Minimálně remízu si zasloužily házenkářky Veselí v zápase se Šaľou. Nakonec o exportu bodů rozhodla Petra Gáborová, branku domácí Jany Foksové již rozhodčí neuznali.

Nádherná divácká kulisa hnala veselské panenky za prvními letošními body. Veselanky nastoupily se třemi posilami. Nejprve se ukázalo sesterské duo z Litvy, jednadvacetiletá Marija a devatenáctiletá Viktorija Gedroitovy. Do modrobílé veselské kombinace se po osmi letech vrátila dvaatřicetiletá Miroslava Bílková (dříve Havelková).

„Vždycky je to těžké, když se vracíte. Je tady silnější konkurence. Když to srovnám, tak současná házená je rychlejší, ale stejně tvrdá,“ myslí si bývalá reprezentantka Bílková.

V první půli se hrála rychlá, na góly bohátá házená. Rozdíl čtyř interligových příček nebyl vůbec znát.
Zápas se však lámal až ve druhém poločase. Šaľa vystřídala brankářku. Místo Némethové nastoupila Fabiánová. „Říkal jsem hráčkám, že chodí často do rozštěpu. Tak ať jí to hází nahoru, ale neposlouchaly,“ řekl ke slovenskému střídání veselský kouč Ivan Pomoš.

I tak se Veselí podařilo deset minut před koncem odskočit na dvě branky 21:19 a vypadalo to na první letošní body. Navíc Bílková v náskoku trefila tyč. „Bylo to špatné. Lámal se zápas a měl to být gól. Smůla,“ popisovala jednu z důležitých situací veselská navrátilkyně.

Poté se Slovenkám podařila třígólová šňůra a najednou vedly. Jana Foksová z trháku dokázala srovnat 22:22. A tatáž hráčka šest sekund před koncem vyrovnala z křídla na 23:23. Tato branka však kontroverzně nebyla uznána kvůli přešlapu. „Nevím, odkud jsem se odrážela. Nemohu to posoudit,“ nechtěla hodnotit situaci v emotivním závěru autorka jedné uznané a dvou neuznaných branek Jana Foksová.

„Ukažte mi tu akci na videu. Seděl jsem uprostřed. Rozhodčí pískal, co viděl,“ je přesvědčen svazový delegát Josef Valenta.
S dvoubodovým ziskem tak odjížděly házenkářky Šaľy. „Zápas byl dramatický. Obě družstva se střídala ve vedení. Můžeme být spokojené, že se to skončilo se šťastným koncem pro nás a vyhrály jsme,“ hodnotila duel vybůšná a zkušená trenérka hostí Darina Braunová.

Domácí kouč Ivan Pompoš byl po zápase pochopitelně zklamaný. „Mám špatné pocity, že jsme prohrály tento zápas. V utkání vyhrál šťastnější tým. Odehráli jsme velmi kvalitní zápas stejně jako soupeř. Diváci mohli vidět velice dramatický závěr až do posledních sekund. Škoda, že se procentuální úspěšnost naší střelby ve druhé půli zhoršila. Duelu by lépe slušela remíza,“ myslel si nejen veselský trenér.

Netradičně až v neděli hostí veselské panenky slovenské mistryně z Michaloviec. Střetnutí začíná kvůli startu Slovenek v evropském poháru v 11.00. „Myslím si, že naše výkonnost má stoupající tendeci. Pokud takto budeme hrát i na budoucí týden, tak můžeme odehrát zase jedno velmi kvalitní střetnutí,“ věří Pompoš.

Veselí n/M. – Šaľa 22:23
Poločas: 14:13

Veselí n/M.: Škavronková, Vyhlídalová, D. Zvoničová - M. Gedroit 3, Foksová 1, V. Gedroit 1, G. Zvoničová 3, Handlová 7/4, Vinyatynská 1, Bílková, Fialeková 1, Chmelařová 3, Kočí 2, Chetvertaková.

Šaľa: Németh, Fabiánová - Trochtová 5, Martanovičová 2, J. Braunová, Gáborová 7/4, Fečová 1, Váradyová 6, Hodošková, Czanik, Šalatová 1, Pileková 1, Weibelová

Sedmičky: 4/4:5/4. Vyloučení: 2:6. Rozhodčí: Padevět, Kohout. Diváci: 350. Sled branek: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:4, 4:4, 4:6, 7:6, 7:7, 8:7, 8:9, 9:9, 9:11, 10:11, 10:12,11:12, 11:13, 14:13, 14:15, 16:15, 16:16, 18:16, 18:18, 19:18, 19:19, 21:19, 21:22, 22:22, 22:23.