Dominaci zahraničních hvězd na moravsko-slovenském pomezí stvrdili celkově druhý Maďar Albert Minczér a třetí Keňan Kiprono Justus Kipchirc. Ženám stejně jako loni kralovala Maďarka Tünde Szabó. I její výsledek však byl výrazně slabší než v roce 2013.

Letošního ročníku se zúčastnily téměř čtyři stovky běžců. Běžeckým nadšencům tentokrát přálo počasí. Slunce a příjemných osm stupňů většina z hlavních aktérů za čtyřiadvacet ročníků nepamatuje. Jediným problémem se tak stal už prakticky neodmyslitelný ví­tr.

Ačkoli se ještě hodinu před závodem zdálo, že na rovném a ničím nekrytém úseku mezi Holíčem a Skalicí bude foukat snad dokonce do zad a závodníci už skoro uzavírali sázky, kolik z nich si vylepší osobní rekordy, fučák nezklamal a po většinu trati dul proti nebo nepříjemně z boku.

Své by o tom mohl vyprávět především nestor a vytrvalecká legenda Jiří Soukup. Ten spolu s polským handicapovým běžcem Zbygniewem Stefaniakem absolvujícím závod o francouzských holích startoval hodinu před hlavním polem. „Bylo to dost kruté. Myslel jsem, že bude víc teplo, a tak jsem si vzal jen jedno triko, přestože mám v baťohu další dvě. Vyběhl jsem navíc i bez rukavic. Ona dnes nebyla zima, chlad dělal vítr, byl nepříjemný, foukal proti a já měl co dělat, abych Zbyňka na trati udržel a nakonec porazil," popsal průběh závodu sedmaosmdesátiletý vytrvalec z Hradce Králové.

Do cíle – pár týdnů po startu v maratonu – dorazil v čase 2:06:34 hodiny. Ač se to zdá neuvěřitelné, ještě o minutu a půl rychleji zvládl náročný závod o dva roky starší František Tomášek z Otrokovic.

Na opačné straně startovního pole od začátku diktovala tempo pětičlenná skupina favoritů. Na rozdíl od minulých let v ní chyběli čeští reprezentanti. Brzy bylo zřejmé, že nejlepší formu má trio Matviychuk, Keňan Kiprono a Maďar Minczér. Desetisekundový náskok si nakonec do cíle přinesl ukrajinský olympionik. Druhého Minczéra a třetího Kiprona dělila v cíli pouhá vteřina. „Přesně toto jsem očekával. Sice tu nebyli moji nejlepší běžci, ale i ostatní dokázali, že jsou skvělými závodníky a zaslouženě závod ovládli. Jsem spokojený, kvůli tomuto jsem do Skalice přijeli," radoval se v cíli manažer a majitel klubu JP Demolex Bardejov Ján Mochnacký.

Nejlepším Čechem v cíli se stal bývalý reprezentant, dnes spíše trenér, Róbert Štefko. Skvělý výkon předvedl i osmnáctiletý junior David Kákona z Hodonína, jenž v silné zahraniční konkurenci doběhl osmý. „Běželo se výborně. Celou dobu závodu jsem se držel ve skupince s třemi až čtyřmi běžci, takže jsem si pomáhali," řekl talentovaný vytrvalec, který byl spokojený s časem i umístěním. Že skončí v elitní desítce, nečekal. „Před závodem jsem si myslel, že budu do dvacátého místa," přiznal Kákona. Člen AK Hodonín si nestěžoval ani na podmínky. „Byly výborné a pro všechny stejné. Bylo celkem teplo, jenom na rovince do Skalice foukal hodně silný vítr, ale na ten se nejde vymlouvat," uvedl Kákona.

Obhájkyně ženského triumfu Tünde Szabó utekla své krajance a oddílové kolegyni z Benedek Teamu Zitě Káczer hned po startu. Nevelký náskok udržovala po celý závod a přes únavu v závěru nakonec vítězství v čase 46:51 uhájila. Druhá Zita Káczer proťala cílovou pásku o půlminuty později. Třetí příčku vybojovala Petra Fašungová z Banské Bystrice.

Mezi ženami nad pětačtyřicet let doběhla třetí Marta Durnová. Na stupně vítězů se v sobotu podívali i další veteráni z Hodonínska, Dušan Tomčal, Josef Veverka, Václav Guliš, Vladimír Varmuža a František Joch.

Hodonín – Holíč – Skalica 2014, 24. ročník

Muži: 1. Vasyl Matviychuk (Bardejov, 38:38), 2. Albert Minczér (Benedek-Team, 38:48), 3. Kiprono Justus Kipchirc (Benedek-Team, 38:49), 4. Tibor Sahajda (Bardejov – 39:47), 5. Volodymyr Iurchuk (Bardejov – 40:08).

Muži nad 40 let: 1. Robert Štefko (Robo Team), 2. Orest Babjak (Bardejov), 3. Dušan Tomčal (Lipov).

Muži nad 50 let: 1. Peter Portašík (Skalica), 2. Josef Veverka (Čejkovice), 3. Václav Guliš (Dolní Bojanovice)

Muži nad 60. let: 1. Jaroslav Topor (Holíč), 2. Vladimír Varmuža (Hodonín), 3. Ladislav Rada (Strážske).

Muži nad 65 let: 1. Peter Fašung (Prievidza), 2. Anton Dobrodenka (Dubnica), 3. Josef Šohaj (Uherský Brod).

Muži nad 70 let: 1. Viliam Novák (Bratislava), 2. František Joch (Strážnice), 3. Erich Köplinger (Bratislava).

Muži nad 80 let: 1. Jirka Pejpal (Praha), 2. František Tomášek (Otrokovice), 3. Jiří Soukup (Hradec Králové).

Junioři: 1. David Kákona (AK Hodonín), 2. Ondrej Marenčík (Holíč), 3. Lukáš Dóka (Senec).

Ženy: 1. Tünde Szabó (Benedek.-Team), 2. Zita Káczer (Benedek-Team), 3. Petra Fašungová (Banská Bystrica), 4. Irena Pospíšilová (Vyškov), 5. Jana Skanderová (3NT).

Ženy nad 35 let: 1. Jitka Hudáková (Ďurikam Team), 2. Zuzana Morávková (Malacky), 3. Alexandra Karniková (Bratislava).

Ženy nad 45 let: 1. Ivana Martincová (MS Brno), 2. Blažena Kocúriková (Jablonica), 3. Marta Durnová (Veselí nad Moravou).

Juniorky: 1. Jana Václavíková (Lindava).

DALŠÍ ČLÁNKY K SOBOTNÍMU ZÁVODU NAJDETE V ÚTERNÍM VYDÁNÍ TÝDENÍKU SLOVÁCKO.