I kvůli tomu hodnotí jezdec AMK Mladost Hodonín letošní rok se smíšenými pocity.

Dvacetiletý Václav Kolář z Blanska vyhrál bez jediného trestného bodu závěrečný halový biketrial v Brně a získal pátý titul domácího mistra po přechodu do kategorie elite v roce 2007. V sedmidílném seriálu letos Kolář nenašel přemožitele, halový závod v Brně ale vyhrál úplně poprvé.

„Jsem rád, že se mi podařilo prolomit sérii špatných brněnských výsledků. Rozhodla dokonalá koncentrace na každou překážku,“ uvedl Kolář.

Jeho jediným vážnějším soupeřem byl právě David Herka, který obhajoval v posledním závodě loňské vítězství. Stejně jako před rokem nasbíral pět trestných bodů, tentokrát to ale na výhru nestačilo. „Kolář byl celou sezonu k neporažení,“ uvedl Herka, který v této sezoně šestkrát skončil druhý.

Stříbro bral hodonínský závodník i v evropském poháru. „S druhým místem jsem spokojený, ale pořád si říkám, že by to mohlo být i lepší. Každopádně v kategorii Elite bych chtěl být jednou první,“ říká Herka, který v neděli 20. listopadu oslavil devatenácté narozeniny.

Podle Herkova otce měl talentovaný biketrialista navíc. „Z mého hlediska David má na to, aby Koláře porážel. Vašek ale přemýšlí jinak než David. Má to v hlavě srovnané. Chce vyhrát za každou cenu. Vašek je prostě závodní typ,“ řekl Herka starší. „Pokud chce David vyhrávat, musí k závodům přistupovat jinak,“ pokračoval. „Znovu ale opakuji, oni jsou každý jiný. Vašek je technický jezdec, kdežto David zase silový. Pokud by je dal někdo dohromady, tak jsou neporazitelní. To však bohužel nejde,“ dodal s úsměvem.

Podle hodonínského biketrialisty se ale dá blanenský závodník porazit. „Václav není neporazitelný. Bohužel já vždy udělám v závodě nějakou chybu, která mě stojí body,“ uvedl Herka. „Asi nejsem tak vyježděný jako Vašek,“ doplnil.

Hodonínský závodník se nechce vymlouvat na zranění, které ho připravilo o část sezony i světový šampionát. Český reprezentant se týden před mistrovstvím světa vyboural na motocyklu a zlomil si klíční kost. Mladý závodník však bral nepříjemnou kolizi s nadhledem. „V kategorii elite ale pořád jsem a závěr sezony bych měl stihnout,“ uvedl Herka.

Ten se na letošní šampionát, který se konal v Březové u Sokolova a ve španělském Sant Miguelu těšil. „Kdyby se mi tam moc zadařilo, tak bych měl šanci i na medaili. Na stupně vítězů jsem ale nepomýšlel, prostě jsem chtěl podat co nejlepší výkon,“ uvedl Herka. Dvoudílné mistrovství světa suverénně vyhrál obhájce titulu Daniel Comas ze Španělska. Druhý skončil Japonec Terai a třetí byl Brit Savage. Česká jednička Václav Kolář obsadil v kategorii elite šesté místo.

Známý okresní sportovec, který v různých anketách posbíral řadu ocenění, má navíc problémy v tréninku. „Všude je samá rovina. Trénují pořád v trial parku na umělých překážkách. Třeba v Blansku jsou nejlepší přírodní podmínky na ježdění,“ říká Herka, který má problémy se k pořádnému drilu přinutit. „Je to takové divné. Nějak se všechno změnilo. Když jsme byli menší, byla kolem mě spousta kluků. Tréninky nás bavily, vzájemně jsme se hecovali. Teď jsem tam sám a moc mě to nebaví,“ přiznává.

Herka navíc postrádá zkušeného kouče. Borce, který by mu poradil, usměrnil ho. „Chce to úplně změnit přístup. Potřebuji trenéra, který by mě sekýroval,“ říká natvrdo.

