VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Byla to krásná tečka za sezonou, shodli se běžci po závodě ve Vracově

Vracov – V rovnatém profilu ve Vracově skončila dvouletá nadvláda týmu SK Praga. Na mistrovství republiky štafet orientačních běžců se favorizované družstvo tentokráte muselo sklonit před trojicí z Hradce Králové. Bronz na Hodonínsku bralo trio z Žabovřesk. Mezi ženami přední brněnský celek zcela opanoval stupně vítězek.

14.10.2015
SDÍLEJ:

Prestižní český šampionát štafet a klubů v orientačním běhu se o víkendu uskutečnil ve Vracově a okolí. Atraktivního závodu si neužili pouze diváci, ale hlavně šestnáct set běžců, kteří startovali v několika kategoriích.Foto: DENÍK/Libor Kopl

Velmi prestižní český šampionát štafet a klubů v orientačním běhu se o víkendu konal v okolí Vracova. Běžci se z městské zástavby dostali do smíšeného lesa s podmáčenými oblastmi a v závěrečné části i do písečných dun Moravské Sahary.

Mezi ženami se v této oblasti skvěle zorientovaly členky týmu Žabovřesky Brno, které obsadily kompletní stupně vítězů. Nejrychlejší bylo trio Markéta Tesařová, Lenka Poklopová a Eva Kabátová. „Na trať jsem vyrážela díky perfektním výkonům mých kolegyň s náskokem. Hlídala jsem si směr, snažila jsem vše běhat napřímo, ale v zelenějších pasážích i zpomalovat. Až na drobnou chybičku před sběrkou jsem si užila perfektní závod. A ten skvělý pocit při doběhu s holkami a věncem. Byla to krásná, zlatá tečka za sezonou," usmívala se finišmanka Eva Kabátová.

Mezi muži titul neobhájila pražská Praga, kterou na konečné druhé místo odsunula trojice z Hradce Králové.

Krojovaná dvojice v cíli na fotbalovém stadioně přivítala Jakuba Kamenického, Jana Petrželu a Pavla Kubáta. „Celou dobu se mi běželo výborně. I když výkon nebyl úplně optimální, s výsledkem jsme maximálně spokojení," prohlásil v cíli Jakub Kamenický.

Radost neskrýval ani Pavel Kubát. „Kluci na prvním a druhém úseku odvedli skvělou práci, takže jsem vybíhal s luxusním náskokem přes tři minuty. Já jsem se je snažil napodobit, ale udělal jsem nějaké chybky. Naštěstí ne velké, mohli jsme tedy nakonec slavit titul. Je to skvělý pocit," líčil finišman východočeské štafety.

Závod dorosteneckých kategorií, Veteraniády i veřejného závodu poznamenalo nevlídné počasí a v lese i nepříjemné šero.

Souboj dorostenek přinesl spoustu zvratů. Mistrovský titul nakonec získala štafeta ve složení Kopecká, Peterová a Rückerová. Mezi dorostenci triumfovali Dekrét, Hlaváč a Hite.

Na mistrovství České republiky, které pořádal SKOB Zlín, se představilo šestnáct set závodníků, mezi nimiž byla celá česká špička i běžci ze zahraničí. V kategorii mix startovali i mladí Finové, kteří nenašli na jihu Moravy přemožitele a připsali si jednoznačné vítězství. „Finský trenér byl spokojen, jejich mise do Česka byla úspěšná," řekl ředitel letošního mistrovství České republiky v orientačním běhu Tomáš Podmolík.

V sobotu se bojovalo o medaile v klasických tříčlenných štafetách, v neděli byla na programu soutěž klubových družstev. Ve všech kategoriích běžely kombinované štafety hochů a dívek.

„Takovou účast jsme nečekali. Jsme rádi, že na Moravu přijelo tolik lidí. Je to účastnický rekord mistrovství republiky. Poděkovat musím zástupcům Vracova za výborné zázemí. Zapomenout nesmím ani na jihomoravský krajský úřad, který nám povolil uspořádat závod na chráněném území. Dokázali jsme splnit všechny podmínky," prohlásil Podmolík. Na Hodonínsku se podobný podnik neuskutečnil poprvé. „Vracov je náš zlínský terén. Už v minulosti se tady takový závod konal, což dokazuje i výstava z naší historie," připomněl Podmolík.

I když na Slovácku žádný oddíl orientačního běhu není, našla si cestu na vracovský stadion, kde byl start i cíl, spousta diváků. „Tady se spíš pije víno a burčák. A právě na tomto jsme postavili filozofii závodů," řekl Podmolík. „Národní šampionát je spojený s kulturou, a protože tady máme závěr sezony, bereme to i jako ukončení celého ročníku," přidal zlínský funkcionář.

Mistrovství štafet bylo navíc šestašedesátým ročníkem Poháru města Zlína družstev dospělých a dorostu. Sobotní závod živě přenášela Česká televize, pořadatelé pro sportovní příznivce navíc připravili i jednu zajímavost. V centru slováckého města byla nainstalovaná velká obrazovka, na které byly přenášeny on-line postupy v terénu. Fanoušci si navíc mohli prohlédnout zlínské originální poháry. Nejstarší byl z roku 1954. „Zájem o orientační běh jde nahoru. Členská základna je čím dál širší. Od loňského roku jsme zaznamenali nárůst o pět procent. Je to hlavně díky tomu, že outdoorové aktivity jsou u lidí čím dál oblíbenější," dodal Podmolík.

