Luděk Durďák si další triumf náležitě vychutnával. „Krásné počasí, nádherná trať v zámeckém parku, to jsou prostě Malacky. Navíc se mi podařil i výkon, takže jsem rozhodně spokojený. Další desítka pod pětatřicet minut se rozhodně počítá," říká známý rohatecký vytrvalec, který ve společném Moravsko-Slovenském běžeckém poháru míří za obhajobou.

Durďák v Malackách od prvního kola běžel osamocený v čele, do cíle dorazil v čase 34:30 minuty. Pro druhé místo si doběhl mladý dorostenec Jakub Kopiar. „Určitě není zklamaný, protože v sedmnácti letech deset kilometrů těsně nad pětatřicet minut bez viditelného trápení v závěru je paráda," prohlásil ředitel populárního atletického seriálu Pavel Bíla.

Ten ocenil i výtečný výkon Dušana Brezovského. Zkušený slovenský vytrvalec v jednapadesáti letech zvládl deset kilometrů za 36:15 a získal nečekaný bronz.

I vítězka kategorie žen Irena Pospíšilová potvrdila svoji třídu, když v absolutním pořadí doběhla mezi muži na celkovém čtrnáctém místě. Druhá skončila Erika Farkašová, třetí příčku obsadila nestárnoucí Blažena Kocúriková.

Třiatřicátého ročníku Malacké desítky, která se v sobotu konala konala za nádherného podzimního slunečního počasí, se zúčastnil rekordní počet 386 startujících. „Dětské kategorie běhaly na tamní škvárové dráze, a tak to měli diváci jako na dlani. Hlavní závod se běžel zámeckým parkem," hlásil Bíla.

Junioři a dorostenci absolvovali jedno kolo dlouhé 3,3 kilometru. Nnejlepším byl opět junior Martin Lacko z klubu RC Sološnica. Veteráni nad sedmdesát let si zaběhli dvě kola a časem 32:29 minuty vyhrál František Kubíček. „Ostatní mužské a ženské kategorie čekaly tři okruhy a tedy deset kilometrů," hlásil Bíla.

Nejen pro něj byla velkým překvapením velká účast domácích běhajících nadšenců na desetikilometrové trati. „Celkem jich bylo třicet, a tak se zdá, že tato trať začíná být pro domácí zajímavá," dodal Bíla.

Moravsko-Slovenský běžecký pohár pokračuje v týdnu dvěma závody. Ve středu se milovníci pohybu představili v Blažovicích, kde se konal Svatováclavský běh, v sobotu 1. října je na programu Bukovanský mlýn, který se uskuteční v centru obce u sokolovny.

Premiérová Blažovická desítka pro Olejníčka a Pospíšilovou

Den české státnosti je na jižní Moravě tradičně spojen s běžeckým svátkem v Blažovicích na Brněnsku. Hlavní závod se letos poprvé běžel jako desítka na čtyřech okruzích. Oproti minulosti se zcela změnila trať a ubyl jeden kilometr. Premiérový triumf si na své oblíbené distanci připsal český dráhový mistr Lukáš Olejníček vsolidním čase 31:26 minuty, mezi ženami suverénně vládla Irena Pospíšilová. Desítku uběhla za 38:37.

Původně ryze silniční trasu už loni vystřídal okruh, který po asfaltovém úvodním kilometru zavedl startovní pole na polní cestu s kameny a trávou. Na rozdíl od letoška, ale běžci loni ještě absolvovali kilometrové zaváděcí kolečko.

Třísethlavé závodní pole okamžitě po startu opanovala šestičlenná skupina favoritů. Kromě Olejníčka v ní pracovali Jirkové Petr a Čípa prosazující se například v brněnském Triexpert Cupu, triatlonista František Kubínek, člen Ekol Teamu Jiří Kalus a drnovický Petr Hének. Šestice běžela úvodní kilometr za tři minuty a na nejbližší pronásledovatele si vypracovala výrazný zhruba padesátimetrový náskok. Pospolu se udržela zhruba celý první okruh. Pak se začala trhat.

„Do třetího kola už jsme vbíhali jen tři, já, Jirka Čípa a Jirka Petr. Pro mě bylo důležité ustát úvod, kluci jsou známí tím, že začátky napálí, já se potřebuji trošku rozehřát," nastínil taktiku vítězný Lukáš Olejníček. „V třetím kole si vystoupil Jirka Petr, tak nějak sám, nenastupovali jsme, prostě se ztratil. S Jirkou Čípou to byl boj, dlouho jsme se tahali, na můj nástup kilometr před cílem už ale nereagoval," popsal rozhodující momenty závodu vítěz. Jiří Čípa na něj v cíli nakonec ztratil čtrnáct vteřin. Třetí Jiří Petr dorazil do cíle v čase 31:57.

Vítězný Olejníček se do Blažovic vrátil po několika letech. Výkon týden před plánovaným koncem sezony hodnotil pozitivně, nová trať ale u něj přílišné sympatie nezískala. „Čeká mě ještě Bobr Cup a pak vyrážím na dovolenou. Běželo se mi dobře, čas vzhledem k okolnostem super. Desítka na čtyřech okruzích při tolika startujících už je moc. Od třetího kola to byl spíš slalom mezi pomalejšími běžci, než cokoliv jiného," glosoval Lukáš Olejníček.

Ženský závod si podmanila stylem start cíl drnovická Irena Pospíšilová. „Běžela jsem od začátku s kluky, už po prvním kole mi hlásili, že na nejbližší soupeřku mám tři sta metrů," svěřila se evidentně spokojená vítězka. „I přes náskok jsem dnes nic nevypouštěla. Šla jsem naplno a čas mě rozhodně potěšil," dodala Pospíšilová. Také ona však raději vzpomíná na starou trať. „Mě asfalt seděl víc, i ten kopec k nádraží mi vyhovoval. Na novém okruhu je v terénu hodně kamenů, kolem rybníčku je to hrozně úzké. Člověk, když předbíhá o kolo, neví, jestli dřív koukat před sebe nebo pod nohy," přiblížila vlastní zkušenost.

Stříbro v Blažovicích vybojovala Tereza Jagošová z Moravské Slavie Brno časem 39:32. Třetí nejrychlejší ženou se stala její oddílová kolegyně Lucie Johaníková. Desítku uběhla za 40:56. Svatováclavský běh v Blažovicích absolvovalo ve všech kategoriích přes sedm stovek účastníků. Součástí programu je i tradiční Memoriál Aloise Plcha na poloviční trati. Vítězi pětky se stali nadějný šestnáctiletý dorostenec Daniel Kotyza z brněnské Univerzity a Lada Nováková z Olympu Brno.