Svěřenkyně trenéra Ľuboše Hádáka se však postavily všem předzápasovým prognózám a po heroickém výkonu získaly mimořádně cenný skalp úřadujícího mistra. Panenky ve 4. kole ženské MOL ligy srazily favorita na kolena a po senzační domácí výhře nad slovenským gigantem 29:27 si zvýšily sebevědomí i šance na případný postup do českého play-off.


Veselanky čekaly na triumf nad Michalovcemi dlouhých pět let. Naposledy proti osminásobným šampionkám společné soutěže uspěly v roce 2012 v odvetě Poháru vítězů pohárů. Od té doby na další výhru čekají. Dočkaly se až v sobotu, kdy elitní slovenský tým připravily o první body v sezoně. „Hráčkám musím poděkovat za bojovnost. Konečně jsme zlomili smůlu, kterou jsme měli v Písku a doma proti Šaľe," radoval se veselský trenér Ľuboš Hudák.


Hráčky Iuventy ve společné česko-slovenské soutěži naposledy prohrály 31. ledna 2016. Tehdy Michalovce neuspěly na palubovce pražské Slavie, kde padly 19:24. V minulém soutěžním ročníku úřadující šampion neprohrál, o pořádně dlouhou sérii vítězství a remíz přišel až o víkendu.


Sice překvapivě, zato zcela říci zaslouženě. Michalovce na jihu Moravy ani jednou nevedly a vyrovnaný stav držely pouze za bezbrankového stavu. Jinak tahaly za kratší konec. „Zápas jsme nezvládli v hlavách. Snad si hráčky začnou uvědomovat, že takhle to dál nejde," zlobí se hostující trenér František Urban.


Iuventa nezvládla hlavně vstup do utkání. Než se favorit na palubovce rozkoukal, prohrával 0:3. „Hráčky jsem před utkáním upozorňoval, že pokud budou hrát jako proti Písku, budeme mít ve Veselí velké problémy, což se potvrdilo. Znovu jsme měli velmi špatný vstup do zápasu,“ povzdechl si Urban.


Hostující tým se poprvé střelecky prosadil až v 8. minutě, kdy skórovala Rebičová. Další střely a šance protivníka zneškodnila výtečná gólmanka Lekešová.


Na druhé straně Veselanky střílely jednoduché branky a navyšovaly svůj náskok. „Vyšel nám úvod utkání. Od začátku jsme byli koncentrovaní a dostali jsme se do snadných zakončení. V některých situacích nás pěknými zákroky podržela brankářka,“ řekl Hudák.
Iuventa se sice v první půli na chvíli uvedla a výsledek zkorigovala ze 7:3 na 7:6, ale výtečně hrající panenky opět roztočily svůj kolotoč a v rozmezí pouhých čtyř minut soupeřkám odskočily na rozdíl šesti branek. Když pak oba týmy za stavu 18:13 odcházely do šaten, diváci jen překvapením magnetizovali světelnou tabuli.

Michalovce se ve druhém poločase zlepšily a začaly stahovat manko. Veselanky ale dál bojovaly a držely luxusní vedení. Za stavu 26:19 ve 49. minutě bylo téměř rozhodnuto. „Ve druhém poločase jsme hráli trpělivě. Spíše jsme se snažili neudělat žádnou zbytečnou chybu, která by mohla soupeře nakopnout. Taky jsme nechtěli dostávat rychlé góly po brejcích,“ říká Hudák.


Jihomoravankám ke konci zápasu docházely síly. Házenkářky Iuventy však stačily v závěru porážku pouze zmírnit na konečných 29:27. „Po přestávce jsme chtěli dotáhnout skóre. V naší hře byla vidět, ale utekl nám první poločas a to už se těžko dorovnává. Gratuluji soupeři k zaslouženému vítězství,“ dodal Urban.


Domácímu týmu po nejlepším výkonu letošní sezony aplaudovala slušně zaplněná hala. V brance se překonávala Simona Lekešová, v ofenzivě kralovaly spojky Šustková s Olšovskou, které podaly reprezentační výkon. Obě hráčky navíc skvěle doplňovala Lukšíková.
Veselanky se díky nečekané výhře posunuly v tabulce na sedmé místo. V dalším kole mají volno. Nyní však má ženská MOL liga reprezentační přestávku. Ve středu ve Zlíně se český národní tým utká s Islandem a v neděli nastoupí ve Slovinsku.

Házenkářská MOL liga, 4. kolo
SHK Veselí nad Moravou – Iuventa Michalovce 29:27 (18:13)
Nejvíce branek: Šustková a Olšovská 7, Novotná 6 – Trúnková, Habánková, Holejová a Wolingerová 4. Rozhodčí: Hanák, Pavlíček. Sedmimetrové hody: 6/5 – 0/0. Vyloučení: 2:5. Diváci: 320.
Veselí: Lekešová, Hřebejková – Olšovská 7/1, Novotná 6/4, Lukšíková 4, Slováková, Vinklárková 3, Žáčková, Šustková 7, Valovičová, K. Klimešová, A. Klimešová., Divílková, Soldánová 2.
Michalovce: Mulíková, Yablonska-Bobal - Holešová 3, Rebičová 3, Kot 1, Trúnková 4, Habánková 4, Holejová 4, Wollingerová 4, Holubová, Bajčiová 2, