Filip Sasínek si nedělní závod neskutečně užil. Českému mládežnickému reprezentantovi nevadilo očekávání veřejnosti, tlak diváků, tropické počasí ani natěšení soupeři. Člen slováckého oddílu kraloval na tartanové dráze od začátku do konce. Krátce po startu si vypracoval luxusní náskok, který již neopustil. „Chtěl jsem zlato, každá jiná medaile by pro mě byla zklamáním," přiznal v cíli jeden z hrdinů letošního atletického šampionátu mužů a žen do dvaadvaceti let, který se v sobotu a v neděli uskutečnil na stadionu U Červených domků v Hodoníně.

Sasínek potvrdil výtečnou formu, když si na tříkilometrové trati s překážkami v naprosté pohodě doběhl pro zlato. „Závod hodnotím velmi kladně, moc se mi povedl," usmíval se mladý běžec, který měl před startem úplně jiné plány, ale nakonec taktiku po pár desítkách metrů změnil.

„Chtěl jsem se držet v balíku a zaútočit až v posledním kole, ale nějak mi přeskočilo v hlavě a po dvou stech metrech jsem se rozhodl, že všem uteču, což se mi povedlo," pronesl hodonínský závodník.

„Nakonec z toho byl skvělý čas, který jsem vůbec nečekal," přidal s úsměvem.

Domácí borec byl v neděli naprosto v pohodě. Účastníka letošního halového mistrovství Evropy nerozhodilo ani velké očekávání, zodpovědnost ale cítil, proto se na akci pořádně nachystal. „Jsou prázdniny, takže závodit se nikomu moc nechtělo, ale já jsem se na domácí šampionát snažil pečlivě připravit. Nechtěl jsem nic podcenit, ale naopak se před publikem ukázat a udělat mu svým výkonem radost," uvedl Sasínek.

Tomu nevadilo ani velké vedro. „Tři kilometry mi rychle utekly, běželo se mi fakt dobře," pravil. Někteří diváci se zalekli toho, že by hodonínský běžec mohl dopadnout stejně jako o den dříve Tereza Korvasová.

Vnorovská závodnice, která v současnosti hájí barvy USK Praha, na pětikilometrové trati dlouho vedla, ale v posledním kole o náskok přišla a nakonec skončila až čtvrtá. „Tereza do toho šla statečně a není jí co vyčítat. Prostě věděla, že ve finiši by asi na soupeřky neměla, a tak to zkusila od začátku. Klobouk dolů před jejím výkonem," zastal se bývalé oddílové kolegyně Sasínek, který si na ni ovšem při vlastním závodě nevzpomněl.

„Spíše jsem chtěl otestovat soupeře," přiznal.

„Nečekal jsem totiž, že půjdu od začátku sám. Právě proto jsem se pořád otáčel. Kdyby mě někdo doháněl, tak bych ho pustil před sebe a asi by se šlo volněji. Takto jsem si chtěl vypracovat co největší náskok a ve zbytku závodu běžet s čistou hlavou do cíle," přidal.

Hodonínský běžec věří, že i v budoucnu může rekord na tři kilometry překážek ještě vylepšit. „Příští rok mě však čekají šampionáty dospělých, kde bych měl běhat hlavně patnáctistovku. Chci plnit limity a někam se dostat. Přece jenom je stýpl ve světě úplně někde jinde," připomíná Sasínek.

Jeho výkon neocenili pouze fanoušci a kolegové z atletického klubu, ale také kouč antonín Slezák, který stál po celou dobu závodu na ovále a svému svěřenci radil. „Jeho výkon mě velmi těší. Jsem moc rád, že to Filip takto zvládl a že zlato je doma," radoval se známý odborník, který svěřence nechával raději v klidu.

„Tlak na něj totiž byl v posledních čtrnácti dnech dost velký," přiznal Slezák, který byl hlavně rád, že se dal Sasínek po zdravotních problémech znovu do pořádku, a že zase závodí.