Na brněnském výstavišti to Davidu Herkovi náramně svědčí. Parádní atmosféra a skvělá show mu i letos přinesly medaili. Předloňský mistr získal v rámci veletrhu Sport life bronz. „Byla to hezká tečka za nepříliš povedeným rokem," trefně poznamenal hodonínský jezdec, který v prestižní kategorii elite skončil celkově až osmý.

„David spoustu závodů vynechal. Kvůli stěhování do Brna neměl tolik času na trénink a závody," připomněl zástupce klubu AMK Mladost a závodníkův otec Josef Herka.

Závěrečný podnik mistrovství České republiky v biketrialu vyhrál Václav Kolář a stal se domácím šampionem. Na umělých překážkách v pavilonu brněnského výstaviště zvítězil před oddílovým kolegou i obhájcem titulu Martinem Kakáčem.

Kolář získal po dvouleté přestávce už sedmý titul. V letošním devítidílném šampionátu startoval pouze v sedmi závodech a všechny vyhrál. Svoji suverenitu potvrdil ve finále, kde v přímém souboji s Kakáčem nasbíral pouze sedm trestných bodů. Kolář završil na brněnském výstavišti hattrick, když si kromě domácího šampionátu podmanil i mistrovství světa a Evropy.

V letošním roce se ovšem dařilo i hodonínským závodníkům. Zatímco David Herka až tolik úspěšný nebyl, dalším členům klubu AMK Mladost se dařilo.

Benjamin Dominik Sabáček triumfoval v Hodoníně a Kutné Hoře, v Brně skončil druhý. Stříbro bral i v celkovém pořadí seriálu. „Sezona mu vyšla," řekl Josef Herka.

Podle něj má Sabáček velkou šanci se v budoucnu prosadit i mezi dospělými. Zda ovšem půjde ve stopách oddílového kolegy, Herkova syna Davida, ovšem zatím není jisté. „Dominik má sice pouze jedenáct let, ale už jezdí čtyři roky. Kdežto David v té době teprve začínal," upozorňuje Herka starší.

Rozdíl mezi oběma hodonínskými jezdci však je. „David to měl od začátku dané, naproti tomu Dominik si všechno musí vydřít, vyjezdit," říká Josef Herka.

Dominik Sabáček bude i v příští sezoně startovat v benjaminech. „Pak se uvidí, jak na tom bude," pravil zkušený funkcionář, trenér a rozhodčí.

Velkou pochvalu však zaslouží i Tadeáš Kříž, který byl druhý v Brně i v celkovém pořadí kategorie seniorů. „Měl dobrou a vyrovnanou sezonu," uvedl Josef Herka.

Jeho starší syn Tomáš poslední závod na brněnském výstavišti kvůli cestě do zahraničí vynechal, celkově pak byl mezi hobbíky šestý. „S celým rokem jsem spokojený. Trochu mě mrzí Davidovy vynechané závody. Bohužel už má jiné povinnosti než dřív. Zato Dominik Sabáček s Tadeášem Křížem podávali stabilní a vyrovnané výkony, právem skončili ve svých kategoriích mezi nejlepšími," prohlásil Josef Herka.

V seriálu mistrovství České republiky se objevili i další hodonínští jezdci. Cenné zkušenosti sbírali Václav Valný, Tobiáš Daněk, Tomáš Máša, Vojtěch Nekarda, Radim Ilek, Marek Jež, Vojtěch Černý nebo David Žižlavský. „Pár talentů se tady objevilo. I v Kyjově je několik velmi šikovných mladých jezdců," všiml si Herka starší.

Toho zájem dětí o krásný, ale v Česku nepříliš populární sport potěšil. „Na závodech přibyla spousta malých kluků. V těch větších kategoriích už je to však horší. I když se v elitní kategorii počet jezdců udržuje, v seniorech a středních třídách to upadlo," posteskl si Josef Herka.

Seriál mistrovství České republiky v biketrialu poprvé v historii zavítal i do Hodonína. Tamní klub AMK Mladost uspořádal podobné závody před jedenácti lety na Mlýnkách, na začátku října se však nejlepší čeští jezdci představili v areálu u elektrárny. „Na domácí závod jsme se chystali pomalu dva roky. Ohlasy byly celkem kladné. Sice máme malý bikepark s umělými sekcemi, ale lidem se u nás líbilo," řekl jeden z hlavních pořadatelů.

Závěrečné dva podniky už byly naprosto rozdílné. „Zatímco v Kutné Hoře se jelo v lese na kamenech, halový závod v Brně byl naprosto specifický. Finále se jelo v hale a hlavně pro lidi," dodal Josef Herka.