Cyklista Jan Bárta, odchovanec Dacom Pharmy Kyjov, absolvoval jako jediný český účastník nejslavnější jednorázový závod světa Paříž – Roubaix. V Pekle Severu, jak se závodu přezdívá, skončil s odstupem téměř třinácti minut za vítězem třiasedmdesátý.

„Nechci přehánět, ale pocity jsou skvělé. Mně se to líbilo a krutá trať mi nevadila. Byla tam neskutečná atmosféra, lidé nás hnali dopředu. Byl to opravdu gladiátorský boj. Všechno je jiné než na ostatních závodech,“ uvedl na serveru roadcycling.cz Jan Bárta, který druhým rokem obléká dres týmu NetApp.

Německá stáj letos získala pro závod Paříž – Roubaix divokou kartu. Nominaci si za skvělou práci vysloužil i Bárta, který dojel mezi jezdci týmu NetApp třetí. „Já jsem chtěl závod především dokončit. Úkolem týmu bylo ukázat se,“ uvedl Bárta. "Když nám po startu ujela skupina bez našeho zástupce, snažili jsme se jí dojet. Hned od startu se jelo celkem svižně, mnohé týmy měly podobné úkoly jako my. Nakonec odjela skupina s naším zástupcem a vedení týmu bylo spokojené,“ doplnil.

Sedmadvacetiletý závodník si premiérový start v pekelném závodě užil. "Rozhodně bych start v příštím ročníku neodmítl. Ani nejsem nijak extra unavený. Je to opravdu zážitek, pro mě zatím ten nejsilnější z celé kariéry,“ uvedl Bárta.

Roubaix naposledy z českých závodníků absolvoval Pavel Padrnos, ten si peklo severu užil celkem šestkrát.

Proč je vlastně slavný závod tak náročný? „Jenom nejhorší úseky z Moravy se dají přirovnat tomu nejlepšímu na severu Francie. Ale opravdu nikde na Moravě jsem nenašel něco podobného, k čemu by se dal přirovnat Aremberg, nebo některé další úseky,“ řekl o náročné trati Bárta.

Velké kameny, klenutá silnice, nerovný terén a všude prach. Tak vypadá peklo severu. "Na trati jsou obrovské kameny s velkými mezerami. Uprostřed vrcholek a směrem ke krajnici má dost prudké klesání. Takže buď jedete uprostřed na vrcholu, nebo odskáčete na krajnici. Je hrozné, že ty boky mají ještě větší mezery mezi jednotlivými kameny a často se stane, že přední kolo uskočí do strany a ztratíte balanc. Ani nemusí být mokro, kostky kloužou i za sucha, především když je na nich prach. Vůbec se zde hodně práší, zatáčky se projíždějí úplně mimo silnici,“ popisuje část závodu Bárta.

Toho potěšil závěrečný spurt. "Jinde na závodech dojíždí grupeto a nikdo se v něm už o nic nesnaží. Na Roubaix to neplatí, tady se spurtuje i o předposlední místo,“ řekl Bárta.

Sto devátý ročník tohoto tvrdého závodu překvapivě vyhrál belgický cyklista Johan Vansummeren. Třicetiletý člen týmu Garmin-Cervélo, jenž nepatřil do okruhu favoritů, zvítězil po sólovém úniku s náskokem devatenácti sekund před dvojnásobným šampionem Fabianem Cancellarou ze Švýcarska.

Vansummeren si dojel pro největší vítězství kariéry díky úspěšnému manévru zhruba třináct kilometrů před cílem, kdy se odpoutal od svých soupeřů z vedoucí skupiny. Následně mu pomohlo také to, že se Cancellara a spol. nebyli schopni dohodnout na pronásledovací taktice a Švýcarův pokus o Vansummerenovo dostižení přišel pozdě.

„Když jsem byl ve vedoucí skupině, věděl jsem, že mám šanci na vítězství. Vyhrát před Cancellarou je úžasné – je to skvělý jezdec. Měl jsem výborné nohy, byl to krásný den,“ uvedl nečekaný vítěz v slzách po dojezdu na velodrom v Roubaix.

Na sedmadvaceti úsecích s tradičními kostkami nebyla ani letos navzdory suchu a slunečnému počasí nouze o pády. Doplatil na něj například trojnásobný vítěz závodu Tom Boonen z Belgie, jenž závod nedokončil. Po pádu dojel v poli poražených druhý muž z Flander Sylvain Chavanel, na zemi skončili také Ital Filipp Pozzato nebo Slovák Peter Sagan.

„Je složité vrátit se po defektu do pelotonu. Pořád se někdo zvedá po pádu, někdo se vrací po defektu. Kolona je neustále odstavená a tak si to musíte dojíždět za své. Těch pádů a defektů je opravdu hodně, mě se na Arembergu posunul přesmykač a nešla řadit velká. Jel jsem sedmdesát kilometrů na malou. Bolí prsty, zápěstí, předloktí, na kostkách si ani moc dobře nejde přehmátnout. Když sedíte vzadu v sedle a držíte se u představce, tak v případě pádu před vámi ani nebrzdíte, to se snažíte prokličkovat, rychle reagovat a brzdit nejde,“ pravil Bárta.

Rodák ze Sobůlek ve středu absolvoval Brabantský šíp. „Tím pro nás jarní klasiky končí. Na konci dubna odjíždíme na závody Okolo Turecka. V květnu nás čeká především Okolo Kalifornie, což je prvním vrcholem sezony. Jedeme v Kalifornii, kde sídlí náš titulární sponzor,“ pronesl Bárta.

VÝSLEDKY

Paříž-Roubaix, cyklistický jednorázový závod (258 km): 1. Van Summeren (Belg.) 6:07:28, 2. Cancellara (Švýc.), 3. Tjallingii (Niz.), 4. Rast (Švýc.) všichni –19, 5. Bak (Dán.) –21, 6. Ballan (It.) –36, …73. Bárta (ČR) –12:58.