VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Byl jsem perzekuován a označován za zrádce, říká trenér Brhel

Hodonín – „Velký věnec vítězů je spleten z mnoha malých lístků vavřínu, stejně jako je úspěch dobré myšlenky složen z mnoha dobrých drobných činů. Vložený kvítek vavřínu symbolizuje naše poděkování za vaši účast. Jedině ve spojení s lístky těch ostatních můžeme vinout věnec, který ozdobí vítězství myšlenek olympismu a soutěžení v duchu fair play."

11.3.2015
SDÍLEJ:

Jednaosmdesátiletý trenér Vladimír Brhel v poslední době obdržel cenu od představitelů Jihomoravského kraje, města Hodonína i Českého svazu stolního tenisu.Foto: DENÍK/Libor Kopl

Slova v pamětním listu, který společně s kyticí a vkusnou plaketou ve čtvrtek večer jako poděkování za celoživotní přínos ve sportovní oblasti v Jihomoravském kraji obdržel Vladimír Brhel z rukou hejtmana Michala Haška, přesně vystihují práci dlouholetého a úspěšného trenéra stolního tenisu v Hodoníně.

Jednaosmdesátiletý odborník byl společně s Josefem Mazurou, Josefem Akaiem, Zdeňkem Jadvidžákem a Jaromírem Maixnerem oceněn v rotundě pavilonu A brněnského Výstaviště, kde se uskutečnilo slavnostní vyhlášení ankety o nejlepší sportovce Jihomoravského kraje uplynulého roku. „Je to můj život. Pamětní list je pro mě satisfakce. Ocenění je blahodárné," uvedl Vladimír Brhel.

Toho nesmírně potěšilo, že se vyhlášení uskutečnilo právě v Brně. „Jako patnáctiletý elév jsem šel studovat právě sem. Proto jsem rád, že se kruh uzavřel a já se vrátil tam, kde jsem začínal," prohlásil Brhel.

Uznávaný a respektovaný trenér, který za svoji dlouholetou kariéru pomohl vychovat spoustu reprezentantů, včetně Marka Kláska, Marka Čiháka, Ivety Vacenovské, Dany Hadačové nebo Ivany Weberové, se narodil v Hovoranech, kde prožil i své dětství. „Mými vzory byli pracující rodiče, dobří kantoři a ředitel základní školy. Ti mě vlastenecky formovali," řekl Brhel. „Vlastenectví už se příliš nenosí, ale já jsem moc rád, že to ve mně zůstalo," přidal.

Úspěšný kouč to neměl v životě jednoduché. Po různých rodinných peripetiích, když jeho bratr s bratrancem uprchli do Anglie k Britskému královskému letectvu a další sourozenec musel přes hranice také pryč, byl od roku 1950 perzekvován. „V té době jsem poznal charakterově dobré i špatné lidi. Často jsem byl označován za zrádce," řekl.

I když se Brhelovi sourozenci po válce vrátili domů, v Československu dlouho nevydrželi a znovu zamířili do zahraničí. „Komunismus se tehdy s nikým nepáral," pronesl Brhel.

„V RAF jsme měli hodně členů rodiny, čímž se nechlubím, to je fakt a pravda. Rodiče byli za války perzekvováni gestapem. Na určitou dobu byli zavření. Podstatnou část mládí jsem tak byl bez rodičů. Život mi přinesl poznatek, že bez boje nemá nikdo nárok se prosadit," doplnil.

Oblíbený hodonínský kouč měl stejně jako bratři možnost utéct na západ, ale z Hodonína se mu nechtělo. „Měl jsem tady všechno. Proto jsem se obětoval pro rodinu, sport i město," prohlásil. „Sportem se živím od té doby, co jsem byl perzekvován. Jelikož jsem byl dítě z buržoazní rodiny, nemohl jsem se jinak prosadit," přidal.

Vladimír Brhel díky sportu prošel celou republiku. Z Hovoran se přes Brno dostal do Plzně, později působil i v Dukle Praha a Ostravě. „Hrál jsem do sedmadvaceti let, pak se mi však stal úraz na lyžích. Po něm mi zůstalo už pouze trenérství," řekl Brhel. Ten se jako aktivní a všestranný sportovec dostal mezi plejádu trenérů. Právě trenéřina Brhelovi nakonec učarovala. Otec současného šéfa hodonínského klubu ovšem v minulosti nevedl pouze mladé stolní tenisty. „Třeba na vysoké škole v Plzni jsem ve Slavii trénoval volejbal," informoval.

Ze západu Čech se přesunul na sever Moravy. V Nové Huti Ostrava se dostal do povědomí veřejnosti. V té době začal Miroslav Běťák formovat v Hodoníně nový tým a hledal trenéra.

