Zatímco někdejší světový šampion se nyní věnuje především pracovním povinnostem, dalším dvěma členům klubu AMK Mladost se vstup do letošní sezony náramně vydařil.

Dominik Sabáček skončil v brněnských Kníničkách, Blansku i naposledy v Kutné Hoře druhý, když pokaždé nestačil pouze na šikovného Slováka Jakuba Mudráka a v celkovém pořadí vévodí kategorii benjamin. „Dominik začal skvěle. Pokud mu forma a nadšení vydrží, může to dotáhnout daleko," říká známý biketrialový funkcionář a zástupce hodonínského klubu Josef Herka, který při závodech působí i jako rozhodčí.

Výsledky hodonínských biketrialistů v letošní sezoně
Seriál mistrovství České republiky 2016

- závod (Brno): Dominik Sabáček (Benjamin) – 2. místo, Tadeáš Kříž (Senior) – 3. místo.
- závod (Blansko): David Herka (Elite) – 13. místo, Dominik Sabáček (Benjamin) – 2. místo, Tadeáš Kříž (Senior) – 4. místo.
- závod (Kutná Hora): Dominik Sabáček (Benjamin) – 2. místo, Tadeáš Kříž (Senior) – 4. místo.

Další hodonínský jezdec Tadeáš Kříž startuje v kategorii senior. „Pomohl mu přesun na šestadvacetipalcové kolo, které mu více sedí," říká Herka starší.

Kříž byl v Brně třetí, v Blansku a Kutné Hoře obsadil čtvrtou příčku. Celkově se drží na výborném druhém místě. Sourozenci Herkovi úvodní závody vynechali. „Starší syn Tomáš je pracovně v zahraničí, David zase bydlí a pracuje v Brně, takže na tréninky nemá tolik času," pronesl Josef Herka. Součástí letošního ročníku seriálu mistrovství České republiky v biketrialu je devět závodů. Nejprve se jezdci představili v areálu bývalé střelnice v brněnských Kníničkách, pak se utkali v Blansku a naposledy si to rozdali pod hradem Sion v Kutné Hoře.

Nyní biketrialisty čeká závod ve Velké Bystřici. „Seriál je stejný jako v přecházejících letech. Pouze přibyl klub z Veselí nad Moravou. Jeho jezdci ale závodí pod kyjovským oddílem," uvedl Herka starší.

Členové AMK Mladost se letos zúčastnili i několika akcí, které se konaly pod hlavičkou Českého svazu cyklistiky. Na Hrách mládeže uspěl především Tadeáš Kříž. Ten se představil i ve dvou závodech Českého poháru UCI a na mezinárodním podniku ve Vídni.

Tři čeští biketrialisté také absolvovali první část dvoudílného Evropského poháru, který nedaleko městečka Elton hostila Anglie. „Druhý závod se pod hlavičkou znojemského klubu jede v rakouském Retzu třetího září," informuje Josef Herka.

Početná česká výprava se v červnu chystá na Sardinii. Právě tam se totiž koná evropský šampionát.

Vrcholem letošní sezony pak bude dvoukolové mistrovství světa, které se od 8. do 13. srpna uskuteční v Blansku. „Nová podoba světového šampionátu měla premiéru již v loňském roce. Jde o to, že BIU vybere z uchazečů o pořadatelství jen jeden klub a ten uspořádá dva až tři závody na jednom místě," připomíná Herka.

Hlavním důvodem změny je časová a především finanční úspora. „Dřívější způsob třítýdenního cestovaní po Evropě byl v současných podmínkách pro mnohé jezdce a hlavně rodiče mladých jezdců z pracovních, časových a finančních důvodů nemožný," říká Herka, který se synem Davidem v minulosti rovněž procestoval celou Evropu.