České juniorky i po dvou výhrách a jedné porážce stále živí naději na účast na vrcholné světové akci. Tým trenérů Tomáše Hlavatého a Lenky Černé je totiž prvním náhradníkem z Evropy pro účast na závěrečném turnaji.

O definitivním složení účastnické šestnáctky se rozhodne až po odehrání všech kontinentálních kvalifikací. Češky by do Ruska jely v případě, že by se některý z kvalifikovaných týmů nepřihlásil. Závěrečný turnaj se uskuteční od 3. do 15. července.

„Věřím, že si na šampionátu zahraji," uvedla mladá veselská házenkářka Jana Šustková. Velická rodačka nastřílela Bulharkám šest branek a právem byla vyhodnocena nejlepší českou hráčkou závěrečného kvalifikačního zápasu. „Ocenění mě těší, ale radši bych ho vyměnila za výhru nad Německem," řekla osmnáctiletá spojka.

Šustková sice v zahajovací sestavě domácího týmu scházela, ale postupně se zapojila do hry a družstvu pomohla 
k jednoznačnému triumfu. „Ukázalo se, že máme lepší tým než Bulharsko. Zabojovaly jsme a fanouškům ukázaly, že házenou hrát umíme," pronesla Šustková.

České družstvo se muselo 
v nedělním duelu obejít bez nejlepší hráčky duelu proti Litvě Markéty Jeřábkové. Spojka juniorské i seniorské reprezentace ještě v sobotu večer odcestovala na sever Čech, aby v neděli dopoledne absolvovala v interligovém Mostě trénink. „Celý týden jsme byli s mosteckými funkcionáři a trenéry v kontaktu. Někdo musel ustoupit, tak jsme to byli my. Navíc nám nepomohlo, že finále Českého poháru žen mezi Porubou a Mostem se hraje již tři dny po reprezentační a kvalifikační akci," uvedl kouč juniorského národního týmu Tomáš Hlavatý.

Jeho tým v poklidu dokráčely k očekávanému vítězství, když o něm rozhodl už v prvním poločase. Češky sice na začátku prohrávaly, ale brzy výsledek srovnaly a ještě před půlí rozjely kanonádu.

Střelecky zářila především Veronika Galušková, která se v úvodních třiceti minutách blýskla pěti brankami. Šustková a spol. do přestávky zasypaly Bulharky devatenácti trefami, samy navíc inkasovaly jen jedenáctkrát.

Poprvé se k desetibrankovému rozdílu dostaly ve 33. minutě a své vedení neustále navyšovaly. České házenkářky jako jediné v celém turnaji vstřelily v zápase více než čtyřicet branek.

A jako bonus si připsaly výhru o více než dvacet gólů. „Jsem rád, že jsme soupeřky nepodcenily a splnily úkol, který jsme si daly. Nastřílet Bulharkám čtyřicet branek," pronesl Hlavatý.

Ten na konci kvalifikace litoval porážky s Německem. „Je velká škoda, že proti hlavnímu favoritu nám chyběly k cenné remíze tři branky. Na druhé straně se ukázalo, že umíme hrát i proti nejsilnějším evropským celkům," řekl Hlavatý.

Ten svěřenkyním za přístup, výkony i výsledky nejen v Hodoníně poděkoval. „Děvčata po celý cyklus tvrdě pracovala. Chtěla se zlepšovat, což se nám podařilo. To je pro mě obrovské plus, přestože jsme nepostoupili," dodal Hlavatý.

Kvalifikace házenkářek do dvaceti let o postup na mistrovství světa 2016:

Česko – Bulharsko 41:20 (19:11)

Sestava a branky Česka: Hillebrandová, Vašulková – Šustková 6, V. Fryčáková 1, Kovářová 6, Galušková 8, Chlupová 2, T. Fryčáková 2, Pešková, Kříčková 5, Franková 3, Kordovská 1, Kolářová 2, Míšová 3, Gärtnerová 2. Trenéři: Hlavatý, Černá.

Nejvíce branek Bulharska: Saranděvová 6, Omoregieová 5, Josifová, Ignatová po 2

Rozhodčí: Marta Sa, Vania Sa (Portugalsko). Sedmimetrové hody: 2/2 – 3/3. Vyloučení: 0:2. Diváci: 400.

Nejlepší hráčky zápasu: Jana Šustková – Lora Saranděvová.

