Už třiadvacet let uplynulo od rekordního skoku výškaře Jána Zvary na Čejkovické laťce. Nyní nastal čas dalších pokusů o jeho překonání. Pořadatelé i závodníci se už pomalu chystají na sedmatřicátý ročník oblíbeného klání.

„Lákadlem je určitě náš Jaroslav Bába,“ tvrdil ředitel závodu Petr Damborský. „Domlouváme se i s anglickým skokanem Samsonem Onim, který nedávno v Bánské Bystrici udělal přes 230 centimentrů. Pokud by skutečně přijel a výkon zopakoval, bylo by to dobré.“

Rekord mezi muži stále drží Slovák Ján Zvara, který se v Čejkovicích dostal přes laťku vysokou 233 centimetrů. „Byl výjimečný,“ vysekl Damborský pochvalu dnes už sedmačtyřiceti­letému muži. „Vyhovoval mu u nás krátký rozběh, on se totiž rozbíhal ze sedmi kroků.“

Zda známého výškaře v Čejkovicích někdo z favoritů překoná, ukáže až samotný závod. Odhady jsou však spíše zamítavé. „Teď takové skokany nemáme. V letošním roce je výška celkově slabší. Pokud ale přijede angličan, dočkat bychom se možná mohli,“ přemýšlel ředitel laťky.

Příjezd na jih Moravy už mezitím přislíbili loňští vítězové, Polák Grzegorz Sposob i Češka Iva Straková. Ta ovšem pro Hodonínský deník Rovnost připustila, že by její start mohl být ještě v ohrožení. Kvůli poraněné noze. „Nejsem si proto stoprocentně jistá, že tam budu,“ sdělila s obavami. „Moc ráda bych se zúčastnila. Uvidím, co noha udělá po atletickém mistrovství v Dauhá.“

Zdravotní patálie jí podle jejích slov nejspíš nedovolí atakovat čejkovický rekord mezi ženami, který vytvořila v roce 2008. Činí 198 centimetrů.

„Letošní sezona zatím není taková, jak bych si predstavovala. Nejlepší výkon jsem měla o šest centimetrů méně, takže se na vyhlašování rekordů necítím. Nechám tomu volný průběh,“ oznámila česká reprezentantka.

Mezinárodní závod Čejkovická laťka se uskuteční v pátek 19. března.

ČEJKOVICKÁ LAŤKA
První závod se konal už v roce 1968. Dalších sedm let to byl závod O pohár Sokola Čejkovice. Vítězem se stal vždy atlet, který skočil nejhodnotnější výkon dle bodovacích tabulek. Od roku 1979 doprovází zavodníky živá muzika a pořadatelé vzkazují: Kdo neskákal v Čejkovicích není výškař.
IVA STRAKOVÁ O ZÁVODĚ
Na jih Moravy a konkrétně do Čejkovic jezdím moc ráda. Vždy, když jsem tam byla, panovala přátelská atmosféra. Vyloženě známé, který bych navštěvovala i mimo závod, tam nemám. Pochází odsud ale kamarádka Lucka Škrobáková. Přivítání je tam vždycky přátelské. Člověk z toho má dobrý pocit a rád se tam vrací.