Hned v prvním z devíti okruhů, na jehož startu stálo 144 cyklistů, zaútočila dvojice Whirpool – Author ve složení Josef Hošek – Jiří Hudeček. Společně s nimi se na čele pelotonu držel polský jezdec Lukazs Bodnar. Vpředu před ostatními vydrželi čtyři okruhy a poté je peloton dostihl. Vzápětí ale opět zaútočili jezdci nejlepší české stáje. Na Bucháčka a Hudečka se ještě stačil dotáhnout Bodnar a trio spolu vydrželo až do závěrečného kopce.

Ve stoupání měl nejvíce sil Bucháček, který si bezpečně dojel pro vítězství. Poláka Bodnara odsunul za sebe i Hudeček, který byl celý závod v úniku. „Stanovená taktika nám vyšla a my jsme slavili úspěch. Měl jsem zaútočit a to se podařilo. Nastoupil jsem, když všichni již byli unavení. Bez pomoci celého týmu by to ale tak jednoduché nebylo. Kluci odvedli výbornou práci a já ji korunoval v závěru,“ uvedl na oficiálních stránkách českého cyklistického svazu Tomáš Bucháček.

Mezi ženami neměla konkurenci Jarmila Machačová. Závodnice Dukly Praha přijela do cíle po samostatném úniku s náskokem šesti minut před Denisou Bartošovou z SK Maxbike Orlová. Třetí byla Slovenka Monika Kadlecová.

„Byl to pěkný, ale hodně náročný závod. Radši mám rovinu, ale i kopce musí člověk přežít. Naštěstí počasí vyšlo,“ uvedla Jarmila Machačová. České jednička si na nedostatečnou konkurenci nestěžovala. " Jezdíme společně s kadety, kteří jsou o něco rychlejší. Mně stačí, když závodím s kluky, jiné holky k závodu nepotřebuji," pronesla Machačová.

V mládežnických kategoriích o sobě dali v sobotu vědět i kyjovští jezdci. Antonín Kostiha skončil mezi mladšími žáky čtvrtý, kadetka Kristýna Jeřelová byla zase desátá. Jan Indra byl v kategorii starších žáků sedmadvacátý, Václav Kočařík skončil čtyřiatřicátý. Stejnou příčku obsadil i junior Jan Navrátil.

Nejlepší z kyjovských kadetů byl Jan Gruber, který skončil devatenáctý. Daleko za ním dojela trojice Martin Kubeš, Josef Klvaň a Adam Mezík.

„Před posledním kolem jsem si říkal, že bych mohl jít na třetí místo. Bohužel na začátku cesty do kopce mě chytly křeče. Poslední kopec jsem si tak protrpěl. Trochu mě to mrzelo,“ uvedl o de později závodník Dacom Pharmy Kyjov Pavel Gruber.

V hlavním nedělním kritérijním závodě zvítězil Alois Kaňkovský z Dukly Praha. Druhý dojel Zdeněk Mlynář. Člen týmu Focus Cycling Znojno porazil dalšího jezdce pražské Dukly Milana Kadlece.

Při absenci jezdců nejlepší české stáje Whirlpool – Author ujela hned po čtvrtině závodu pětice jezdců. Ve skupince měla Dukla Praha tři jezdce a Focus Cycling Znojmo dva. V bodovaných spurtech dominovali Kaňkovský a Mlynář. Větší podporu měl v Kyjově Kaňkovský, který stačil nasbírat třiapadesát bodů. Druhý Mlynář jich urval pouze dvaatřicet. Třetí Kadlec získal dvaadvacet bodů.

Juniorům dominoval Jan Skála. Třetí triumf pro pražský celek vybojovala Lucie Záleská, když porazila v hlavním ženském závodě svoji zkušenější kolegyni Jarmilu Machačovou. „Možná mi trochu chyběly síly, ale na to se vymlouvat nemůžu. Lucie jela dobře a vyhrála zaslouženě,“ uvedla Machačová.

Vítězka Lucie Záleská vítězství nijak vážně nebrala. „Pro mě mají váhu pouze mistrovství Světa a Evropy a závody světového poháru. V Česku není téměř žádná konkurence. První je Machačová a žádná jiná závodnice tady není,“ řekla Záleská.

