Letošního ročníku se zúčastní deset týmů. Základní část potrvá sedm týdnů, pak přijde na řadu oblíbené play off. Hrát se bude ve všech okresních halách, které splňují základní kritéria. Sportovní fanoušci, kteří se budou v zimě po skončení fotbalové podzimní části nudit, mohou zavítat do sportovní haly TEZA, do Lužic, Veselí nad Moravou, Dubňan nebo Kyjova. Tam všude budou zápasy okresního přeboru k vidění.

„Úroveň soutěže je vyšší než v roce 2005, kdy jsme začínali. Nejlepší týmy okresu by se neztratily ani v krajském přeboru, který bohužel nechce téměř nikdo hrát. Mezi hráči není o vyšší soutěž zájem. Nikomu se nechce jezdit v rozehrané fotbalové sezoně po Jihomoravském kraji," uvedl šéf Okresní futsalové asociace Miroslav Bartyzal.

Ten se před začátkem letošního ročníku domluvil na spolupráci s hodonínským radním Ivo Knápkem. „Vyšel nám vstříc. Jeho firma Megawaste bude naši soutěž finačně podporovat. Klubům se trochu ulevilo," řekl Bartyzal. Zkušený funkcionář neustále shání další prostředky. „Jednáme se zástupci i dalších firem. Snažíme se sehnat další peníze," říká Bartyzal.

Deset přihlášených týmů tak letos zaplatilo oproti loňskému roku nižší startovné. Hrát se bude dvoukolově, systémem každý s každým. Základní část skončí v březnu, pak odstartuje play off.

„Uvažovali jsme, že pokud by se přihlásilo víc týmů, udělali bychom dvě soutěže, aby bylo o co hrát. Ideální by byl okresní přebor a ještě nějaká třída. Hrálo by se o postup i o záchranu. Kvalita soutěže by jistě stoupla," říká Bartyzal, který nakonec obdržel pouze deset přihlášek. „Počítal jsem, že se mužstev přihlásí víc. Několik týmů se mně stejně jako každý rok ozvalo týden před startem soutěže. Bohužel to už je pozdě," pravil šéf futsalu na Hodonínsku.

Bartyzala mrzí především neúčast posledního vítěze. Veselský výběr se totiž nedal překvapivě dohromady. Mezi největší favority na celkové prvenství tak patří poražený finalista Black Cats a Euroroma – Změna Hodonín, za kterou nastupují hráči bývalého Stamaha. Jediným nováčkem je Knights Veselí nad Moravou.

„Viděl jsme ho hrát v prvním kole. Zatím mu chybí zkušenosti, které jsou ve futsal důležitější než ve fotbale. Pokud máte sehraný mančaft, je to velké plus," prohlásil Bartyzal.

Podle něj budou hrát v popředí tabulky i Oranjes Dubňany a New Stars. Letošní ročník odstartoval již 19. října. Některé týmy by však rády začaly hrát až později. Většinu družstev totiž tvoří aktivní fotbalisté, kteří si plní povinnosti na zelených trávnících. „Snažili jsme se to vždy dělat tak, aby do toho velký fotbal nezasahoval. Bohužel to nejde. Podle mě to ale takový problém není. Kluci vědí, kdy hrají a musejí si to naplánovat tak, aby se jim zápasy nekryly. Výhoda je i v tom, že není jednotný termín. Hraje se od pátku do neděle, takže se to dá zvládnout," pronesl Bartyzal, který OKresní Megawaste přebor 2012/2013 organizuje společně s Janem Kučerou. „Musím mu poděkovat, protože mi hodně pomáhá," uvedl Bartyzal.

Zájem o futsalovou soutěž roste i mezi diváky. Nejlepší kulisa bývá při zápasech dubňanských týmů, hala Želva bývá vždy solidně zaplněna. Fanoušky táhnou i zápasy Black Cats s New Stars. „Většina týmů má svoji diváckou základnu. Výhodou je, že se neplatí vstupné. V zimě navíc v halách bývá teplo. Kdežto třeba na zimních turnajích se člověk moc nezahřeje," láká fanoušky od ochozů Bartyzal.

Známý funkcionář připravuje pro futsalové týmy i Štěpánský turnaj. „Na 26. prosince jsem objednal hodonínskou halu. Chtěli bychom uspořádat velký turnaj. Už máme první zájemce, tak snad se přihlásí i další týmy," dodává Bartyzal.