Tehdejší ředitel Komerční banky si vzpomněl právě na Brhela, kterého v roce 1984 zlákal zpět na Slovácko. „Měl jsem velké ambice, a když jsem se neprosadil jako hráč, tak mě zajímalo trenérství," přiznal Brhel, který se inspiroval především u kolegů v zahraničí. Práci světových odborníků pozoroval z dálky, se svými vzory se nikdy nesetkal. „Učarovalo mi zejména Japonsko, které dříve bylo stolnětenisovou velmocí. Čína v té době tolik neznamenala," řekl Brhel. „Inspirovalo mě úžasnou pečlivostí, přístupem k tvrdé práci, detailem," přidal.

Nástup čínské generace, který zažila třeba Iveta Vacenovská, je podle Brhela úplně o něčem jiném. Studenta vyšší vojenské akademie v Praze spoustu věcí naučila i Dukla. „Tam se nikdo s nikým nepáral. Mnoho demokracie škodí. Dukla mě osvojila a dala mi metody," říká Brhel.

Jednaosmdesátiletý kouč v minulosti vedl spoustu dětí. Většina z nich stále hraje nebo se věnuje trenérské profesi a jde v Brhelových šlépějích. „Považuji to za velkou satisfakci. Málokomu z trenérů se povede, aby mu většina dětí tak dlouho zůstala u sportu," připomněl.

Současná generace to ovšem má podstatně složitější než jejich předchůdci. „Je to jiné. Životní podmínky se prudce změnily, dříve toho tolik nebylo a člověk se formoval vzorem," pravil Brhel.

Kromě Japonska ho okouzlila i Austrálie a Anglie. „Úspěchy atleta Rona Clarka anebo fotbalistů Manchesteru United mě nesmírně obohacovaly," přiznal. „Příklady mě vtáhly do děje a trenéři, které jsem v minulosti poznal, nebyli jiní než já. Já jsem se pouze přizpůsobil," přidal.

Stolní tenis ovšem není tolik věcí fyzické kondice, ale spíše hlavy, mentální odolnosti a psychické síly. „Tenisový kurt je o hodně větší než stůl ve stolním tenisu. Ne každý to vydrží," uvedl Brhel. „Měl jsem štěstí, že holky i kluci, které jsem vedl, studují to samé co já nebo žijí podobným životem jako já," doplnil.

Vladimír Brhel letos získal už čtyři ceny. Kromě toho, že se stal jednou z osobností Jihomoravského kraje 2014, byl v anketě Nejúspěšnějších okresních sportovců zvolen také trenérem roku.

Za celoživotní přínos ho ocenil nejen Český svaz stolního tenisu, ale také město Hodonín. „Nesmírně mě to potěšilo," prohlásila legenda, která i v jednaosmdesáti letech stále pomáhá oddílu a vede začínající naděje. „Těší mě, že v Hodoníně stojí krásná hala, která není pouze pro hráče, ale i pro ambiciózní trenéry. Budu rád, když naváží na naši práci a budou dál vychovávat kvalitní sportovce a lidi. Budu přešťastný, pokud bude stolní tenis v Hodoníně dál vzkvétat," pronesl Brhel starší.

Populární „tréňa", jak se známému mládežnickému kouči přezdívá, se stále snaží klubu pomáhat. Mezi šikovnými dětmi má i vnuka Štěpána a pinkat učí i vnučku Adélku. „Kdyby se to s nimi povedlo, budu spokojený," usmívá se. „Štěpánek má velký talent, ale jeho mozek to zatím nechápe. Formování osobnosti dítěte je nesmírně tvrdá práce," připomíná.

Trenérská profese je podle Brhela nesmírně náročná. Vychovat reprezentanta či olympionika není v žádném případě jednoduché. „Je hodně povolaných a málo vyvolených," trefně poznamenal. „Každý rok děláme nábor dětí. Z osmdesáti kluků a holek se stolnímu tenisu věnují třeba jenom čtyři nebo pět. Děti musí mít v sobě hlavně cit a vztah ke sportu," říká Brhel.

Společně s ním vychovává mládež i manželka Jana. Bývalá vynikající basketbalistka v současnosti učí okresní děti plavat. „Život mi nesmírně obohatila. Vytvořila mi skvělé zázemí, bez ní bych nikdy nic nedokázal. Za to jí musím poděkovat," pravil Brhel.

Ten moc dobře ví, že bez pořádného rodinného zázemí by nedokázal tolik úspěšných stolních tenistů a tenistek vychovat. „Kdo chce dělat vrcholový sport, musí se mu věnovat minimálně tři sta dnů v roce, někdy i víc. Bez pořádné dřiny se člověk nemá šanci prosadit," dodal.

