Mistr zacvičí a odejde. I touto větou se řídí nesmírně talentovaná šestiletá gymnastka z Vracova Terezka Bábíčková. Pokud u tohoto náročného sportu vydrží, čeká ji zářivá budoucnost.

Čtvrté místo ve Valašském Meziříčí a vítězství ve Znojmě. To jsou poslední výsledky mladé závodnice. „V dospělosti klidně může být mistryní republiky. Hlavu na to má, talent také, dřít umí,“ míní kouč Terezky Milan Jakeš.

Učitel tělocviku na hodonínské Integrované střední škole se talentované závodnici věnuje již tři roky. „Jsem její individuální kouč. Trénuji jenom ji a její tříletou sestru Elišku,“ sdělil Jakeš. Bábíčková jezdí za lepšími podmínkami i do Prostějova. „Tam trénuje dvakrát týdně po třech hodinách, stejný čas se jí věnuji i já. Před závody ale trénujeme víc,“ uvedl Jakeš.

Jeho svěřenkyně má však i jiné záliby. „Jezdím i do Lužic do baletu,“ prozradila Terezka, které se touží stát břišní tanečnicí. V čem je vlastně šestiletá Terezka tak výjimečná? „Má to v hlavě. Je hodně důležité, že jí to myslí. Co jí řeknu, to splní,“ chválí svou svěřenkyni Jakeš. A moc dobří ví, o čem mluví. Gymnastický trénink bývá hodně náročný. „V gymnastice jsou strašně složité cviky a pokud by to neměla v hlavě srovnaná, tak by to nezvládla,“ míní trenér.

A co jde budoucímu prvňáčkovi nejlépe? „Hodně děláme všestrannost. Když chce, tak jí jde všechno. Myslím si, že jí nejlíp půjdou bradla,“ prohlásil Jakeš. Terezka během dvouhodinového tréninku dokazuje, že pokud se plně soustředí, nemá sebemenší problém s žádným nářadím ani cvikem. „No je pravda, že umí také být pěkná herečka. Když řekne, že to neudělá, tak to prostě neudělá,“ naoko kárá svoji závodnici Jakeš.

I holka, která učí ve školce kamarádky hvězdice ví, že dělá náročný sport. „Mám raději závody, protože trénink je dřina,“ svěřuje se Terezka. Ta touží závodit na mistrovství republiky i na Olympijských hrách. „Chci porazit Číňanky,“ pronesla Terezka.

Bystrá dívka míří vysoko. Bohužel v boji proti asijské přesile to bude mít těžké. Gymnastika totiž už dávno nepatří mezi oblíbené dětské sporty. „Na okrese vůbec není. Trošku se to dělá ve Vracově a Ratíškovicích. Ale zaplaťpánbůh aspoň za to,“ pravil Jakeš. Co je hlavním důvodem nezájmu? „Děti nemají potřebné základy. A navíc to není příliš atraktivní,“ uzavřel povídání Jakeš.