Hodonín versus Břeclav. V pátek devátého prosince v hodonínské sportovní hale od šesti hodin večer.

Břeclavský deník dal dohromady deset důvodů, proč utkání vidět.

1. ATMOSFÉRA. Že za Hodonínem stojí početná kolona fanoušků, musí být jasné každému, kdo derby někdy navštívil. Hodonínští dokáží hnát své oblíbenkyně dopředu velmi hlasitě, zvlášť pokud jde o důležitý duel. Některým trenérům či hráčkám může hluk až vadit.

2. RIVALITA. Může být snad mezi stolními tenistkami větší než mezi těmi z Břeclavi a Hodonína? Těžko. Řeč není o osobních sporech. Ale považte. Oba celky chtějí zlato, které si osahaly v minulých letech a které odmítají půjčit komukoliv jinému. Hrají prestižní mezinárodní soutěže. V zemi jsou jejich kluby pojem. Zeměpisně je dělí jen dvě desítky kilometrů. A hlavně: jen velmi nerady se Břeclavanky sklání před Hodoňankami a naopak.

3. NÁPOVĚDA. I když je v tabulce mezi první Břeclaví a třetím Hodonínem ještě celek z Frýdlantu, o čelním místě po základní části nejspíš napoví právě tento souboj. „Jdeme do souboje o podzimního mista,“ oznámil trenér Břeclavi Petr Nedoma. Hodoňanky před zápasem rozhodně nejsou v pohodě. Aktuální mistryně nestačily po porážce s Frýdlantem na maďarský celek Budaörsi. „Z naší strany to bylo vyloženě trápení. Na druhé straně jsme hráli proti chorvatské a maďarské reprezentantce. S Budaörsi rozhodly rychlost a jistota v úderech,“ uvedl kouč Hodonína Ján Medvecký.

4. KRÁLOVNY. Alena Vachovcová, Vivien Ellöová nebo Kateřina Pěnkavová. Komu nestačí jména reprezentantek, ať už bývalých nebo současných, nechť čte dál. Kristýna Mikulcová, Ivana Pelcmanová či Lenka Harabaszová. Co jméno, to jistota kvalitního zápasu. A tyto dámy se utkají mezi sebou. To je pořádný důvod, proč utkání navštívit.

5. ODVETA. Derby je v podstatě pokaždé o pomyslném vracení účtů. O extraligový titul se v podstatě přetahují jen stolní tenistky Hodonína a Břeclavi. Například jako loni, kdy došlo na očekávané složení finálové dvojice. Ačkoliv tehdy Hodonín v lize klopýtal, po příchodu reprezentantky Pěnkavové jeho síla vzrostla. A právě hráčka se zkušenostmi z ciziny finále rozhodla.

6. LIGA MISTRYŇ VS. SUPERLIGA. V zemi nejsou ženské týmy, které by měly v mezinárodních soutěžích klubů více zkušeností. Hodonín hraje Superligu, Břeclav si letos osahala kvalitu Ligy mistryň. „Chtěli jsme fanouškům nabídnout něco nového,“ sdělil Nedoma, jehož svěřenkyně už o možnost postoupit do další fáze evropské soutěže přišly. Soupeřky z Hodonína si zajistily účast ve čtvrtfinále.

7. PRESTIŽ. Derby je prestižní už samo o sobě. A boj o čelní příčky mu jen přidá na atraktivnosti. To je bez debat. Lepší pozici mají spíš Břeclavanky, které jsou v čele extraligy. Navíc: „Při čtyřhře si s Kačkou nevyhovujeme. Musím začínat forhendem a to mně nesedí. Čtyřhra není moc dobrá,“ uznala zkušená Vachovcová, dlouholetá opora Hodonína, jemuž pomohla k řadě cenných triumfů.

8. KRÁSA. Zajisté, jde o individuální vkus každého člověka. Ale přece jen. Pohled ke stolům na krásky typu Pěnkavové nebo Pelcmanové může být pro některé fanoušky na vážkách, rozhodující.

9. TRENÉŘI. Jak Medvecký, tak Nedoma platí za odborníky. V klubech jsou již řadu let a na nich bude stát páteční taktika a potřebné rady. Nedoma se nedávno připomněl ziskem bronzových medailí na univerziádě, kde shodou okolností vedl hodonínské odchovankyně Ivetu Vacenovskou a Danu Hadačovou. Tedy současné reprezentantky.

* 1. VSTUP ZDARMA. Pro někoho možná ten nejdůležitější důvod, proč utkání navštívit. Ve srovnání s jinými sporty je vstup na špičkové klání s prázdnou kapsou unikátní.

LUKÁŠ IVÁNEK
LIBOR KOPL