Mistrovství České republiky štafet v orientačním běhu 2015

Muži: 1. OK 99 Hradec Králové (142.49), 2. SK Praga (144.22 + 1.33), 3. SK Žabovřesky Brno (145.21 + 2.32), 4. SK Severka Šumperk (146.53 + 4.04), 5. OK Lokomotiva Pardubice (146.56 + 4.07), 6. SK Kamenice (150.26 + 7.37), 7. Magnus Orienteering (150.56 + 8.07), 8. OK Lokomotiva Pardubice (151.42 + 8.53), 9. SK Žabovřesky Brno (153.04 + 10.15), 10. SK Žabovřesky Brno (153.06 + 10.17).

Ženy: 1. SK Žabovřesky Brno (124.11), 2. SK Žabovřesky Brno (127.00 + 2.49), 3. SK Žabovřesky Brno (127.09 + 2.58), 4. OK Lokomotiva Pardubice (129.20 + 5.09), 5. TJ Slovan Luhačovice (131.46 + 7.35), 6. OOB TJ Turnov (132.56 + 8.45), 7. OK 99 Hradec Králové (135.25 + 11.14), 8. TJ Sportcentrum Jičín (136.12 + 12.01), 9. SK Žabovřesky Brno (139.52 + 15.41).

Pro mě to bylo lepší ve městě, řekl Holuša

Vracov – Byl suverénně největší hvězdou víkendového mistrovství České republiky štafet a klubů v orientačním běhu. I když Jakub Holuša neměl s družstvem Opavy v obrovské konkurenci šanci na medaili, halový mistr Evropy z letošního roku si víkendové závody, které hostil Vracov, náramně užil. Známý sedmadvacetiletý atlet na Hodonínsku strávil i sobotní večer. Společně s přáteli poseděl a ochutnal oblíbený burčák.

Vaše účast hodně lidí překvapila. S jakými ambicemi jste se na prestižní český šampionát štafet a klubů v orientačním běhu vůbec vydal?

Přijel jsem se do Vracova hlavně pobavit. Jsem evidovaný v opavském klubu, takže když mám v březnu nebo na konci sezony čas, vždy se rád podobných závodů zúčastním. Většinou mě nadraftují do poslední štafety a zkusím si to dvakrát za rok odběhnout. S orientačním během jsem začínal, takže se k němu rád vrátím a připomenu si ho.

Jak se vám ve Vracově běželo?

Běželo se mi dobře. Pro mě to bylo lepší ve městě, kde to nebylo tak náročné jako v terénu. Tam jsem si to hodně užil. Zhruba do desáté kontroly jsem běžel s čelem, ale pak jsem to pokazil, poté už to byl spíš boj o přežití a o to, abych se vůbec vrátil na stadion. Dohledávky nebyly vůbec jednoduché.

Šel jste do toho naplno, nebo jste se spíše šetřil?

Člověk nesmí běžet naplno, protože trať měřila deset kilometrů, takže jsem se snažil spíš tak pohybovat.

Připravoval jste se na závod?

Jsem na začátku přípravy. Poslední měsíc jsem měl volno, ale kdybych nemusel na kontroly, tak bych to s těmi lepšími odběhl. U mě není problém ve fyzické kondici, ale holt neznám mapu tak dobře, abych byl schopný s těmi nejlepšími doběhnout až do cíle.

Jel jste po závodě hned domů, nebo jste se na Slovácku zdržel a s kamarády si dal třeba burčák?

Ve Vracově jsme spali, takže burčák jsem si rád dal. Na můj nedělní výkon ale vliv neměl. (úsměv)

Autor: Libor Kopl

14.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Krajský rozpočet je přebytkový, dvě miliardy míří na opravy silnic a dopravu

Děsiví čerti v ulicích Židlochovic na Brněnsku.

Lidi postraší smečka rakouských čertů

Sexistické prasátečko: anticenu získal vtip se souložícím párem na stole

Brno /FOTOGALERIE/ – Vítězný vtip, který ponižuje ženy. Anticenu Sexistické prasátečko organizace Nesehnutí letos získal facebookový příspěvek Free Radia, který označila za nepřijatelný naprostá většina hlasujících. „Dvaadevadesát procent lidí označlo za nepřijatelný obrázek souložícího páru na pracovním stole, který hlásal větu Cesta k úspěchu nemusí být složitá,“ popsala za organizátory Kristýna Pešáková.

AUTOMIX.CZ

Má vaše škodovka jedno zrcátko menší než druhé? Víte, proč to tak je?

V devadesátých letech se začal zejména u německých aut objevovat zvláštní jev. Mnozí z vás si dost možná všimli, že starší auta koncernu Volkswagen, ale i Mercedesy nebo vozy BMW, mají na straně spolujezdce výrazně menší zpětné zrcátko, než je to na straně řidiče. Proč to ale tak je?

Města hyzdí vraky aut. Dát je pryč je potíž

Jižní Morava – Největší a nedávno modernizovaný hotel Premium ve Znojmě, ve kterém se ubytovávají podnikatelé, sportovci, umělci či zahraniční turisté už roky hyzdí odstavený vrak auta přímo před hlavním vchodem. Vedení hotelu to vadí, odstranit nepojízdný vrak je složité. „Už jsme tento problém řešili s úředníky města, ale stejně se dosud nic nestalo. Vrak hyzdí okolí hotelu,“ uvedla manažerka hotelu Leona Konečná.

Zima tlačí lidi bez přístřeší dovnitř. Noclehárna praská ve švech

Hodonínsko – První noci, kdy se rtuť teploměru dostala pod bod mrazu, a jediná noclehárna hodonínského okresu pod zájmem lidí bez přístřeší praská ve švech. Snížená kapacita deseti lůžek už ve druhé polovině podzimu dosáhla stropu. „Poslední dva dny to jde poznat, máme zcela plno. Optimální byla dřívější kapacita dvaceti míst. Ti, kteří přijdou nyní, a nedostane se na ně lůžko, rezignují,“ přiblížil vedoucí hodonínské charitní noclehárny Pavel Novotný.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT