Poslední skoky na náročné mokré trati, poté cíl. Půlhodinové čekání na celkové výsledky a pak nečekaná radost. To je zlaté finále japonského závodu pro hodonínského biketrialistu Davida Herku. Ten je nyní novým juniorským světovým šampiónem v biketrialu. „Super. Jsem šťastný, že se to povedlo,“ říká dojatý jezdec AMK Mladost Hodonín David Herka.

V japonském Seki Itadori u Nagoje, na hlavním ostrově Honšú, se jel poslední díl mistrovství světa. „Tam se rozhovalo o všem. Mohl jsem skončit až třetí. Bylo to opravdu napjaté,“ zdůrazňuje David.

Trať sice nebyla nejtěžší, ale… „Celou sobotu i v noci pršelo. V neděli sice vysvitlo sluníčko, ale trať byla v lese, kde to bylo pořád mokro, což závod pořádně stížilo. To více nahrávalo těm kvalitnějším jezdcům,“ upozorňuje mladý Hodoňan. Ten po prvním kole vedl. Ve druhém však přišlo menší zaváhání. „Asi půl hodiny jsme čekali na výsledky. Pak přišly. Byl jsem obrovsky překvapený,“ říká nový juniorský mistr světa David Herka.

Velká spokojenost byla znatelná i u Davidova otce Josefa. „David sice už získal titul mistra Evropy. Ale podle soupisky soupeřů jsme počítali, že kdyby skončil do pátého místa, tak by to bylo dost dobré. Ale, že dosáhne takového úspěchu, s tím opravdu nepočítal nikdo. Teď je to vskutku nádherný pocit,“ přemítá šťastný Josef Herka.

Davidova cesta za celkový vítězstvím byla dlouhá. „Rozjel to dobře ve Španělsku, kde zvítězil. Ve Francii byl druhý a v Japonsku to udržel. Pocity byly fantastické, to se snad nedá ani popsat. Za těch pět let co s ním, starším synem a ostaníma klukama jezdím po těch závodech, tak je to takový opravdový vrchol,“ trdí otec mistra světa Josef Herka.

David se už příští sobotu představí na domácích závodech na Mlýnkách u Strážnice. V následující sezoně ho však čeká těžký úkol – obhajoba mistrovského titulu. Jelikož v listopadu oslaví teprve šestnácté narozeniny, tak může v juniorech jezdit ještě tři roky. „Rád bych uspěl ve skreči. Tam už se sčítají body ze závodu junior a senior na stejných tratích. Odtud vede cesta do kategorie Elite,“ vysvětluje v současnosti nejznámější hodonínský biketrialista.

Jak se mladému šampiónovi líbilo v Japonsku? „Už jsem si myslel, že tam zůstanu. Snad se tam i přestěhuju, až budu starší. Zkoušeli jsme i japonské národní jídla, ale suši bylo opravdu strašné. Jinak je Japonsko krásná zem, kde je čisto, nekrade se tam a hlavně jsou tam strašně ochotní lidé,“ dodává David Herka.