„Já tomu tělu nerozumím. Minulý týden jsem sotva dolezl závod v Šaraticich a v neděli jsem relativně v pohodě zaběhl půlmaraton, navíc v osobním rekordu. A to jsem původně ani nechtěl běžet. Krásná trať, výborná organizace, tempo jsem krásně vystupňoval, vidím jenom superlativy,“ uvedl nadmíru spokojený Luděk Durďák.

Jako první se v cíli na fotbalovém hřišti v Šaštíně objevil Lukáš Soural. Brněnský vytrvalec si stejně jako Durďák vylepšil na Slovensku osobní rekord, když 21 100 metrů zvládl za 1:13:07 hodiny. Třetí o víkendu skončil další veterán Andrej Psota.

Ženám kralovala slovenská běžkyně Romana Komarnianská, která triumfovala časem 1:27:37 hodiny. Druhá byla nestárnoucí Blažena Kocúriková z Jablonice, třetí příčku obsadila jistě spokojená Erika Farkašová.

Překvapení na maratonu

Zajímavý souboj nabídl rovněž Záhorácký maraton. Otočkou na jednadvacátém kilometru probíhal suverénně vedoucí Jakub Valachovič za 1:15:36 a měl čtyřminutový náskok před druhým Michalem Puškárem. Třetí se točil několikanásobný vítěz tohoto závodu Ján Moravec.

V cíli v Senici však bylo vše jinak. Valachovič na pětatřicátém kilometru odstoupil, a tak se devětadvacátý ročník stal kořistí Michala Puškára. Překvapivě na druhém místě doběhl Petr Harnoš z Veselí nad Moravou. Jako třetí se v cíli objevil nestárnoucí veterán Ján Moravec.

Ženskou kategorii vyhrála Marie Delingerová před Alžbětou Tiszovou. Bronz brala devětašedesátiletá Eva Seidlová.

Pořadatelům z hlediska účasti neuškodila ani nečekaná změna termínu ze soboty na neděli kvůli cyklistickým závodům. Na startu v Senici se objevilo 195 vytrvalců. „Maraton běželo pětapadesát odvážných a poloviční trasu 21,1 kilometru do Šaštína absolvovalo 140 vytrvalců,“ hlásil ředitel Moravsko-slovenského běžeckého poháru 2017 Pavel Bíla.

Podruhé se běželo na nové trase převážně přes lesy a ani horší stav silnice neodradil závodníky od chválení. „Jenom by všechny zajímalo, kolik času pořadatelům zabralo označit barvou každý výtluk na silnici. Za všechny běžce vám tímto děkuji,“ prohlásil Bíla.

I počasí organizátorům přálo. „Sice poměrně foukalo a první dvě hodiny běžce moc sluníčko netrápilo. Úderem poledne se však začalo hodně oteplovat, a tak si maratonci na zpáteční trase ze Šaštína do Senice užili,“ říká Bíla.

Velké problémy naopak měli v Senici rozhodčí, kteří poslední závod protrpěli. „Byly to galeje,“ přiznal Bíla. „Ono nestačí, že začínáme v šest ráno a pak se až do půl paté pečeme na sluníčku, když hlavní rozhodčí vypadá jako ugrilované kuře. Tentokrát nás ještě musela potrápit technika,“ povzdechl si známý atletický funkcionář.

Bíla už ani nevěřil, že se na Slovensku budou vyhlašovat výsledky. „Počítač si v tom vedru dělal, co chtěl a nervy pracovaly. Musel jsem vše překontrolovat ze záznamu kamery a chválabohu, že to mám již za sebou a vše máte na internetu. Ještě pár takových kolapsů techniky a snad mě to klepne,“ dodává s úsměvem.

Bíla společně s kolegy má nyní pět dní na regeneraci a nabrání dalších sil. Moravsko-slovenský běžecký pohár totiž v sobotu pokračuje v Kunovicích. Začátek sedmého ročníku je v devět hodin u sportovní haly, start hlavního závodu je na programu v 11.15.

Záhorácký půlmaraton 2017, 14. ročník
Muži (21,1 km): 1. Lukáš Soural (VSK Uni Brno) – 1:13:07, 2. Pavol Masaryk (Dojč), 3. Václav Dobeš (Kyjov), 4. Martin Žigo (behame.sk), 5. Lukáš Cintula (Borský Mikuláš) 

Muži nad 40 let (21,1 km): 1. Luděk Durďák (SHK Rohatec) – 1:15:29, 2. Andrej Psota (Skalica), 3. Dušan Tomčal (Lipov)
Muži nad 50 let: 1. Pavel Kratochvíl (Třebíč) – 1:24:29, 2. Milan Nikodem (Myjava), 3. Josef Korvas (AK Hodonín)
Muži nad 60 let: 1. Miroslav Mikula (Radošovce) – 1:29:27, 2. Ferdinand Kocák (Gbelski strýci), 3. Kamil Daray (Topolčany)
Muži nad 65 let: 1. Vladimír Varmuža (BK Hodonín) – 1:34:09, 2. Lubomír Bartál (BK Hodonín), 3. Karel Navara (Uherský Ostroh)
Muži nad 70 let: Viliam Novák (Železná studnička) – 1:43:13, 2. František Kubíček (Dobré Pole), 3. František Kovařík (Břeclav)

Ženy: 1. Romana Komarnianská (BMSC) – 1:27:37, 2. Maria Truissard (Dubovce), 3. Alexandra Lalová (Pezinok)

Ženy nad 35 let: 1. Erika Farkašová (Senica) – 1:34:23, 2. Andrea Borovská (Brezová pod Bradlom), 3. Miroslava Zíšková (Jablonica)
Ženy nad 45 let: 1. Blažena Kocúriková (Jablonica) – 1:33:50, 2. Marta Durnová (ANTALIS Branopac), 3. Světlana Raffayová (Kúty)

Záhorácký maraton 2017, 29. ročník -
Muži ( 42 195 metrů): 1. Michal Puškár (Bernohy.sk) – 2:44:39, 2. Petr Harnoš (Veselí nad Moravou), 3. Pavel Dvořák (AVA)
Muži nad 40 let: 1. Pavel Sedlák (Ostrava) – 3:02:25, 2. Ondřej Horák (AVA), 3. Daniel Miklošovič (Šúrovce)
Muži nad 50 let: 1. Ján Moravec (Myjava) – 2:51:53, 2. Štěpán Rácz (Kysak), 3. Petr Škrabánek (Ostrava)
Muži nad 60 let: 1. Tadeus Jasek (Polsko) – 3:33:05, 2. Tibor Tisza (Košice), 3. Ján Pobuda (Radošovce) 

Ženy: Marie Delingerová (AVA) – 3:42:23, 2. Alžběta Tiszová (Košice), 3. Eva Seidlová (Tlmače)