člen organizačního výboru a sekretář AK Hodonín Lukáš Lípa.

Svěřenec trenéra Antonína Slezáka kraloval již v zimě. K titulu halového mistra České republiky v běhu na tři kilometry přidal především parádní vystoupení na tratích osm set a patnáct set metrů.

„Tuto trať přitom Filip dokázal v Linci běžet za skvělých 3:43,83 minuty, což znamenalo nejen vylepšení českého rekordu, ale také nejlepší evropský čas všech dob běžený v hale mezi juniory," upozornil Lípa mladší.

Na obou tratích navíc Sasínek splnil limit na mistrovství Evropy dospělých v hale, které hostila pražská O2 aréna.

S trenérem Antonínem Slezákem se nakonec rozhodl pro osmistovku.

„Na start se postavil s odhodláním a pět set padesát metrů byl také ve vedení. V závodě si ovšem vybral nováčkovskou daň a nakonec doběhl na celkovém dvaatřicátém místě. Na postup do semifinále by mu přitom stačily hned dva sezónní časy," pronesl Lukáš Lípa.

I přes drobné zdravotní potíže s achilovkou dokázal Sasínek bodovat také v letní části sezony.

Na národním šampionátu juniorů vybojoval v běhu na patnáct set metrů titul mistra republiky.

O týden později se úspěšný člen slováckého oddílu postavil na start tříkilometrové trati s překážkami na šampionátu seniorů, kde měl poslední možnost splnit limit na juniorské mistrovství Evropy ve Švédsku.

To se mu také bez problémů podařilo, když skončil druhý za českou seniorskou jedničkou Lukášem Olejníčkem. „Na samotném šampionátu bohužel tolik štěstí neměl. Ve třetím kole závodu soupeř Filipovi nešťastně přišlápl nohu, a ačkoli Filip svůj rozběh doběhl, čas 9:11,84 minuty jej odsoudil k první nepostupové příčce a celkovému šestnáctému místu. Přitom na postup stačil čas 9:09,75 minuty," uvedl Lípa mladší.

Sasínek si přitom věřil na jednu z medailí. O to větší bylo zklamání. „Bohužel mi to nevyšlo. Hlava to pustila a neprobojoval jsem se ani do finále," posteskl si hodonínský závodník. „Podle času jsem přitom mohl bojovat o medaili," ví Sasínek.

Na bronz mu ve finále stačilo zaběhnout 8:58,11 minuty, na stříbro o čtyři vteřiny rychleji a titul, který získal Ital Chiaappinelli, ležel na metě 8:47,58 minuty.

Filip Sasínek vede juniorské tabulky na tratích osm set, patnáct set a tři tisíce metrů. Talentovaný závodník pomýšlí alespoň na jednu medaili z nadcházejícího domácího mistrovství. „Přípravy již finišují a v podstatě dolaďujeme jen drobnosti. Přípravy zabraly více než rok, když připočtu i kandidaturu a další věci okolo. Teď se jen těšíme na závodníky a kvalitní výkony. Doufám, že padnou i rekordy stadionu a nejlepší výkony sezony. Tímto zvu všechny diváky, aby se přišli podívat. Určitě bude na co," dodal Lukáš Lípa.

Program mistrovství České republiky začíná v sobotu od 12.30, v neděli pak od 10.30 v Hodoníně na stadionu U Červených domků.