Durďák zvládl náročnou osmikilometrovou trať za 27:29 minuty. „Oproti minulému roku se zlepšil o devadesát vteřin,“ upozorňuje ředitel populárního běžeckého seriálu Pavel Bíla.

Lepší než rohatecký závodník byl pouze Jiří Kalus. Český reprezentant v triatlonu předčil Durďáka o pětatřicet sekund a výkonem 26:54 minuty stanovil v obni na Břeclavsku nový traťový rekord. Na třetím místě doběhl mladík Dan Fiala.

Mezi ženami, které ve Velkých Pavlovicích absolvovaly pět kilometrů, opět po roce triumfovala Irena Pospíšilová. I členka drnovického klubu vylepšila traťový rekord na 19:06 minuty. „Že nám roste na Záhoří parádní běžkyně, dokázala svým umístěním teprve patnáctiletá Zuzana Švejdová, která skončila druhá,“ hlásí Bíla.

Běh o velkopavlovickou meruňku - 2. ročník:
- Muži: 1. Jiří Kalus (EKOL Team) – 26:54
- Muži nad 40 let: 1. Luděk Durďák (SDH Rohatec) – 27:29
- Muži nad 50 let: 1. Dušan Brezovský (Gbelský strýci) – 30:11
- Muži nad 60 let: 1. Miroslav Mikula (Radošovce) – 32:57
- Muži nad 65 let: 1. Vladimír Varmuža (BK Hodonín) – 34:30
- Muži nad 70 let: 1. Ferdinand Husár (Trenčín) – 22:44
- Ženy: 1. Irena Pospíšilová (AK Drnovice) – 19:06
- Ženy nad 35 let: 1. Erika Farkašová (Skalica) – 20:18
- Ženy nad 45 let: 1. Kateřina Doubková (Perná) – 20:09

Třetí ženou v cíli byla nejlepší veteránka nad pětačtyřicet let Kateřina Doubková z AK Perná.

Na start hlavního závodu, který měl start i cíl před městským úřadem, se přesně ve dvanáct hodin postavilo 149 mužů a žen. Celkem se na Břeclavsku představilo 294 běžeckých nadšenců, kteří překonali rekordní účast z prvního ročníku. „Pořadatelům vyšlo počasí, a tak nám všem sluníčko ve Velkých Pavlovicích dělalo radost. Hlavně u dětských kategorií byla atmosféra oproti předcházejícímu závodu na studeném Hodonínském krosu parádní,“ líčí Bíla.

Dětské kategorie závodily na školním tartanovém oválu. Přítomní diváci si tak mohli užívat fandění. „Závody na dráze jsou o něčem jiném, a ti co již zvládají taktiku, se zde mohli vyřádit,“ říká Bíla. „Některým trenérům to sice trochu cukalo s nervy, ale prostě děti to prožívají po svém. Byly to souboje až do posledních metrů a někdy až za hranicí svých sil,“ přidává známý funkcionář s úsměvem.

A těm, co zůstali až do poslední dětské kategorie na padesát metrů, navždy zůstane v paměti vzpomínka na neuvěřitelnou bojovnost tříletého Garika Válka. „Hendikepovaný mladík bojoval s tratí z pomocí chodícího vozíčku s takovým zápalem, že i nám rozhodčím se slzy draly do očí. A i když se mu podlamovali nožičky, dokázal s nádherným úsměvem projít cílem za potlesku diváků,“ dodal dojatý Bíla.

Moravsko-Slovenský běžecký pohár v sobotu pokračuje na Slovensku v Hlbokém.