Ovládly Český pohár, s předstihem si zajistily titul v mezinárodní interlize. Teď už zbývá přidat do letošní vítězné mozaiky poslední dílek – „pouze" vyhrát české play off. Až potom si házenkářky Veselí nad Moravou definitivně zapíší letošní sezonu zlatým písmem do klubové historie.

Obhájkyním titulu se letos podruhé postaví ve finále do cesty házenkářky Poruby. V poháru měly navrch panenky, které zvítězily 27:24. „Soupeř má ve svém kádru spoustu dobrých a zkušených hráček. Předvádí útočnou házenou, má rychlý přechod do útoku. Jeho velká síla je určitě Tóthová, která řádila už v semifinále s Pískem," představila spojka jihomoravského družstva Jitka Tomečková největší zbraň Severomoravanek.

Slovácký celek začne finálovou sérii dvěma domácími zápasy. Před vlastním publikem se českým mistryním daří, když zde dokázaly v letošní sezoně naplno bodovat pouze hráčky Olomouce. „Výhody domácího prostředí chceme co nejvíce využít. Diváci nás poženou dopředu," uvedla Tomečková.

Vyhrát ve Veselí se ani jednou nepodařilo semifinálovému soupeři Zlínu, který má stejně jako celek z Ostravy ve svém kádru řadu reprezentantek. Velký rozdíl mezi oběma družstvy byl v brankářkách, když Lenka Černá předvedla ve všech duelech neskutečné zákroky.

Legendy české házené se ale Poruba nebojí. „Po posledním domácím střetnutí si holky dobře uvědomily, že je to gólmanka jako každá jiná. I když jsme všechny tři vzájemné souboje s Veselím prohráli, lepšili jsme se zápas od zápasu. Věřím taky tomu, že se poučíme z chyb, které jsme dělali," řekl trenér Poruby Ján Beňadik.

Hráčky Veselí měly z postupu do finále velkou radost. Ovšem žádné bujaré oslavy zatím neabsolvovaly. „Postup do finále se nijak zvlášť neslavil. Byl to náš cíl už od začátku sezony a tvrdě jsme si za tím šly. Oslavy budou až po ukončení finálové série," pravila Tomečková.

Veselanky si o titul zahrají znovu po roce. Loni zdolaly panenky ve finále pražskou Slavii, letos se o vysněnou trofej utkají s Porubou. „Nelze říct, zda bude série jednodušší, nebo ne. Každý rok je totiž úplně jiná," naznačil kouč úřadujících šampionek Peter Sabadka.

Úřadující české mistryně se nemohou sobotního duelu dočkat. „Každá hráčka má své předzápasové rituály. Některé bych ráda prozradila, ale to bohužel nemohu. Že bychom si obarvily vlasy jako hokejisté, to asi nehrozí," usmívá se Tomečková.

První finálový duel se hraje ve Veselí v sobotu. Druhý zápas je na programu v neděli. Obě utkání začínají shodně v pět hodin odpoledne. Následující víkend se série hraná na tři vítězství přesune na sever Moravy.

ČESKÉ FINÁLE

Program – sobota a neděle (17.00): Veselí n. M. – Poruba. 19. a 20. 5. (18.00): Poruba – Veselí n. M. 23. 5. (17.00): Veselí nad Moravou – Poruba. Pozn.: série se hraje na tři vítězné zápasy.

Letošní vzájemné zápasy – interliga: Veselí n. M. – Poruba 34:24, Poruba – Veselí n. M. 26:29. Finále Českého poháru: Veselí n. M. – Poruba 27:24.