Mezi ženami kralovala vyškovská vytrvalkyně Irena Petříková. Ta s velkým náskokem porazila týmovou kolegyni Lenku Jiříčkovou. Třetí doběhla Ivana Martincová, která kralovala ženám nad pětatřicet let.

Letošní ročník se zapíše do historie velkým počtem účastníků a aprílovým počasím. Při startu hlavního závodu svítilo na závodníky i diváky sluníčko, do cíle doběhli běžci pořádně zmáchaní. Bouřka s kroupami a silný vítr nadělali zaskočily drtivou většinu hlavních aktérů. „Kroupy mě překvapily,“ přiznal v cíli Lukáš Kučera. „Počasí bylo kruté. Nazpátek strašně moc foukalo,“ přidala celkově čtvrtá Jana Kadlecová. „Od osmého kilomteru to bylo peklo,“ ulevil si třetí muž Jiří Homoláč. „Kroupy i silní protivítr závod hodně znepříjemnily,“ ušklíbl se.

S náročnými podmínkami se nejlépe vypořádali bratři Kučerovi. Ti využili absence afrických závodníků a oblíbený závos s přehledem vyhráli. „Jsem spokojený. Běželo se mi docela dobře. Už mám formu,“ usmíval se v cíli vítěz.

Nadvládu Kučerů stvrdil druhým místem bratr Lukáš. „Mezi námi to žádný souboj nebyl. Snažil jsem se mu pomoct, aby se na něj nedotáhli kluci zezadu. Více jsem mu pomáhal, než abych se mu snažil utéct. Mám radost i z jeho výkonu,“ pravil starší Martin.

„Bratr, který mě i trénuje, mi hodně pomohl. Celý závod odtáhl sám. Jak jsme opustili Mikulčice, tak dvakrát zrychlil. Byl jsem jediný, kdo se ho držel,“ uvedl Lukáš. .

Delegace Českého klubu olympioniků v čele s legendární Danou Zátopkovou pak sledovala, jak s velkým odstupem doběhl třetí Jiří Homoláč. „Nezachytil jsem jejich nástup. Celou dobu jsem udržoval stejný odstup. Jak začalo pršet, tak mi bratři začali trošku utíkat. A protože na mě byli dva, tak si začali pomáhat,“ popsal Homoláč.

Brněnskému běžci se závod v Mikulčicích líbil. „Je to pěkná rovinatá trať. Kdyby bylo lepší počasí, bylo by to ještě hezčí,“ usmíval se.

Spokojená s výkonem i výsledkem byla i ženská vítězka. „Vítězství mě určitě těší,“ řekla Irena Petříková. „Zdejší rovinatá trať mi prostě vyhovuje. Oproti loňsku jsem si sice časem pohoršila, ale zase foukal silný protivítr. S náročným počasím i silnou konkurencí jsem se vypořádala velmi odbře,“ pokračovala Petříková.

Sympatická běžkyně prozradila i vítěznou taktiku. „Na začátku jsem se chytla skupinky chlapů a běžela s nimi až do cíle.“

Zkušená hodonínská běžkyně Jana Kadlecová doběhla celkově čtvrtá. „Zkoušela jsem atakovat třetí příčku, ale nešlo to,“ poznamenala. „S časem jsem ale spokojená. Ani jsem nepočítala, že poběžím pod čtyřicet minut. I to nepopulární čtvrté místo někdy potěší,“ dodala Kadlecová.

Spokojenost neskrýval ani hlavní organizátor závodu. „Letos to sice bylo bez cizinců, ale zato s velkou účastí dětí. Měli jsme nachystáno sto padesát oplatků, ale nejmenším dětem jsme neměli pomalu co dát,“ uvedl Jan Bělohoubek. „Celkem se závodu zúčastnilo 208 mládežníků. Na startu hlavního závodu bylo 143 závodníků, což je druhý největší počet v historii. Musíme být spokojeni,“ zhodnotil letošní ročník Jan Bělohoubek.

Velká Morava, 36. ročník

Muži: 1. M. Kučera, 2. L. Kučera, 3. J. Homoláč
Muži nad 40 let: 1. P. Kotyza, 2. P. Kadlec, 3. J. Miškeřík
Muži nad 50 let: 1. P. Kratochvíl, 2. P. Klimeš, 3. J. Veverka
Muži nad 60 let: 1. V. Varmuža, 2. J. Šohaj, 3. F. Hlavsa
Muži nad 65 let: 1. M. Janota, 2. J. Haberland, 3. K. Karas

Ženy: 1. I. Petříková, 2. L. Jiříčková, 3. J. Kadlecová
Ženy nad 35 let: 1. I. Martincová, 2. K. Doubková, 3. L. Jančaříková

Junioři: 1. S. Škabrahová
Juniorky: 1. J. Chocholáček

Dorostenci: 1. D. Kubalák
Dorostenky: 1. A. Tancerová

Přípravka chlapci: 1. D. Kotyza
Přípravka dívky: 1. E. Furianová

Mladší žáci: 1. P. Sasínek
Mladší žákyně: 1. N. Kolajová

Starší žáci: 1. J. Žurovec
Starší žákyně: 1. T. Korvasová

Mladí hoši: 1. R. Macek
Mladší dívky: 1. L. Matulová

Nejmladší chlapci: 1. L. Macek
Nejmladší dívky: 1. M. Míčková