V časovce i silničním závodě budou i tituly i účast na olympijských hrách v brazilském Riu de Janeiru bojovat i mistr světa Peter Sagan nebo známá rychlobruslařka Martina Sáblíková. Atraktivní čtyřdenní cyklistická show odstartuje ve čtvrtek 23. června časovkou v Hodoníně, kde budou čeští závodníci bojovat nejen o mistrovské tituly, ale také o místo na letních olympijských hrách.

Obhajovat titul před vlastním publikem bude kyjovský odchovanec Jan Bárta. Člen profesionální stáje Bora Argon ovládl časovku v předcházejících čtyřech letech a favoritem je i letos. „Těším se hodně. Věřím, že si domácí šampionát užiji. Pro mě je určitě plus, že se jede v Kyjově a okolí. Tady mám silnice najeté," říká milotický rodák Jan Bárta, který žije v Sobůlkách.

Největšími soupeři bývalého svěřence Vladimíra Huška budou Zdeněk Štybar, Petr Vakoč nebo Leopold König, který se po zdravotních problémech opět dal do kupy a nyní již normálně trénuje. „Doufáme, že se Leo brzy vrátí do formy a šampionát si nenechá ujít," věří další bývalý kyjovský cyklista a manažer mistrovství České a Slovenské republiky Jakub Kratochvíla.

Slovenský mistrovský titul bude na Slovácku obhajovat úřadující mistr světa 
v silničním závodě Peter Sagan. V kategorii žen se o zlato popere i známá rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Pro ni měla být národní šampionát přípravou na blížící se olympijské hry. Trojnásobná olympijská vítězka a několikanásobná mistryně České republiky, Evropy i světa, držitelka několika juniorských i seniorských světových rekordů však řeší nečekané komplikace a možná o účast na vrcholné akci přijde.

Sáblíková sice loni na mistrovství světa v Richmondu splnila podmínku startu v Riu, když se v časovce umístila do desátého místa v redukovaném pořadí zemí, ale v konečném seznamu kvalifikovaných zemí, který vydala Mezinárodní cyklistická unie, Česko nefiguruje. Tím by se pro ni zavřely olympijské dveře. „Snad se to vyřeší a pro Martinu a celou českou cyklistiku to dopadne dobře," věří i šéf pořádajícího klubu CK Sokol Dacom Pharmy Kyjov a ředitel společného mistrovství České a Slovenské republiky Vladimír Hušek.

O víkendu se šampionát přesune právě do královského města. V sobotu 25. června se v Kyjově na tradičním okruhu uskuteční závod juniorů a žen.

Nejsledovanější silniční závod elitní kategorie a mužů do třiadvaceti let se společně pojede v neděli 26. června. Start je netradičně již v 8.00, závod přímým přenosem vysílá Česká televize. „Závodníci se v Kyjově a okolí musí poprat s celkovým převýšením přes 3 200 metrů na 185 kilometrech. Jelikož jde o nominaci na olympiádu v Riu, můžeme se těšit na hvězdnou účast celé české cyklistické špičky a k tomu úřadujícího mistra světa Petera Sagana," říká Kratochvíla.

Ten upozorňuje, že slovenský šampion si zatím žádný šampionát nenechal ujít. Chybět by neměl ani na jihu Moravy.

Fanzóna s velkoplošnou obrazovkou a bohatým občerstvením bude pro diváky připravena v nejtěžší pasáži okruhu na Strážovském kopci.

Další místo s velkoplošnou obrazovkou a bohatým doprovodným programem určené příznivcům bude v prostoru startu na kyjovském náměstí. Stejné to bude i ve středu v Hodoníně. „Podobná akce tu dlouho nebude. Věřím, že naši snahu ocení i sportovní veřejnost a přijde se na závody podívat," dodal Hušek.

Mistrovství České a Slovenské republiky v cyklistice 2016

Program časovky (čtvrtek 23. června)

9.30 – juniorky (16 kilometrů)

10.10 – junioři + ženy (24 kilometrů)

15.30 – muži (50 kilometrů)

Trasa:

Start v Hodoníně na Masarykově náměstí z boční ulice. Cyklisté se po Národní třídě vydají směrem k ulici Velkomoravská, otočka před křižovatkou, průjezd kolem radnice, doprava do ulice Anenská. Dále směrem na Slovensko do Holíče. Poté směr Petrova Ves, odbočka doleva na Radimov (na křižovatce otočka junioři a ženy), Štefanov, Letničie (otočka muži a kategorie U23). Cíl – Hodonín, Národní třída před radnicí.

Program silničního závodu

Sobota (25. června)

14.00, junioři (6 okruhů – 123,6 kilometru)

14.05, ženy (5 okruhů – 103 kilometrů)

Neděle (26. června)

8.15, muži a U23 (9 okruhů – 185,4 kilometrů)

Trasa:

Start – Kyjov Masarykovo náměstí, dále po ul. Svatoborská směr Strážovice. Zhruba po čtyřech kilometrech začíná stoupání dlouhé 1,5 km s převýšením 100 metrů na Strážovský kopec. Následuje nejprve dlouhé mírné klesání, které střídá prudký sjezd a zatáčka doprava na Věteřov. Po jednom kilometru začíná 2,4 km dlouhé stoupání s převýšením 150 metrů přes obec Věteřov. Dále sjezd do Sobůlek a do Kyjova. Zhruba dva kilometry před cílem je mírné stoupání kolem nemocnice. Na ulici Čelakovského budou mít cyklisté v posledním kole jeden kilometr do cíle. V posledních dvou set metrech metrech vjedou cyklisté na Masarykovo náměstí. Následuje zatáčka doprava a cílová rovinka dlouhá sto padesát metrů. V každém okruhu se bude projíždět Kyjovem.