Rodačka z Velké nad Veličkou se na souboje s Německem, Bulharskem a Litvou těší. I když na závěrečný šampionát, jenž se v červenci uskuteční v Rusku, postupuje jen vítěz kvalifikační skupiny, nejlepší střelkyně Veselí v letošním interligovém ročníku se evropských soupeřů nebojí. „Favoritem je asi Německo, kde je házená nesmírně populární. Ani další týmy však nejsou bez šance. Důležitý bude náš úvodní duel s Němkami. Pokud ho zvládneme, může nám to vyjít," věří Šustková.

Trenér českého juniorského výběru Tomáš Hlavatý s asistentkou Lenkou Černou kromě Šustkové spoléhá i na veselskou rodačku Gabrielu Nygrýnovou, která v ženské interlize hájí barvy Zlína. Pro fanoušky ze Slovácka není neznámou hráčkou ani Nygrýnové spoluhráčka Veronika Andrýsková, jenž do konce sezony hostuje v druholigovém Hodoníně. „Těší nás, že i my máme v kvalifikaci své zastoupení," řekl manažer pořádajícího týmu Radek Bičan.

Kvalifikace startuje ve sportovní hale TEZA v pátek 18. března. V zahajovacím duelu se střetne Litva s Bulharskem, pak se na palubovce představí Češky s Němkami. Třídenní mezinárodní akce vyvrcholí dvěma zápasy v neděli. Český mládežnický výběr se na akci pečlivě připravuje. V únoru a březnu juniorky absolvovaly společný třídenní tréninkový kemp, na konci ledna se zúčastnily mezinárodního turnaje čtyř evropských zemí v Zugu, kde se po výhrách nad Slovenskem, Slovinskem a domácím Švýcarskem radovaly z triumfu na Master Cupu 2016. „Turnaj nám pomohl v tom, že jsme mohli odehrát tři mezistátní utkání, ve kterých jsme vždy dominovali. Ani jeden tým nás nedostal pod tlak. Mrzí mě, že jsme hráli se soupeřkami, které jsou slabší, nemají tu úroveň jako Německo, které nás čeká v kvalifikaci," říká kouč Tomáš Hlavatý.

Podle něj se mu mladé Češky poměřovat se silnějšími týmy, které pravidelně startují na vrcholných akcích mistrovství Evropy či světa. Pokud nás nebudou soupeřky dostávat pod tlak, tak se nemůžeme výkonnostně posouvat a zlepšovat," ví Hlavatý. „Náročné zápasové situace v přípravě prostě nezažíváme, ani v tréninku, ani v utkáních se slabšími soupeři. A nejlépe a nejrychleji se zlepšuje právě při konfrontaci s těmi kvalitnějšími týmy," přidává. Český trenér ale svěřenkyně za přístup na soustředění a turnaji chválil. „Děvčata dobře pracovala. Bylo na nich vidět, že se chtějí zlepšovat a hodně tomu dávají," dodal Hlavatý. České juniorky se znovu sejdou v Hodoníně v pondělí 14. března, kdy se začnou ladit formu na kvalifikaci.

Program kvalifikace MS 2016 v Hodoníně

Pátek 18. března: Litva – Bulharsko (15.30), Česko – Německo (18.00)

Sobota 19. března: Bulharsko – Německo (15.30), Česko – Litva (18.00)

Neděle 20. března: Německo – Litva (13.30), Česko – Bulharsko (16.00)