Autor: Libor Kopl

11.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Betonáři, železobetonáři 100 Kč

Betonáři, železobetonáři a příbuzní pracovníci Obsluha míchacího centra. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní pozice: obsluha míchacího centra, jednosměnný provoz, volné víkendy, pracovní týden PO-PA, finanční ohodnocení, zaměstnanecké benefity 1300Kč/měsíčně. Pracoviště: Zábojník s.r.o., tř. Masarykova, č.p. 1370, 698 01 Veselí nad Moravou. Informace: Jaroslava Zábojníková, +420 603 854 560.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pracoviště: UCihelny 4127/12, 695 01 Hodonín. Stravné. Kontakt na tel. 777 717 810 nebo osobně v kanceláři firmy od 8:00 do 9:00 hod, na mail: kempny@progreshodonin.cz. Pracoviště: Progres hodonín, s.r.o., U Cihelny, č.p. 4127, 695 01 Hodonín 1. Informace: Petr Kemný, +420 777 717 810.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Ostatní pomocní pracovníci pracovní síla v balírně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pracoviště: Jiřího z Poděbrad 978, 696 62 Strážnice. Náborový příspěvek 5000,- Kč. Pracovní doba - sobota až středa / odpolední směna 12,00 - 20,30 a noční směna 21,00 - 5,30. Fyzicky nenáročná práce.. Pracoviště: Zdravé stravování s.r.o. - sídlo, Jiřího z Poděbrad, č.p. 978, 696 62 Strážnice. Informace: Patrik Pavliňák, +420 725 924 464.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě dělník/ce do výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Tyršova 3363/4, 695 01 Hodonín. Přijmeme do nově rozšířené provozovny tiskárny v Hodoníně pomocné dělnice/dělníky do výroby. Částečně ruční práce, fyzicky jednodušší práce., Možnost zkráceného úvazku. Jedná se o chráněné pracovní místo. Vhodné pro ČID I. nebo II. stupně. Profesní životopis zasílejte elektronicky na adresu: brazdavyd@seznam.cz. Pracoviště: Petr brázda - provozovna, Tyršova, č.p. 3363, 695 01 Hodonín 1. Informace: Petr Brázda, +420 608 709 602.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve Znojmě v ulici 28. října je větší počet dopravních značek těsně za sebou. Vede tam cyklostezka, a proto se v ulici nachází často značky Začátek stezky pro cyklisty a Konec stezky pro cyklisty. Podle odborníků řidič větší počet značek nevnímá.
7

Dopravní značky matou řidiče. Někde jsou nadbytečné, jinde chybí

Nový seriál Naše školka připomene dětem i jejich rodičům čas strávený v mateřince. Fotky tříd vyjdou v tištěném vydání Deníku Rovnost.
AKTUALIZOVÁNO

Seriál Naše školka představí předškoláky. Fotky dětí najdete v tištěné Rovnosti

Vyhrála fitness soutěž. Nyní chce pomáhat dívkám z dětských domovů

Hustopeče - Bez sportu si dnes nedovede představit život. S cvičením začala před devíti lety. Odhodlala se přihlásit do tříměsíční výzvy, ve které se soutěžící snaží přeměnit své tuky ve svaly. Ve své první soutěži se dostala mezi finalistky, až nakonec uviděla Zdeňka Frýbertová svoje fotografie v magazínu o kulturistice a zdravém životním stylu.

Uzavřou most přes Nové Mlýny. Lidé se bojí kolapsu

Jižní Morava - Řidiče kamionů už brzy při cestě mezi Brnem a Mikulovem překvapí komplikace. Silničáři se chystají uzavřít most u Pasohlávek na Brněnsku na hlavním tahu Brno-Vídeň. Termín ale zatím není známý.

Deset tisíc aut denně. Obce lobují za dálnici

Jižní Morava – V průměru jedna obec za den se připojuje k memorandu s cílem urychlení výstavby dálnice D55 na jižní Moravě. Na Zlínsku se má pokračovat v pracích už v létě u Otrokovic. Na Břeclavsku a Hodonínsku na nynější I/55 ale doprava houstne a intenzita přesahuje deset tisíc aut denně. „Čím dřív bude nová rychlostní silnice a v obci ubude projíždějících aut, tím líp,“ řekl například Petr Zezula z Petrova na Hodonínsku.

Romea a Julii přenesli do kulis jihomoravské vesnice. Přou se vinařské rody

Břeclav - Děj tragické lásky z Shakespearovy divadelní hry Romeo a Julie se neodehrává v italské Veroně, ale v prostředí jihomoravské vesnice. Břeclavský divadelní soubor Břetislav má za sebou premiéru. Známý příběh pojali ochotníci originálně. „Zvolili jsme tradiční text, ale netradičně jsme k němu přistoupili,“ říká režisér Tomáš Uher z Lednice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT