Fantastické výsledky Kyjova podtrhly Michal Kůřil s Františkem Andrlem. Oběma jezdcům v Katalánsku jen těsně unikla medaile. Nepopulární čtvrté místo je však pro šikovné mladíky velkým úspěchem a příslibem do budoucna. „Máme za sebou nejúspěšnější šampionát v historii klubu. Nikdy dřív jsme toto nezažili. Je to úžasné,“ raduje se vedoucí oddílu Biketrial Kyjov Pavel Kůřil.

Jihomoravský klub vyslal do Španělska čtveřici zástupců a všichni bojovali o medaile. Stříbro nakonec urval Ondřej Krúpčik. Kyjovský junior předvedl výtečný výkon, který mu nakonec přinesl premiérovou medaili ze světového šampionátu.

Mladý český reprezentant v Pujaltu nestačil pouze na favorizovaného Louise Grillona. Španělská hvězda v domácím prostředí potvrdila své postavení ve světové špičce a po bezchybných manévrech si s přehledem doskákala pro zlato. „Je to opravdu jezdec par excellence. Je o několik tříd jinde než zbytek startovního pole,“ chválí Grillona předseda kyjovského klubu.

Třetí byl v juniorské kategorii další Španěl Ramon Enrich Diez. Čtvrtou příčku obsadil Jihomoravan Michal Kůřil. „Udělal dvě chyby. Bronz ale mohl urvat,“ myslí si Kůřil starší.

Stupně vítězů naopak neunikly Ivě Antlové. Talentovaná biketrialistka skončila v kategorii femine, jež byla koeficientem rozdělená podle věku na ženy a dívky, třetí. „Čekali jsme, že by mohla získat i více bodů, ale na druhé místo neměla. Odjela si svůj standard,“ řekl Kůřil.

Poměrně daleko od medaile byl František Andrle, který na světovém šampionátu startoval vůbec poprvé. Mladý kyjovský závodník ale při své premiéře nezklamal. Naopak, Andrle byl v kategorii poussin čtvrtý. „Za snahu i výkon zaslouží pochvalu,“ uvedl předseda Biketrialu Kyjov.

Letošní mistrovství světa hostilo město Pujalt. Šampionát byl španělskými organizátory rozdělen na čtyři závodní dny s volnou středou. Na jezdce kromě odlišného terénu čekaly i náročnější podmínky.

Účastníkům více než náročné sekce vadilo extrémní počasí. „Ve stínu přes den běžně bylo třiatřicet až šestatřicet stupňů celsia. Navíc sluníčko v této hornaté krajině položené asi osm set metrů nad mořem připalovalo opravdu prudce,“ říká Kůřil.

První dva závodní dny se konaly v blízkém lesíku, kde na závodníky čekaly nástrahy ve formě prudkých sypajících se svahů s jehličím, kameny a větvičkami v kombinaci s kmeny a kamennými základy pro stany z dob války. „Sekce opravdu byly hodně náročné,“ tvrdí Kůřil.

Středa byl odpočinkový den. Druhý závod, který byl situován do nedalekého lomu, byl na programu ve čtvrtek a v pátek. „Skýtal sice další možnosti pevných kamenných překážek a stěn, ale za cenu neúprosného slunce beze stínu,“ popisuje kyjovský funkcionář.

Elita s juniory se navíc představili fanouškům také na náměstí. „Trať byla extrémně náročná a příliš mi nesedla," přiznává Michal Kůřil.

Co však všechny účastníky šampionátu pohltilo, byla úžasná atmosféra. „Kulisa byl parádní,“ souhlasí šéf kyjovského oddílu. „Hlavně na náměstí, kde byly sekce dobře postavené, si to lidé užívali. U nás tolik diváků na závodech není,“ přidává zkušený funkcionář. Světový šampionát v biketrialu navíc poprvé v historii živě přenášela televize.

Početná česká výprava, ve které na rozdíl od kyjovských jezdců tentokrát chyběli hodonínští závodníci, si kromě mistrovství užila i krás Katalánska. „Každý si ve svém volnu naplánoval individuální program. Ondra s Michalem se tak podívali například do Barcelony, kde si prohlédli hlavní památky nebo známý stadion Camp No,“ informuje Kůřil.

Mladých chlapcům více než kulturní skvosty zaujaly španělské dívky. „Byly fakt hezké,“ směje se Krúpčik.

Dobrá nálada kyjovským jezdcům vydržela i po cestě domů. Nyní se však úspěšní členové slováckého oddílu připravují na další závody. Ten nejbližší je čeká v sobotu 16. září, kdy si to v rámci seriálu mistrovství republiky rozdají se soupeři v kyjovském areálu V polámaných.