Navíc nedávno skončil kouč Ján Packa, který v lednu vystřídal Ľuboše Hudáka. Na pomoc tedy vedení povolalo zkušeného třiasedmdesáti­letého matadora. „Vypomůžu jen do konce sezony. Cítím nostalgii a pokud Veselí spadne, obávám se, že zmizí z házenkářské mapy," strachuje se stratég, který v nejvyšší soutěži slavil už pět titulů.

Veselí si zahraje o záchranu. Litujete zpětně svého návratu?

Vedení mě přemlouvalo asi měsíc. Zástupci do mě hučeli, ať se vrátím. Moc jsem se do toho nehrnul, ale nebyl tu nikdo, kdy by to vzal. Svého rozhodnutí nelituji.

Proč jste se rozhodl vrátit z důchodu?

V klubu jsem prožil hrozně moc, hodně mého srdce v něm zůstalo a cítím nostalgii. Nešlo vůbec o peníze. Prostě chci Veselí pomoct. Nachází se v zoufalé situaci. Podepsal jsem jen do konce sezony. Třeba na dva roky to v životě nevezmu. Původně jsem myslel, že tu nebudu ani na play off. Ale nedostali jsme se do něj a zjistil jsem, že play out se hraje celý duben a květen. Takže se mi angažmá trochu neplánovaně protáhne.

Co na to říká vaše rodina?

Nadšená z toho nebyla. Všichni mi vynadali, že jsem starý vůl a že tam nemám lézt. (smích) Ale jsme sportovní rodina. Házenou dělala moje žena i moje dcera, takže i ony to braly tak, že je třeba panenkám pomoct.

Jiří Zerzáň
- Narozen: 24. září 1941
- Rodina: ženatý, má dvě děti – syna Jiřího a dceru Renatu
- Trenérské úspěchy: 2. místo na mistrovství světa 1986, 2. místo na mistrovství Evropy 1985, 3. místo na ME 1977 a 1981, 5. místo na olympijských hrách v roce 1988 (vše s národním týmem žen), pětkrát získal český titul, jednou slovinský s Lublaní. S trenérskou kariérou se rozloučil ziskem mistrovské trofeje s Veselí nad Moravou před šesti lety.

Už jste žil jinak. Jak změnu zvládáte?

O klub jsem se zajímal i v důchodu. Ale cítím se fyzicky dobře. Jen jsem z té situace rozladěný. Házená mě však pořád baví, jinak tu nejsem.

Víkendový zápas s Olomoucí stvrdil účast v bojích o záchranu. Jak vám z toho je?

Je to špatné. Tak kritická situace tu ještě nebyla. Veselí hraje interligu od jejího vzniku a nikdy nespadlo. Musíme nejvyšší soutěž zachránit, nikdo to nevzdává.

Co se stane, když tým sestoupí?

Obávám se, že by to znamenalo zmizení klubu z házenkářské mapy. Odešly by přespolní hráčky a jen s odchovankyněmi se to hrát nedá. To nesmíme v žádném případě dopustit.

Zpočátku sezony to tak zle nevypadalo. Proč došlo ke zhoršení?

Sešlo se toho teď víc najednou. Jednoznačně největší problém vidím v přípravě. Dřív se trénovalo pětkrát týdně, z toho dvakrát dvoufázově. K dispozici jsem měl pokaždé minimálně dvanáct hráček. Teď trénujeme jen čtyřikrát za týden. Na trénink přijde klidně jen pět holek. Jen před víkendem je účast vyšší. Spousta z nich dojíždí, studuje nebo pracuje. Je to složité.

Co dalšího stojí za špatnými výkony?

Přišla i nějaká zranění. Ale největší slabina současného kádru je kondice, která souvisí se špatným tréninkem. S tím musíme něco dělat. První poločas hrajeme se všemi vyrovnaně, pak však odpadneme. V tréninku teď nemám hráčkám moc co vytýkat, ale v zápase se všechny neumí vydat.

Co se s tím dá dělat?

Od úterka jsme začali přípravný blok zaměřený na zlepšení fyzičky. Nebereme ohledy na zbývající dva zápasy základní části interligy s Mostem a pražskou Slavií. Vše už směřujeme k boji o záchranu. To je teď to nejdůležitější.

Družstvo nejdřív trénoval Ľuboš Hudák, ten v lednu odešel do Mostu. Pak tým převzal Ján Packa, ale za dva měsíce skončil také. To asi není ideální…

Rozhodně to na klidu nepřidá. U Hudáka to pro mě bylo nepochopitelné, protože mu prý klub dal k odchodu svolení. Osobně ho však chápu. Most je velmi ambiciózní družstvo a on je mladý kouč. Šel prostě za lepším. Packu jsem jako trenéra doporučoval vedení i já. Myslel jsem, že ho znám, ale to se úplně nepotvrdilo. Byl zvyklý trénovat špičkové kluby na vrcholné úrovni. Jenže ve Veselí byla situace jiná. Hráčky nejsou profesionálky. Nesl to špatně psychicky a na vlastní žádost odešel.

Jak vidíte šance na záchranu?

Hrát zřejmě budeme s Pískem a s Mostem. Podle umístění v interlize se na začátku rozdělí body tři-dva-jeden. Chci s družstvem získat aspoň dva, ať máme dobrou výchozí pozici. Bude to hodně vyrovnané, ale nikdy jsem z boje neutekl. O udržení nejvyšší soutěže se porveme ze všech sil.