Další dvě české naděje si postup zatím nevybojovaly. Renata Štrbíková vypadla v osmifinále opravného pavouka po porážce 3:4 s Běloruskou Veronikou Pavlovičovou. Dana Hadačová, olympionička z Pekingu 2008, podlehla v předkole o postup do dalšího kola Ukrajince Ganně Gaponovové 1:4.

„Jsem samozřejmě zklamaný. Přitom Štrbíková s Hadačovou postoupily suverénně ze skupin. Jediné plus je, že porazily žebříčkově lepší hráčky. Štrbíková si poradila se Švédkou Ekholmovou a Hadačová zdolala Rusku Noskovovou," řekl reprezentační trenér Miroslav Cecava.

Ten žehral hlavně na systém turnaje. „Nechápu ho. Protože nasazovat do skupin by se mělo podle světového žebříčku. Pak se nemůže stát, aby proti sobě nastoupily v jedné skupině hráčky kolem sto padesátého místa a Štrbíková dostane sedmdesátou hráčku Li Qiangbing a Hadačová Tan Wenling,“ zlobil se Cecava, který boj o olympijské hry nevzdává. „Holky hodně zápasů prohrály 3:4. Neproměňovaly koncovky setů. Nemohu proti nim říci nic špatného, ale často neměly štěstí. V kvalifikaci neměla Hadačová na obranu Gaponovové. Štrbíková postoupila přes Ekholmovou a s Veronikou Pavlovičovou vyhrála sety hladce a prohrávala naopak těsně v koncovkách. Musíme zabojovat na světové kvalifikaci. Ještě není nic ztraceno,“ věří Cecava

V Lucembursku se nedařilo ani chlapům. Mužské trio Petr Korbel, Dmitrij Prokopcov a Josef Šimončík se rozloučilo už ve čtvrtek po základních skupinách.

Poslední šancí na účast v olympijském turnaji je květnová světová kvalifikace v Dauhá, kde se budou ale rozdávat už jen dvě místa. „Ačkoliv v oficiálním dokumentu ITTF se píše o posledních dvou místech, tak ve hře s největší pravděpodobností bude čtrnáct až šestnáct míst s tím, že kdo vyhraje, nebo skončí druhý, automaticky vybojuje další místo pro své družstvo. Tedy pokud už má země alespoň jedno místo. Což znamená, že ještě není vyloučen start našeho družstva žen na olympiádě, neboť Vacenovská už má účast jistou. Ale o tom je po lucemburském fiasku asi zbytečné přemýšlet,“ uvedl na oficiálních stránkách českého svazu mluvčí Vladimír Slobodzian.