Kvalifikace sice odstartuje ve sportovní hale TEZA až v pátek, české dorostenky si ale těsně před jejím startem navlékly na vítěznou šňůru další korálky. Zatímco ve Vídni bojovaly mladé Češky o výhru až do konce, v úterní odvetě na jihu Moravy bylo rozhodnuto už po prvním poločase.

„Pro nás je to samozřejmě radostnější než pro Rakousko. Jsem rád, že pokračujeme v dobrých výkonech, které jsme nastolili v předcházejících zápasech. Vezeme se na vítězné vlně. Jsem spokojený s vítězstvím i s předvedou hrou.," těšilo domácí kouče Jana Salače.

Jeho tým se v úvodu druhého utkání trochu trápil. První gól přípravného duelu dala až v 5. minutě Jeřábková. Za stavu 5:3 si vzal Salač oddechový čas. Krátká domluva českému týmu pomohla. V 17. minutě vedly domácí hráčky o pět branek, poločas Češky vyhrály dokonce 20:9.

Nejlepší střelkyní tentokrát nebyla nejzkušenější hráčka Markéta Jeřábková, ale nejmladší členka výběru, Veronika Galušková

„Na začátku to byla ještě trochu křeč, ale postupem času se holky uklidnily a hrály svoji hru. V zápase jsme udělali několik chyb, ale jich čím dál méně. Proto vypadá naše hra celkem dobře. Pokud vychytáme drobné nedostatky, bude to velmi dobré," říká Salač.

Podle něj je Rakousko soupeř na úrovni Tirecka a Rumunska. „Rozhodně to není snadný protivník," tvrdí Salač.

Jeho tým si vedení udržoval i ve Vídni. „Začátek zápasu byl z naší strany nějak zakřiknutý, i když jsme byly stále o branku před soupeřkami. Ty ale využily naší slabší chvilky a otočily na 7:5. V ten okamžik jsme zapnuly na plné otáčky, daly šest branek v řadě a vybudovaly si tak náskok, který jsme hájily až do posledních minut zápasu," vrátil se k pondělnímu duelu Salač.

Ten ve druhé půli zkoušel součinnost obrany nula šest, se kterou byl spokojený, přestože Rakušanky po drobných krůčcích umazávaly český náskok. V poslední minutě se dokonce dostal domácí tým do vedení, ale Češky vyrovnaly a nakonec definitivně rozhodly o své výhře. „Vzali jsme si půl minuty před koncem time-out, jasně si řekli, co budeme hrát a vyšlo to. V útoku to na sebe vzala Jeřábková, která je díky zkušenostem i aktuální formě velkou oporou našeho výběru," pronesl Salač, trenér, který se rozhodně před víkendovou kvalifikací neuchyluje k alibistickým prohlášením.

Trenér interligového Zlína je zatím s přípravou spokojený. „Nemáme se si v Hodoníně na co stěžovat. Zatím všechno klape. Jak na hotelu, tak i na hale se o nás starají výborně," dodal Salač.

Tým tak obstál také v poslední předkvalifikační generálce přímo v hale, ve které se od pátku do neděle utká o účast na letním evropském šampionátu s Ázerbájdžánem, Tureckem a Rumunskem.

Přípravná házená

Česká republika – Rakousko 41:31 (20:9), hráno v Hodoníně.

Nejlepší střelkyně Česka: Galušková 8, Kříčková, Satrapová a Kordovská po 5, Jeřábková a Divílková po 4, Chlupová a Dragounová po 3.

Rakousko – Česká republika 26:27 (14:17), hráno ve Vídni

Nejlepší střelkyně Česka: Jeřábková 8, Kordovská 4, Fryčáková, Kříčková a Satrapová po 3.