Vrcholná domácí akce poutá mimořádnou pozornost. V Hodoníně a v Kyjově se totiž před letními prázdninami rozdají mistrovské dresy a hlavně se rozhodne o nominaci na letní olympijské hry v brazilském Riu de Janeiru. Cyklistický šampionát odstartuje ve čtvrtek 23. června časovkou. Obhajovat mistrovský titul budou úřadující mistr světa v silničním závodě Petr Sagan, Jan Bárta a Martina Sáblíková. „Český mistr v časovce má podle nominačních kritérií jistý start na olympijský hrách v Riu, proto se očekává velký boj o titul," říká člen organizačního týmu Jakub Kratochvíla.

Na startu se objeví také mládežnické kategorie. Juniorky čeká trať dlouhá šestnáct kilometrů, junioři a ženy absolvují čtyřiadvacet kilometrů. Muži a závodníci do třiadvaceti let si to rozdají na padesátikilome­trové trati.

Časovka odstartuje na Masarykově náměstí v Hodoníně, po smyčce na Národní třídě se cyklisté vydají na Slovensko. Přes Holíč, Radimov, Unín a Letničie, kde se závodníci otočí, se vrátí zpět. Cíl bude před hodonínskou radnicí. „Trasa je stejná pro všechny kategorie. Zatímco juniorky se otočí již v Holíči, junioři a ženy až na křižovatce u obce Radimov," informuje Kratochvíla.

Elitu a jezdce to třiadvaceti let na padesáti kilometrech čeká celkové převýšení okolo 650 metrů. „Trasa je mimo města a obce z velké části otevřená, proto může již tak náročnou trať ještě znepříjemnit vítr," říká Kratochvíla. „Po startu je technická část ve městě, kterou ocení zejména diváci. Následuje rovinka do Holíče. Na jeho konci čeká závodníky kilometrové stoupání, které mnozí závodnici poznali při mistrovském závodě v roce 2010," pokračuje. „Po dalších čtyřech kilometrech trať zatáčí doleva směrem na Radimov. Tam začíná být terén hodně členitý. Z Unína je mírný sjezd do Štefanova. Na konci Štefanova začíná nejdelší stoupaní na trati dlouhé 1,6 kilometru s převýšením osmdesát metrů," dodal bývalý jezdec.

Po obtížné pasáži, která má průměrný sklon 5,1 procenta a maximální pak 8,8 procenta, následuje sjezd do Letničie, kde je otočka.

Závod juniorů a juniorek odstartuje kolem poledne, pak se na trať vydají ženy. Po pauze si to rozdá nejvíce sledovaná kategorie mužů a U23. „Po slavnostním vyhlášení se mohou fanoušci těšit na vystoupení jedné známé slovenské kapely, jejíž jméno zatím veřejnosti neprozradíme," uzavřel Kratochvíla.