Sedmý ročník kvalitně obsazeného klání se jasně zařadil do trojlístku nejprestižnějších domácích turnajů roku, do nějž společně se Sokolským pohárem-Lidice již druhý rok patří také hodonínská Velká cena.

Letošního ročníku se zúčastnilo 218 závodníků z České republiky, Slovenska, Německa, Dánska, Maďarska, Běloruska, Bulharska a Chorvatska. „Na turnaji kromě samostatně soutěžících zahraničních klubů bojovali také reprezentační výběry zúčastněných zemí," uvedl organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják.

Toho stejně jako další zástupce slováckého klubu potěšil fakt, že výběr jihomoravského oddílu dokázal s reprezentačními týmy držet krok a v prestižní soutěži družstev skončit na čtvrtém místě, což byl suverénně nejlepší výsledek ze všech českých oddílů. „Zásluhu na tomto kolektivním výsledku mělo především deset hodonínských zápasníků, kteří vybojovali medaile v individuálních soutěžích," prohlásil Baják.

Dokonalý, technický a takticky vyspělý výkon předvedl ve váze do čtyřiatřiceti kilo Filip Bartošík. Šikovných chlapec se nejprve ve skupině vypořádal na lopatky s domácím borcem Arnem Mkhitaryanem, poté zvítězil na technickou převahu nad reprezentantem Saska, Robertem Krausem.

V posledním vyřazovacím souboji pak Bartošík vyprovodil Chorvata Mihaela Lukače porážkou 14:1 na body. Člen Sokola se nezalekl ani finálového soupeře, bulharského reprezentanta Ivana Stefchova, se kterým letos již prohrál na turnaji v Srbsku.

Mladý Bulhar, který je nesmírně silný v útocích do pasu s následným neomylným provedením všech známých zvratů, tentokrát na Bartošíka nevyzrál. Hodonínský zápasník si všechny útoky pohlídal a sám využil chvilkového zaváhání svého soupeře k provedení točené záruče. „Z tohoto svého korunního chvatu sice Bartošík nepoložil soupeře na lopatky, ale bodové vedení již udržel až do konce druhé periody a mohl slavit cenné prvenství," pronesl Baják.

Bezchybný výkon na turnaji předvedli i další dva hodonínští zápasníci. Ve váhové kategorii do třiačtyřiceti let jasně dominoval čerstvý přeborník Murske Soboty Marek Kotlařík. Jeho suverenitu v celém turnaji dokládá i finálové vítězství proti dánskému reprezentantovi Danielu Pedersenovi, kterého rozdrtil 14:2 na technickou převahu.

Ani Jan Jaroš nenechal nikoho pochybovat o tom, kdo je nejlepší ve váze do třiasedmdesáti kilo. Svoji převahu Jaroš potvrdil i jasným lopatkovým vítězstvím nad finálovým soupeřem, Arturem Sarmazyanem z Havlíčkova Brodu.

Nejen medaile, ale cenné zkušenosti z mezinárodních soubojů si z Prahy odvezli další hodonínští medailisté. Stříbro vybojoval Lukáš Grochál, Daniel Kouřil a Tomáš Mráz. Bronzová medaile skončila na šíji Ladislava Letochy, Adama Kolaji, Igora Stojaníka a Viktora Lišťáka. Do soutěže družstev přispěli důležitými body i čtvrtý Denis Lišťák, pátí Filip Hořava a Ondřej Mrkvánek a šestý Tomáš Bělík.