Česko – Litva 37:25 (18:13)

Sestava a branky Česka: Hillebrandová, Vašulková – Šustková 3, V. Fryčáková 1, Kovářová 6, Galušková 7, Chlupová 3, T. Fryčáková 5, Pešková, Kříčková 4, Franková, Kordovská 1, Jeřábková 5, Kolářová, Míšová 2, Gärtnerová. Trenéři: Hlavatý, Černá.

Nejvíce branek Litvy: Aglinskaiteová 5, Trustyteová 4, Ivanauskaiteo­vá,Verboviková po 3.

Rozhodčí: Metalari, Nikolovski (Makedonie). Sedmimetrové hody: 7/5 – 3/2. Vyloučení: 5:5. Diváci: 500.

Nejlepší hráčky zápasu: Markéta Jeřábková – Emilie Aglinskaiteová.

Česko – Německo 22:25 (8:12)

Sestava a branky Česka: Hillebrandová, Vašulková – Šustková 2, V. Fryčáková, Kovářová 2, Galušková 7, Chlupová, T. Frýčáková, Pešková, Kříčková 3, Franková, Kordovská 3, Jeřábková 4, Kolářová 1, Míšová, Gärtnerová. Trenéři: Hlavatý, Černá.

Nejvíce branek Německa: Bölková 5, Bergerová 4, Grijseelsová, Reimerová, Adamsová, Ingenpassová, Friedbergerová po 3.

Rozhodčí: Metalari, Nikolovski (Makedonie). Sedmimetrové hody: 4/3 – 2/2. Vyloučení: 1:5. Diváci: 600.

Další výsledky: Německo – Bulharsko 29:15, Německo – Litva 33:12, Bulharsko – Litva 27:27.

Konečná tabulka kvalifikační skupiny v Hodoníně 1. Německo 3 3 0 0 87:49 6
2. Česko 3 2 0 1 100:70 4
3. Litva 3 0 1 2 64:97 1
4. Bulharsko 3 0 1 2 62:97 1

Těší mě, že se děvčata chtějí zlepšovat, říká trenér Hlavatý

Hodonín – Slovenský trenér Tomáš Hlavatý provedl své juniorské družstvo do dvaceti let druhým kvalifikačním cyklem. V hodonínské skupině o postup na červencové mistrovství světa v Rusku skončil jeho tým druhý za favorizovaným Německem, se kterým na úvod prohrál pouze třígólovým rozdílem. Ve zbývajících dvou duelech své soupeřky 
z Litvy a Bulharska deklasoval. O čem mluvil kouč Hlavatý po skončení hodonínské kvalifikace?

O kvalifikaci. Náš tým se ve všech směrech posunul dopředu. To je prostě pozitivní. Je skvělé být součástí takového týmu, podařilo se nám vytvořit dobrou partu, která šlapala a odmakala.

Favoritem skupiny byly Němky a to se potvrdilo. Zápas, který jsme s nimi v pátek odehráli, měl obrovskou kvalitu a rozhodly ho malinké detaily. Ty byly ve prospěch Německa. Je vidět, že jeho hráčky působí v bundeslize a jsou prostě kvalitní. Možná, kdyby se sešlo víc věcí dohromady, tak bychom ten zápas urvali na naši stranu.

O Litvě. To byla odplata za loňskou kvalifikaci u nich, kdy nám remíza vzala možnost startu na mistrovství Evropy. Potěšilo nás, že jsme je porazili o tolik gólů.

O Bulharsku. Věděli jsme, že se nesmíme přizpůsobit hře soupeřek, ale musíme diktovat tempo hry. To jsme zvládli. Takový výsledek je pro nás zadostiučiněním celé hodonínské kvalifikace. Věděli jsme, že Bulharsko je outsider skupiny. Proto jsme si dali cíl vstřelit čtyřicet gólů a ten jsme splnili.

O cílech. Dávali jsme si je ke každému zápasu. Proti Německu jsme chtěli udělat všechno pro to, aby ten výsledek byl dobrý. To jsme udělali a prohráli jsme jen o tři góly.

O potěšení. To mi způsobila sama děvčata. Za ty dva kvalifikační cykly jsem viděl, jak se chtějí posouvat dopředu, jak se chtějí učit nové věci, zajímají se o detaily, o házenou, o které chtějí hodně vědět. Obdivoval jsem jejich maximální soustředění při poradách, při trénincích, při sledování videí.