Hodonínský závodník má navíc problémy s přírodními překážkami. „Třeba na evropském poháru v Itálii jsem se škrábal po hlíně nahoru do kopečka. To úplně nenávidím. Já když přijedu na závod, kde je hlína, tak bych se nejradši sbalil a jel domů. V takových podmínkách jenom trpím. Vůbec si to neužívám,“ vypráví Herka.

Ten se vyžívá na paletách a v přeskocích. „Mně se líbí, když jedu čistě, po boku. Na kamenech mě prostě nebaví jezdit,“ pronesl. Naopak adrenalin členovi AMK Mladost rapidně stoupá při různých exhibicích a při závodech ve městech. „Mně se moc dobře jezdí, když mám kolem sebe spousta lidí. Diváci mě dokáží vyhecovat. Z toho mám dobrý pocit,“ řekl Herka.

Biketrialista se chce v zimě dostat do formy. Pomoci by měla Herkovi dieta a trénink ve vytápěné hale. „Chtěl bych konečně zhubnout, vyrýsovat se,“ překvapuje štíhlý závodník, který by se měl na nadcházející sezonu připravovat s kolegy v Přerově.

Tam by mohl vyzkoušet i nové kolo, které mu poslali šéfové několika významných anglických firem. „O prázdninách jsem na Dressler campu, což je jedna z největších biketrialových událostí v Evropě, zaujal Angličany, kteří mi později poslali kolo. Mám pro ně točit videa a fotit fotky. Podle zaslaného materiálu se mohu v jejich týmu posouvat nahoru. Navíc by mi později platili různé tripy,“ pravil Herka.

Letošní maturant se však zatím žádnými povedenými kousky pochlubit nemůže. I kvůli zranění dosud žádné video nenatočil. „Už se na to měsíc chystám, ale zatím nebyl čas ani vhodná příležitost,“ uzavírá Herka.

Sezona pohledem Josefa Herky

Máme za sebou osm sezon. Ta letošní byla podobná jako ta loňská. Z mého hlediska David má na to, aby Václava Koláře porážel. David má ale celkově navíc. Vašek ale přemýšlí jinak než David. Má to v hlavě srovnané. Chce vyhrát za každou cenu. Vašek je prostě závodní typ. Pokud chce David vyhrávat, musí k závodům přistupovat jinak. Škoda, že tak David nepřemýšlí.

Znovu ale opakuji, oni jsou každý jiný. Vašek je technický jezdec, kdežto David je zase silový. Pokud by je dal někdo dohromady, tak jsou neporazitelní. To však bohužel nejde (úsměv).

David vyrůstal na umělé sekci, Vašek zase v přírodě. Proto si umí přírodu přečíst.

Škoda, že se David zranil a nemohl startovat na světovém šampionátu. Svět je totiž jinak ceněný.

Davida limituje i to, že v současnosti nemá s kým trénovat. A trénovat bez řádu je k ničemu. Chce to, aby se v zimě věnoval jiným sportům. Ale pokud člověk nechce, těžko něčeho dosáhne. Sport je ale hlavně o penězích. V biketrialu nějaké finanční odměny jsou, ale většinou to vystačí tak na svačinu.

Bez sponzorů by to proto vůbec nešlo. Tímto jim chci poděkovat. Bez podpory Města Hodonín a firmy Gama Ocel, bychom sezonu ani nezahájili. Jsme rádi za každou korunu, ale pořád je to málo.

Termínovou listinu na příští rok ještě neznáme. Finále evropského poháru by se ale mělo jet v České republice. Další závody by měly být ve Španělsku, Dánsku a na Slovensku. Světový pohár by zase měla hostit Francie s Itálií. Ve hře je ale i Španělsko.

Davida ale ještě po novém roku čeká operace klíční kosti. Zdraví je samozřejmě přednější. David navíc v květnu maturuje, takže to bude mít příští rok hodně složité. Věřím ale, že školu i závody zvládne.

Josef Herka, otec Davida Herky a místopředseda AMK Mladost Hodonín