Domácí závodnice obsadily ve třetím kole první ligy za závodnicemi Zlína a Třince výborné třetí místo. „Ztrátu třiceti bodů v tomto kole způsobila hlavně absence Sylvy Škabrahové. Kdyby se mohla zúčastnit a nechyběly ještě další dvě klíčové závodnice, mohly ženy pomýšlet dokonce na vítězství,“ míní hodonínský atlet a mladý kouč Lukáš Lípa.

Skvělými výkony se blýskly další hodonínské závodnice. Lucie Krtičková ve vyrovnaném osobním rekordu vyhrála s přehledem soutěž výškařek výkonem 173 centimetrů, osobní rekord předvedly v diskařském sektoru Alena Pejšková a Jana Myrmusová, které své kilogram vážící náčiní poslali do vzdálenosti 41,69 metrů a 39,19 metrů a obsadili první dvě příčky.

Škabrahovou zastoupila v běhu na čtyři sta a osm set metrů Žaneta Kempná, která obvykle startuje na trati dlouhé patnáct set metrů. Kempná obsadila v obou disciplínách třetí příčku. Třetí skončila také v běhu na 1500 metrů žákyně Tereza Korvasová. Čtvrtou příčku vybojovaly Eliška Dřímalová (400 m – 59,79 s), Jana Kadlecová (5000 m – 19:49,80 min) a Alena Pejšková v oštěpu za výkon 35,83 metrů. „O potřebné body se ovšem zasloužily všechny závodnice,“ připomíná Lípa.

Podobně si vedli i muži. V nabyté konkurenci dokázali hodonínští atleti obsadit na domácím stadionu čtvrtou příčku a celkově opanují střed tabulky zajištující pohodlné setrvání v první lize. Svými výkony přispěli nejvíce Lukáš Lípa, který dokázal vyhrát skok daleký nejlepším výkonem za posledních pět let (734 centimetrů). Lípa k tomu přidal páté místo v trojskoku (13,95 m) a byl i platným členem obou bodujících štafet.

Další vítězství přidal v běhu na sto metrů Marek Šajbidor (11,08 s). Ten skončil v běhu na dvě stě metrů čtvrtý. Běžec Juraj Schir vybojoval druhé místo ( 400 m –49,65 s), výškař Michal Ďurkáč skončil stejně jako Branislav Puvák třetí. Pátým místem zaujali Tomáš Slezák a Jakub Zapala. Nadějný mladík Dominik Kubalák obsadal šesté místo. Stejně dopadli i Zdeněk Dřímal s Aloisem Zapalou.

„Díky ale patří všem co přišli a zabojovali pro tým,“ říká Lípa. „Důležité je, že se mezi dospělými prosazují také mladí závodníci z líhně sportovních tříd při Základní škole U Červených domků, kde pod vedením trenérů Zdeňka Lípy a Antonína Slezáka vyrůstají skvělí a platní závodníci, kteří dokáží i v první lize dospělých nejen nabrat zkušenosti, ale především získat body pro tým,“ pokračuje známý atlet.

V třetím kole první ligy se předvedli i zahraniční závodníci. Na nově upraveném kruhu se blýskl veledlouhými pokusy slovenský kladivář Marcel Lomnický. Své 7,26 kilogramu vážící náčiní poslal nejdále do vzdálenosti 70,80 metru. V letošní sezoně dokázal tento závodník přehodit 74,5 metru, čímž je jistým účastníkem blížícího se ME v Barceloně. Účast na evropském šampionátu si chtěla zajistit Nikola Lomnická. K limitu ji v Hodoníně chyběly necelé tři metry. Kladivářský sektor tedy viděl soutěž evropské úrovně.

Start malajské diskařky Yap Jeng Tzan ozdobil pro změnu diskařský sektor. Exotická závodnice si zpestřila své soustředění na Slovensku a přijela si zazávodit do Hodonína, kde divákům předvedla výkon 43,76 metru. O limit pro ME se pokoušel také dálkař Štěpán Wagner. Závodníkovi pražské Dukly k překonání limitu chybělo třadvacet centimetrů. Jeho nejdelší pokus měl hodnotu 775 cm.