„Je to velká bomba, událost. Tóthová měla sice delší pauzu a stále dohání tréninkové manko, ale její zkušenosti jsou k nezaplacení. Mladé holky se vedle ní mají co učit," říká hodonínský kouč Antonín Střelec.

Podle známého trenéra bude pětinásobná nejlepší házenkářka Slovenska pro Hodonín i celou soutěž ústřední postavou. „Sice má už osmatřicet let, ale na jaře byla nejlepší střelkyní základní fáze Ligy mistryň," upozorňuje Střelec. „Uvidíme, co s ní udělá přechod do první české ligy a jak ustojí tlak a velká očekávání veřejnosti," přidal zkušený trenér.

Po rodačce z Komárna vedení klubu získalo i Vandu Nejezchlebovou. Třiadvacetiletou brankářku do nižší soutěže uvolnilo interligové Veselí nad Moravou. Právě citlivý gólmanský post trápil hodonínský tým nejvíc.

Slováckému celku totiž po nečekaném konci Čižmářové zůstala pouze Blažková, která odchytala celou přípravu. Klub našel náhradu až těsně před startem sezony. „Podařilo se nám nemožné," zářil Střelec, který spoléhá i na další letní posily. Konkurenci zvýšily levoruká spojka Martina Marková s Kateřinou Hegerovou. Zmiňovaná dvojice přišla na Slovácko z Ivančic. „Patřily k nejlepším hráčkám druhé ligy, měly by být přínosem," věří trenér Hodonína.

Střelec do družstva žen zařadil i šikovné dorostenky Kalinovou, Novákovou a Bydžovskou. „S vedením klubu jsme si hned na začátku přípravy sedli a řekli si, že kádr je nutné rozšířit a doplnit. Některé posty bylo potřeba zdvojit, což se nám povedlo," pochvaluje si náročný kouč, který chce zvýšit tlak na hráčky. „Teď je otázkou, zda stroj dobře seřídíme a naladíme," uvedl Střelec.

Hodonínské házenkářky si v přípravě zvykaly především na nové pojetí hry. „Trochu z toho mám obavu. Volám hlavně po pokoře. Holky nedoceňují to, že nás čeká jiná soutěž s mnohem většími nároky. Všechno bude rychlejší, důraznější. Loňská procházka se nebude opakovat," ví Střelec.

Elán a sebevědomí prvoligovému nováčkovy neschází. Ambiciózní tým se však na začátku sezony musí obejít bez kanonýrky Višňovské. Slovenská střelkyně před dvěma týdny podstoupila operaci slepého střeva. Mimo hru je i mládežnická reprezentantka Kalinová, která si na posledním turnaji v Rakousku poranila kotník. „Drobné bolístky, které k házené patří, už raději nepočítám," řekl bývalý kouč Slavie, Kunovi a Veselí nad Moravou.

Otazník visí i na Birkušovou. Elitní slovenská střelkyně totiž stejně jako na jaře hostuje ve Zlíně.

A právě mladý celek z Valašska bude prvním soupeřem Hodonína ve vyšší soutěži. „Začátek bude nesmírně důležitý. Pokud chceme pomýšlet na střed tabulky, nemůžeme doma ztrácet body," uvědomuje si Střelec.

Zkušený trenér moc dobře ví, že jeho tým nečeká snadný protivník. „Hráčky už jsem varoval. Béčko Zlína stabilně vyhrává první ligu. I když týmu pomáhají interligové hráčky, i další děvčata prošly střediskovým klubem a nastupovaly v dorosteneckých či juniorských reprezentacích. Mají vyšší trénovanost než ostatní týmy," upozorňuje Střelec.

Zkušenosti by však měly být na straně domácího družstva, Vedle Tóthové se totiž v hodonínské sestavě objeví i další bývalé Zlíňanky Budayová s Pospíšilovou „Nikdo neví, co nás čeká, protože soutěž je pro všechny absolutně nová a daleko náročnější než byla druhá liga. Je otázkou, jak jsme na vyšší soutěž připravení," říká Střelec.

Ten v letní přestávce zvolil nestandardní způsob přípravy. Jihomoravanky odehrály dvanáct přípravných zápasů s prvoligovými týmy ze Slovenska, Polska, Maďarska a Rakouska. „Zahraniční soupeři nás pořádně prověřili. Výsledky jsem neřešil, byly pro nás druhotné," pravil Střelec.

Jeho tým se v přípravě potýkal se spoustou problémů. Družstvo provázely absence, omluvenky a zranění. „Složení nikdy nebylo optimální. Pokaždé jsme hrály v jiné sestavě," posteskl si kouč.

I proto vedení Hodonína stojí nohama pevně na zemi a volá po pokoře. „Musíme si přiznat, že máme silný kádr, ale taky spoustu problémů, které budeme řešit za pochodu. Někdy není dobré mít v kádru tolik hvězd, já však věřím, že dáme dohromady kolektiv, který potáhne za jeden provaz a bude míchat prvoligovými kartami," pravil Střelec. Ten si přehnané cíle nedává. „Po pěti kolech se uvidí, jak na tom jsme," řekl.

Hodonínské házenkářky spoléhají i na podporu publika. I když ženský kolektivní halový sport není oblíbený tolik jako třeba hokej, návštěvy v loňské sezoně nebyly špatné. „Lidé se naučili na házenou chodit. Věřím, že jich letos na tribunách ještě přibude," dodal Střelec.

Sobotní házenkářský maraton odstartují ve třináct hodin mladší dorostenky, které se utkají s Ostravou-Zábřehem. Starší dorostenky vyzvou od 17.30 favorizovaný Zlín. Hlavní utkání žen startuje v 16.00.