Atletka Lucie Škrobáková, která zahájila atletickou kariéru v Čejkovicích, si vychutnává radost ze zisku stříbrné medaile, Petr Svoboda vybojoval bronz.
Závěr prvního dne atletického ME byl jako z říše snů. Medailové úspěchy české výpravy dělilo pouhých deset minut.

Oba překážkáři bezvadně zvládli porci tří závodů během jediného dne. Medailový účet týmu otevřela Škrobáková, která v krajní, osmé dráze prolétla „šedesátku plotů“ v novém národním rekordu 7,95, tři setiny za Belgičankou Beringsovou.

„Jsem druhá, to není možné, to bylo jen v nejtajnějších snech,“ volala v cíli se slzami v očích. „Věděla jsem, že ten černý kůň pomůže,“ připomněla svůj rituál. Před vystoupením v Turíně si namísto obvyklé bílé barvy nalakovala nehty načerno.

Sama nedokázala odhadnout své umístění ve strhujícím finále a dlouho čekala na opakované záběry před obří obrazovkou. „Fakt jsem to nevěděla. Až za mnou Denisa (Rosolová) přiběhla a říkala: je to tam, dokázala jsi to!“

Čerstvé vicemistryni Evropy se dostalo zadostiučinění. Před čtyřmi lety při slibně nastartované kariéře se v jejím životě sešla řada problémů. Od rozvodu s manželem, ukončení spolupráce s trenérkou, až po zdravotní problémy. V roce 2007 se k trenérce Jílkové vrátila a 6. března 2009 korunovala svůj povedený návrat.

„Využívám toho, že jsem zdravá, a tak trénuji na sto deset procent. Věřila jsem, že se to zúročí,“ radovala se Škrobáková a otočila se směrem k atletické dráze: „Teď ještě Peťan, aby získal zlato.“

Překážkář Svoboda v tu chvíli zaklekal do bloků. Po druhé nejpomalejší reakci ze všech finalistů přišly jeho chvíle tradičně po polovině trati. Podle vlastních slov mu „bouchly saze“ a doletěl pro bronzovou medaili v čase 7,61.

„Lucka mě hrozně motivovala, napadlo mě, že by bylo super, kdyby čeští překážkáři měli dvě medaile,“ sdělil Svoboda své myšlenky těsně před finále. Více než jeden cenný kov na překážkách v Turíně nakonec získal pouze tým České republiky.

„V běhu jsem ale udělal technické chyby, prostě jsem to měl vyhrát,“ prohlásil s rozpaky.

„Když jsem zjistil, jak to dopadlo, říkal jsem si, že po takovémhle faux pas být třetí, to je masakr.“

Svoboda před šampionátem figuroval na čtvrtém místě evropských tabulek. Prohrál jen s mistrem světa Doucourém a obhájcem titulu Sedokem. „To můžu být samozřejmě maximálně spokojen. Tihle kluci jsou hvězdy, ale dají se porazit,“ dodal držitel evropského bronzu.

Česká atletika se z medaile překážkáře na halovém ME těšila naposledy v roce 1992, kdy získal bronz Jiří Hudec. V ženském podání jde o vůbec první cenný kov.

Autor: Tomáš Klement