V cíli bylo dříve pouze třináct mužů. „Byl to úplně skvělý závod. Užila jsem si ho," usmívala se po více než dvanáctikilome­trovém běhu známá česká sportovkyně, kterou na Náměstí Slobody kromě desítek fanoušků vítala také fenka Samojeda Bella.

Právě milované zvíře přivedlo známou olympioničku na Slovácko. „Můj pes pochází od chovatelky z Kopčan, takže jsme spojili příjemné s užitečným a navštívili jsme ji. Byl to nezapomenutelný zážitek," zářila Vrabcová Nývltová.

Rodačka z Trutnova startovala šestkrát na mistrovství světa v klasickém lyžování a třikrát na zimní olympiádě. Jejím nejlepším individuálním umístěním z těchto akcí bylo páté místo v Soči 2014.

Třicetiletá závodnice se však v roce 2016 věnovala hlavně vytrvalostním běhům. Na Pražském maratonu skončila celkově šestá místě, stala se mistryní České republiky a časem 2:30,10 splnila limit pro účast na olympiádě v Riu. Na mistrovství Evropy v Amsterdamu zase v půlmaratonu obsadila osmou pozici. V brazilském Riu skončila šestadvacátá a časem 2:33,51 hodiny byla desátou nejrychlejší Evropankou. „ Člověk nemůže být nikdy úplně spokojený, protože by pak neměl motivaci se zlepšovat. S rokem 2016 jsem ale až na nějaké maličkosti maximálně spokojená," říká Eva Vrabcová Nývltová.

Úžasný výkon předvedla i mezi Hodonínem a Skalicí. Členka pražského Olympu se od začátku do konce držela mezi nejlepšími. I když na elitní desítku nedosáhla, čtrnácté místo v absolutním počasí je skvělý výsledek pro zkušenou běžkyni. „Já si neumím úplně nechávat nějaké rezervy. Samozřejmě kdyby šlo ještě o něco víc, tak bych tady možná zafinišovala, ale závod jsem chtěla stejně jako ty předchozí vyhrát, což se mi povedlo," radovala se suverénně nejlepší žena, která druhé Valentině Kiliarské nadělila dvě a půl minuty.

Třetí byla Tünde Szabó. „Závod byl nádherný. Pokud to vyjde, absolvuji ho příští rok znovu," slibuje letošní šampionka.

Vítězku od obhajoby zřejmě neodradí daleká cesta ani prosincové počasí. „Teplo mám v poslední době radši, ale nebylo to tak hrozné. Bylo celkem chladno, ale jako lyžařka jsem na podobné teploty zvyklá. Dalo se to vydržet," říká Vrabcová Nývltová.

Ta návrat do bílé stopy nevyloučila. „Nechte se překvapit. Něco chystám," dodala tajemně. A s úsměvem.