Stolní tenistky hrají Championships divizi a ve skupině B v prvním utkání vyhrály ve Španělsku 3:2. Ve druhém zápase už k překvapení nedošlo, i když české hráčky odehrály v Hodoníně se silnými Němkami vyrovnanou partii. V úterý vyšla bodově naprázdno jednička Iveta Vacenovská. Bod ztratila rovněž Dana Čechová-Hadačová, která se před týdnem vdala. Uspěla tak jen Štrbíková, která překvapila výhrou nad světovou sedmnáctkou Wu Ťia-tuo.

„Německo je jednoznačný favorit naší skupiny. Věděl jsem, že soupeře můžeme potrápit, což se nakonec potvrdilo. Škoda těch dvou prohraných pětisetových bitev. Klidně jsme je mohli vyhrát a zápas mohl dopadnout obráceně. Holky nehrály špatně. Naopak, děvčata bojovala, snažila se a potvrdila zlepšenou výkonnost," pravil trenér Česka Miroslav Cecava.

V prvním utkání nestačila Iveta Vacenovská na Kristin Silbereisenovou. Hodonínská odchovankyně prohrála se sedmačtyřicátou hráčkou světa 0:3 na sety. „Silbereisenová je fakt vynikající hráčka. Ivetu vůbec k ničemu nepustila. Je oboustranná a nemá slabinu. Hrála pořád aktivně. Ivetu jasně přehrála," řekl Cecava. Podle něj má sedmadvacetiletá Němka v poslední době velmi dobrou formu. „Silbereisenová se líbí už dlouho. Hraje hodně agresivně. Proti Ivetě potvrdila svoji výkonnost. Proti nám hrála lépe než Číňanky," pronesl kouč českého nárdoního týmu.

Hráčka Kroppachu zazářila i na posedlním turnaji v Jekatěrinburgu, kde startovala na Russia Open. Tam Silbereisenová postoupila až do čtvrtfinále, ve kterém podlehla Bělorusce Viktorii Pavlovičové 3:4 na sety.

Ve druhém zápase zaskočila Renáta Štrbíková Wu Ťia-tuo. Bývalá opora Břeclavi zdolala čtrnáctou hráčku světa ve čtyřech setech. „Renátu musím pochválit. Uhrála super výsledek," řekl Cecava.

Další body už ale české hráčky nepřidaly. I když Čechová s Vacenovskou byly blízko k vítězství, německým soupeřkám podlehly ve vyrovnaných pětisetových bitvách. Blízko k výhře měla především Čechová, která vedla se Zhenqi Barthelovou ve třetím setu už 10:6. Bývalý hráčka Hodonína ale všechny setboly promarnila a nakonec s klubovou spoluhráčkou prohrála i celé utkání.

„Dana předvedla výborný výkon. Je to velká škoda, že zápas nedotáhla do konce. Barthelová ale v koncovkách setů zahrála super balony," pravil Cecava. Třetí bod získala pro Německo Wu Ťia-tuo. Druhá nejlepší Evropanka si už poněkolikáté poradila s Vacenovskou, kterou porazila 3:2 na sety.

„Iveta s ní vždycky odehraje vyrovnaný zápas, nikdy jí ale nedokáže porazit," posteskl si zkušený lodivod.

Český tým si tak v evropské kvalifikaci připsal první porážku. První dvě družstva ze skupin A a B elitní Championships divize budou za rok na ME ve Schwechatu nasazena přímo do čtvrtfinále. „Uvidíme dál, jak se bude skupina vyvíjet. Zatím to máme dobře rozehrané. Doufejme, že na mistrovství Evropy postoupíme z dobrého místa," přeje si Cecava.

Kvalifikační duel sledovala v hodonínské sportovní hale TEZA solidní návštěva. Divákům se před utkáním představil pěvecký soubor Barbastella, který zazpíval obě státní hymny. Fanoušci pak připravili českým hráčkám bouřlivé prostředí. „Atmosféra byla dobrá. Už se těšíme na další zápasy. V Hodoníně ještě hrajeme s Anglií a Ruskem. Věřím, že to dopadne lépe než proti Německu," dodal kouč ženského národního týmu.

Kvalifikace mistrovství Evropy 2013 ve stolním tenisu žen v Hodoníně:

Česká republika – Německo 1:3

Zápasy: Vacenovská – Silbereisenová 0:3 (-6, –9, –9), Štrbíková – Wu Ťia-tuo 3:1 (8, 7, –5, 6), Čechová – Barthelová 2:3 (8, –5, –10, 9, –5), Vacenovská – Wu Ťia-tuo 2:3 (9, –6, 5, –6, –7).

Championships divize – skupina B:

1. Německo 2 2 0 6:1 4
2. ČR 2 1 1 4:6 3
3. Rumunsko 1 1 0 3:1 2
4. Španělsko 1 0 1 2:3 1
5. Rusko 1 0 1 1:3 1
6. Anglie 1 0 1 0:3 1