„I když trojku moc neběhám, myslím si, že mám nato, abych běžel okolo osmi minut. Před mistrovstvím Evropy jsem si však potvrdil, že na tom jsem dobře," uvedl v cíli Filip Sasínek.

Běžci na trojce začali hodně zvolna, ale když za tempo vzal před kilometrem David Kučera, obraz závodu se změnil. Postupně se jako jediný udržel jen Filip Sasínek. Hodonínský specialista na poloviční trať, kterou poběží i na blížícím se halovém šampionátu v Bělehradu, v závěrečných okruzích ještě přidal jednu rychlost, na kterou jeho soupeř nestačil. Pro titul si hodonínský závodník doběhl časem 8:13.22 minuty.

Kučera, jenž hájí barvy Slovanu Liberec, byl odměněn stříbrem, o tři vteřiny zpět bral bronz Lukáš Kourek z Nového Města na Moravě.

Další svěřenec trenéra Slezáka, vytrvalec David Kákona, byl na tříkilometrové trati časem 8:43,58 devátý. „Na Davida byl závod rozběhnutý poměrně svižně, ale on rychlé tempo akceptoval a držel se první kilometr v popředí startovního pole. I v dalších kolech dokázal udržet tempo závodu a výsledkem byl pro něj fantastický čas 8:43,58 minuty, kterým o šest sekund překonal svůj dosavadní absolutní osobní rekord,“ informoval zástupce hodonínského atletického klubu Robert Džuba.

V Praze neuspěla sprinterka Veronika Paličková. Rohatecká rodačka si svůj poslední závod v hodonínském dresu představovala úplně jinak. Odchovankyně slováckého klubu totiž byla diskvalifikovaná už v rozběhu a do finále sprintu žen na šedesát metrů se nedostala. „Nechci hodnotit posuzování rozhodčích, ale na opakovaných televizních záběrech bylo vidět cuknutí v blocích u více sprinterek. Diskvalifikace však byla realita a celá naše výprava byla smutná. Veroniky nám bylo moc líto,“ říká Džuba.

Podle něj start prvního rozběhu na šedesát metrů byl hodně nervózní. „Sprinterkám se není ani co divit, jelikož každá z nich se chtěla probojovat do finále. A při tak vyrovnaných časech, které mají zaběhnuté, je start velice důležitý. Často o postupu do finále rozhodují pouze setinky sekundy,“ upozorňuje Džuba.

První nepovedený start rozběhu vzal ještě na sebe startér, ale druhý neplatný pokus už byl připsán Paličkové. „Zátěžové bloky ukázaly startovní reakci -0,103 sekundy, což znamenal konec nadějí jak na zaběhnutí dobrého času, tak i na postup do finále,“ prohlásil zástupce AK Hodonín.

Ve sprintu na šedesát metrů se představil také Filip Dvořák. Te si časem 7,18 sekundy zaběhl letošní nejlepší výkon. Ve třetím rozběhu ale skončil až šestý a do finále neproklouzl.

Letošního mistrovství republiky mužů a žen, které o víkendu hostila hala Otakara Jandery v pražské Stromovce, se zúčastnil také Patrik Sasínek. Mladší bratr českého reprezentanta se se pokusil ve třetím rozběhu závodu na osm set metrů vylepšit svůj osobní halový rekord.

Patrik Sasínek rozběhl závod odvážně, jenže nasazené tempo neudržel a nakonec skončil časem 1:58,00 minuty pátý, což na postup do nedělního finále nestačilo.