Sympatická cyklistka se na Slovácko vždy ráda vrací. „V Kyjově se mi vždycky jede dobře. Na kritérium se pokaždé moc těším. Akorát ta silnice mi moc nevyhovuje,“ usmála se Záleská, která v sobotu skončila až osmá.

Výborným výsledkem se v kyjovských ulicích blýskl Pavel Gruber. Rodák z Rohatce obsadil v Memoriálu Jakuba Mrnky páté místo. „Jsem spokojený. Je to můj letošní nejlepší výsledek. Přede mnou byli pouze dva nejlepší čeští závodníci a dva zahraniční jezdci. Konečně se na mém výkonu projevila tvrdá zimní příprava,“ řekl Gruber.

Ten byl před závodem hodně nervózní. „Po startu ale ze mě všechno spadlo a bylo to dobré,“ pronesl Gruber. Patnáctileté naději chyběly ke čtvrtému místu pouze tři body.

Mladí kyjovští cyklisté teď čeká několik náročných tréninků. Závodníci Dacom Pharmy Kyjov chtějí formu načasovat na Závod míru, který se jede v Jevíčku. „Na to se celý tým soustředí,“ uvedl Gruber.

S výkony svých svěřenců i s průběhem závodů byl spokojený Vladimír Hušek. Šéf Dacom Pharmy znovu dokázal se svými kolegy zorganizovat skvělý podnik. „Jsem spokojený. Žádné vážnější problémy nebyly. Přálo nám počasí, závodníci z několika evropských států předvedli skvělé výkony,“ pronesl Hušek.

Tomu se osobně přišel omluvit Jan Bárta. Člen německého týmu NettApp nestartoval v Kyjově kvůli únavě. Bárta totiž v týdnu absolvoval náročný etapový závod Kolem Trentina, kde obsadil třiasedmdesátou příčku.

Cofidis cup 2012, 2. závod Českého poháru

Muži (135 km): 1. Bucháček 3:31:55, 2. Hudeček (oba Whirlpool – Author) +6, 3. Bodnar (Polsko) +14, 4. Bajt (Slovinsko) +1:45, 5. Kadlec (Dukla Praha) +1:46, 6. Cieslik (Pol.) +1:47, 7. Hunal (Sparta Praha) +1:47, 8. Lang (Rakousko) +1:47, 9. Kozubek (Whirlpool – Author) +1:48, 10. Vrážel (SKC Prostějov) +1:48.

Junioři (90 km): 1. Skála (Dukla Praha) 2:35:30, 2. Pernebekov (Kazachstán), 3. Zubenko (Ukrajina) oba stejný čas.

Ženy (60 km): 1. Machačová (Dukla Praha) 1:49:33, 2. Bartošová (SK Maxbike Orlová) +6:06, 3. Kadlecová (Slovensko) +10:28.

Juniorky (60 km): 1. Růžičková (Dukla Praha) 2:15:10, 2. Miškovská (SR) +7:28, 3. Valentová (Favorit Brno) +8:27.

Na kole regionem Kyjovské Slovácko, Memoriál Jakuba Mrnky 

Muži (52,5 km): 1. Kaňkovský (Dukla Praha) 53, 2. Mlynář (Focus Cycling Znojmo) 32, 3. Kadlec 22, 4. Bareš (oba Dukla Praha) 21, 5. Okrouhický (Focus Cycling Znojmo) 14, 6. Bláha 4, 7. Kadúch 4, 8. V. Hačecký 3, 9. Rybín (všichni Dukla Praha) 2, 10. Czajkowski (Pol.) 2.

Junioři (40,5 km): 1. Skála (Dukla Praha) 58, 2. Kukrle (TJ Uničov) 50, 3. Doležel (Kovo Praha) 37, 4. Sito 4, 5. Jaromin (oba Pol.) 3, 6. Hrachov ina (CK Feso Petřvald) 2.

Ženy (31,5 km): 1. Záleská 7, 2. Machačová (oba Dukla Praha) 7, 3. Bláhová (Drásal Team Holešov) 2.