Pořadatelé oblíbeného výškařského závodu, který je určen žákům a žákyním základních škol na Horňácku a okolí, měli největší radost z výkonu Barbory Melichárkové. Opora mladých velických házenkářek překonala druhým pokusem laťku ve výšce 148 centimetrů a po zásluze se stala v kategorii starších žákyň letošní vítězkou.

„Bylo to slušné. Skákalo se mi celkem dobře," usmívala se sympatická dívka, která se na úterní závod připravovala společně se svými spolužáky v hodinách tělesné výchovy. „Trénovali jsme asi dva týdny," přiznala Melichárková.

Talentovaná sportovkyně dokázala navázat na výsledky Jany Šustkové z předchozích ročníků a pro Velkou znovu získat zlatou medaili. „Náhoda to není. Házenkářky jsou prostě nejlepší," prohlásila Melichárková.

Ta bere atletiku jako dobrý trénink na házenou. Právě v tomto kolektivním sportu mladá spojka vyniká. Byla to především Melichárková, kdo tým vedený koučem Stanislavem Dufkem dotáhla v žákovské lize do čtvrtého kola.

„V posledních měsících jsme se hodně zlepšily. Velkou zásluhu na to má trenér. Hodně makáme a výsledky se dostavily. Snad postoupíme ještě dál," přeje si Melichárková.

O pořadí na prvních místech mezi staršími žáky rozhodovaly jednotlivé pokusy. Nakonec se z prvního místa radoval lipovský Jan Machálek. Druhý byl jeho jmenovec Maňák z Kuželova a třetí Dominik Chrenčík z Velké nad Veličkou. Nejlepší trojice se blýskla výkonem 160 centimetrů. „Výsledky jsem si srovnával s loňským rokem a zjistil jsem, že úroveň u starších žákyň a žáků je stejná jako v minulých letech. Kluci pořád skáčou od 160 centimetrů výš. Třeba Jana Šustková, která dominovala v posledních letech, měla vždy od 145 do 155 centimetrů. Takže nesouhlasím s názory, že úroveň sportovní populace klesá. S tím se neztotožňuji. Naopak tvrdím, že pokud se dětem věnujeme, podávají výkony srovnatelné se svými předchůdci," pronesl ředitel pořádající Masarykovy Základní školy ve Velké nad Veličkou František Frýdecký.

Mezi mladšími žáky se z vítězství radovali Patrik Kozumplík a Miroslava Macková.

Divácky atraktivní ale byla především kategorie open, ve které se představili bývalí žáci velické základní školy. „Pozval jsem je proto, aby mladším dětem ukázali, že když se chce, tak lze dosáhnout slušných výsledků i bez toho, aniž by dělali sport závodně. Někteří od laťky neskákali, o to je jejich výkon cennější," pronesl Frýdecký.

Napínavý duel nakonec ovládl Pavel Váňa, který porazil druhého Miroslava Čajku a třetího Tomáše Tomeška. „Bylo to pěkné vyvrcholení závodu. Všichni tři skočili přes sto sedmdesát centimetrů," hlásil Frýdecký.

Ten potvrdil, že ani jeden ze zmiňované trojice se atletice nijak nevěnuje. „Sport dělají od mládí, ale v žádném klubu nejsou. Váňa dokonce studuje přírodovědné gymnázium v Brně. Takže je to spíše budoucí vědec," usmívá se Frýdecký.

V kategorii open startovala i šestnáctiletá házenkářka Jana Šustková. Mládežnická reprezentantka, které nastupuje v nejvyšší ženské soutěže za Veselí nad Moravou, ovšem nedokázala navázat na svůj nejlepší výkon a za svým rekordem zaostala o pár centimetrů.

„Bohužel letos jsem neměla na trénink čas. Na rozdíl od ostatních jsem po roce hned skákala naplno. S výkonem spokojená nejsem, ale pokud mě organizátoři příští rok pozvou, připravím se na závod lépe," uvedla Šustková.

Mezi družstvy se radovala Základní a mateřská škola Lipov, která přerušila tříletou nadvládu domácích žáků. Veličané letos skončili druzí, třetí příčku obsadila Základní škola Uherský Ostroh.

„Byla to trochu loterie. Do áčka jsem totiž nasadil jednoho mladého kluka, který skončil hůře než jeden kluk z béčka. Ale je to sport, tragédii z toho neděláme," pravil Frýdecký.

Šestnáctého ročníku Velické laťky se zúčastnilo celkem dvaadevadesát závodníků z osmi základních škol. Po dvou týmech nasadili kromě pořádající Velké nad Veličkou také ZŠ a MŠ Lipov, ZŠ Uherský Ostroh, ZŠ Kuželov, ZŠ Hroznová Lhota, ZŠ Strážnice – školní, ZŠ Strážnice – Marie Kudeříkové. Pouze Blatnice vyslala do boje jedno družstvo.

Velická laťka 2014, 16. ročník 

Starší žáci: 1. Jan Machálek (MŠ a ZŠ Lipov – 160 cm) a Jan Maňák (ZŠ Kuželov – 160 cm), 3. Dominik Chrenčík (MZŠ Velká nad Veličkou – 160 cm)

Starší žákyně: 1. Barbora Melichárková (MZŠ Velká nad Veličkou – 148 cm), 2. Likeriya Davydyuk (ZŠ Kuželov – 145 cm), 3. Michaela Papežíková (ZŠ Uherský Ostroh – 140 cm) a Hana Maňáková (MŠ a ZŠ Lipov – 140 cm)

Mladší žáci: 1. Patrik Kozumplík (MŠ a ZŠ Lipov – 145 cm), 2. Jiří Švrček (MŠ a ZŠ Hroznová Lhota – 140 cm), 3. Richard Chmelař (ZŠ Strážnice, Školní – 140 cm).

Mladší žáci: 1. Miroslava Macková (ZŠ Kuželov – 140 cm), 2. Kateřina Korbelová (ZŠ Uherský Ostroh – 140 cm), 3. Bára Kazíková (MŠ a ZŠ Lipov – 135 cm).

Kategorie Open (bývalí žáci Masarykovy Základní školy ve Velké nad Veličkou: 1. Pavel Váňa – 175 cm, 2. Miroslav Čajka – 172 cm, 3. Tomáš Tomešek – 170 cm.

Pořadí družstev: 1. ZŠ a MŠ Lipov – 13,5 bodu, 2. MZŠ Velká nad Veličkou – 17,5 bodu, 3. ZŠ Uherský Ostroh – 19,5 bodu.