Talentovaná házenkářka zdolala laťku ve výšce 145 centimetrů. Barbora Pekníková a Michaela Papežíkové, která se dělily o druhou příčku, ztratily za suverénní vítězkou deset centimetrů.

„Výkon mohl být ještě lepší. Letos jsem skočila i 155, ale nějak se mi v poslední době nedaří," uvedla Jana Šustková. Sympatická dívka triumfovala v meziškolní soutěži počtvrté v řadě. „Atletika mě celkem baví, ale házená je lepší," usmívala se Šustková. Ta ve skoku do výšky využívala především odrazu na levé noze. „To byla moje hlavní zbraň," culila se elitní spojka slováckého klubu.

Mezi staršími žáky triumfoval Libor Macek z Kuželova, který zvítězil výkonem 170 centimetrů. „Moc jsem si nevěřil, chtěl jsem skončit do desátého místa. Sám jsem z toho překvapený. Loni jsem měl špatnou techniku, letos se mi skákalo dobře," pronesl Macek.

Rodák z Kuželova se atletice závodně nevěnuje. „V létě jezdím na kole a v zimě na snowboardu. Zatím rekreačně, ale tuto sezonu chci na bikeovi závodit," říká Macek.

Tomu k famóznímu výkonu i kamarádi, kteří vytvořili v hale báječnou atmosféru. „Kluci mě hodně podpořili. Vyhrál jsem hlavně díky nim," řekl Macek.

Až třetí skončil domácí Tomáš Frola, který budil pozornost nejen svojí vytříbenou technikou, ale i žlutým dresem brankáře Realu Madrid Ikerem Casillasem. Ani fotbalová superstar ovšem Frolovi ke zlaté medaili nepomohla.

Závod mladších žáků vyhrál vracovský Matěj Procházka, dívkám nižšího stupně kraluje Kateřina Korbelová z Uherského Ostrohu.

V souboji družstev získala hattrick domácí škola, která měla stejně jako Základní škola Vracov shodný počet bodů. Jelikož ale mladí Veličané vyhráli potřetí za sebou, zůstal putovní pohár ředitele Masarykovy základní školy Velká nad Veličkou doma.

Pouze jednu medaili získaly dvě strážnické školy. Tu bronzovou urvala pro Základní školu Marie Kudeříkové Sabina Helísková. Dalších šest žáků této školy vyšlo naprázdno. „Při škole vedu kroužek, ve kterém neděláme jenom atletiku. se věnujeme i gymnastice a míčovým hrám," prozradil učitel Ondřej Spazier.

Známý koulař, který závodí za AK Hodonín, je rád, že se podobné závody pro děti konají. „Je to perfektní tradice. Výška je pěkná disciplína. Když se ji člověk naučí, tak pak je to super," prohlásil rodák z Velké nad Veličkou.

Patnáctého ročníku Velické laťky, která v úterý uskutečnil v tamní sportovní hale, se zúčastnilo téměř stovka žáků z devíti základních škol.

„S letošním ročníkem musím být spokojený. Říká se, že výkonnost u dětí klesá, ale s tímto tvrzením já nesouhlasím. Pokud se s mládeží pracuje, děti mají podmínky, pravidelné tréninky a starají se o ně kvalitní trenéři či učitelé, tak mohou dosáhnout slušných výkonů, což ukázaly i dnešní závody," prohlásil ředitel Masarykovy základní školy Velká nad Veličkou František Frýdecký.

Bývalého fotbalového brankáře, který působil v Ratíškovicích či Uherském Hradišti, potěšil kromě domácích žáků hlavně Libor Macek. „170 centimetrů je i v porovnání s historií slušný výkon," pochválil patnáctiletého mladíka Frýdecký.

„Věřím, že pokud budeme i nadále s dětmi pracovat, budou dosahovat podobných výsledků i v dalších letech," přidal.

Mladí Veličané se na tradiční závod připravují několik týdnů. Možná i proto domácí žáci patří ve skoku vysokém k nejlepším na okrese. „Skok vysoký je technicky náročná disciplína, u nás příprava graduje měsíc před soutěží. Sice se připravujeme déle, ale s blížícím se závodem trénujeme jak v hodinách tělocviku, tak i ve specializovaných kroužcích," informuje Frýdecký.

Ten oslovil kolegy z Veselska, Ostrožska, Horňácka i Strážnicka. „Třeba Základní škola Kuželov nepostavilo celé družstvo, ale právě jejich žák předvedl nejlepší výkon letošního ročníku," připomněl Frýdecký.

Kromě pořádající Základní školy Velké nad Veličkou vyslaly do boje své žáky i základní školy z Lipova, Strážnice, Hroznové Lhoty, Kuželova, Blatnice, Uherského Ostrohu a Vracova.

Díky sponzorům si žáci domů odnesli kromě sportovních zážitků i drobné dárky a vitamínové balíčky. „Je těžká doba. Proto musím všem firmám a lidem, kteří nám pomohli, poděkovat," pronesl velický ředitel.

Podle Frýdeckého by měli své studenty vést ke sportu všechny školy. „V dnešní počítačové době je těžké děti motivovat. Věřím že školy nejen na Horňácku, ale i jinde na Hodonínsku vedou žáky ke sportu. Nejde pouze o současné výsledky a výkonnost, ale je potřeba, aby mládež u sportu dál zůstala," pronesl. „Naší laťky se zúčastnila třeba reprezentantka v házené, hokejisté Hodonína a Uherského Ostrohu, nebo spousta fotbalistů z okresních oddílů," dodal Frýdecký.

Velická laťka 2013, 15. ročník

Starší žáci: 1. Libor Macek (ZŠ Kuželov – 170 cm) 2. Šimon Loprais (ZŠ Vracov – 168 cm), 3. Tomáš Frola (ZŠ Velká nad Veličkou – 163 cm)

Starší žákyně: 1. Jana Šustková (ZŠ Velká nad Veličkou – 145 cm), 2. – 3. Barbora Pekníková (ZŠ Velká nad Veličkou – 135 cm), 2. – 3. Michaela Papežíková (ZŠ Uherský Ostroh – 135 cm)

Mladší žáci: 1. Matěj Procházka (ZŠ Vracov – 148 cm), 2. Adam Tomčal (ZŠ Hroznová Lhota – 145 cm), 3. Lukáš Bernátek (ZŠ Blatnice – 140 cm)

Mladší žákyně: 1. Kateřina Korbelová (ZŠ Uherský Ostroh – 138 cm), 2. Hana Maňáková (ZŠ Lipov – 135 cm), 3. Sabina Helísková (ZŠ Marie Kudeříková Strážnice – 130 cm)

Pořadí družstev: 1. ZŠ Velká nad Veličkou a ZŠ Vracov oba 17,5 bodu 3. ZŠ Uherský Ostroh 21 bodů