Hodonínští raftaři si medailového umístění právem považovali, neboť po nepovedeném prvním dnu byli ve složité situaci. Členové slováckého klubu nakonec všechny nástrahy překonali a po báječném slalomu a sjezdu brali druhé místo. „I když se nám některé disciplíny nepovedly podle představ, vezeme domů titul vicemistrů Evropy, což je více než slušné," usmíval se člen úspěšné posádky Vojtěch Přikryl.

Hostitelskou zemí letošního šampionátu se stalo Slovinsko. Juniorské klání se netradičně konalo na dvou různých místech. „V Tacenu poblíž Lublaně se na umělém kanálu soutěžilo v disciplínách sprint, head to head a slalomu, osmdesát kilometrů odtud se na krásné řece Krka, u města Střaža, odehrával sjezd," informoval předseda Raft Klubu Hodonín Vojtěch Chrenka.

Mladí Jihomoravané si nominaci na evropský šampionát zajistil triumfem v Českém poháru v kategorii juniorů do třiadvaceti let. O medaile odjeli bojovat bratři Antonín a Tomáš Martinkové společně s Jindřichem Blanářem a Vojtěchem Přikrylem, náhradníkem byl Martin Šálek. „V kategorii juniorů do třiadvaceti let se utkalo devět týmů," hlásil Chrenka.

Úvodní disciplínou byl sprint. Ten se jel jednokolově a posádky se musely co nejrychleji dostat slalomovým kanálem až dolů. ,,Bylo to velmi náročné. Ihned na úvod totiž na závodníky čekal skok s prudkým spádem, ve kterém se voda zrychlila a hnala je do velkého válce," popsal nástrahy hodonínský předseda.

Mistrovství Evropy do 23 let, R4 Slovinsko 2016
Výsledky hodonínské posádky:

- Sprint: 4. místo. H2H: 6. místo. Slalom: 1. místo. Sjezd: 2. místo

- Celkové pořadí: 1. Slovinsko, 2. Česká republika, 3. Rusko

Právě zmiňované místo se stalo osudným pro spoustu posádek. Hodonínský raft ale v této disciplíně neudělal žádnou vážnější chybu. Cílový čas ovšem stačil na neoblíbenou čtvrtou pozici.

Z pořadí úvodní disciplíny se určovalo rozmístění v pavouku na závod head to head. Hodonínský tým dostal v prvním kole za soupeře Srby. ,,Byli jsme favoritem, protože jsme si podle lepšího času z timetrialu vybírali startovací pozici," řekl Chrenka.

Výběr levé stopy ovšem Jihomoravanům nevyšel. Srbové po vyrovnaném souboji při startu vytlačili hodonínské závodníky až na betonovou bariéru. „Kluci už tuhle ztrátu nedokázali napravit a vypadli nečekaně hned po prvním kole. Z výsledných časů jsme obsadili až šestou příčku," informoval Chrenka.

Hodonínští raftaři byli po druhém závodě hodně skleslí. „Byl to pro nás velice smutný den. Takovou studenou sprchu jsme hned na začátku akce nečekali," láteřil Jindřich Blanář.

Po volném dnu se nejlepší posádky juniorů utkaly v bojích o cenné kovy ve slalomu. Organizátoři šampionátu postavili velmi náročnou trať o čtrnácti brankách. Hodonínu ale sedla. Členové slováckého klubu se dokonce po fantastické první jízdě bez jediné trestné vteřiny s velkým časovým rozestupem usadili na vedoucí pozici před druhým Slovenskem a třetím Ruskem.

Do druhého kola šli mladí Češi klidnější, ovšem po výjezdu z první protivodné brány přišla zbytečná chyba a padesátivteřinová penalizace za neprojetí druhé brány. „Museli jsme doufat, že nám čas z prvního kola bude stačit a soupeři se příliš nezlepší," uvedl Blanář.

Ten společně s parťáky ihned po dojetí druhé jízdy napjatě sledoval, jak se se složitou tratí perou soupeři. „Na startu byli pouze tři lodě. Po dojetí rakouského raftu jsme se mohli radovat ze zisku medaile, protože Rakušanům stačil čas pouze na šestou příčku. Ruská loď pokazila střed trati a na startu byla pouze domácí posádka," prožíval dramatické chvíle Tomáš Martinka, který bedlivě na tabuli sledoval čas domácích Slovinců.

„Až když se zastavil pouhé dvě vteřiny za námi, mohli jsme s kluky začít slavit titul mistrů Evropy ve slalomu," pronesl Martinka.

Z8věrečnou disciplínou šampionátu byl sjezd, který se konal na pětikilometrovém úseku řeky Krka. „Na trati bylo pouze několik dvou až třímetrových skoků, jinak byla voda klidnější, což nám vyhovovalo, protože jsme na ni z Hodonína zvyklí," řekl Chrenka.

Start byl po čtyřiceti vteřinových intervalech. Posádka ze Slovácka startovala druhá v pořadí za vedoucími Slovinci. „Na domácích borcích bylo vidět, že se chtějí před vlastním publikem ukázat," všiml si Chrenka.

Na prvním mezičase vedla právě jedna z pořadatelských posádek. O třiadvacet vteřin zpět byla hodonínská čtveřice, třetí příčku hájili Rusové. Na druhém mezičase už bylo rozhodnuto. Umístění družstev se nezměnilo, stejné bylo i celkové pořadí týmů.,,Jsme rádi, že to tak vyšlo, a že jsme na další velké akci získali medaili," prohlásil Chrenka.

Ten po dalším klubovém úspěchu nezapomněl poděkovat sponzorům, městu Hodonín ani bývalému trenérovi a šéfovi klubu, vloni zesnulému Jaroslavu Blanářovi.

Nyní si hodonínští raftaři odpočinou a pak se začnou připravovat na další závody Českého poháru v Praze, v Humpolci a na dalších umělých kanálech.

Vrcholem letošní sezony je juniorské mistrovství světa, které hostí Spojené arabské emiráty. „,Je to poslední velká akce v této věkové kategorii, takže bychom se s ní rozloučili nějakým dobrým umístěním," dodal Antonín Martinka.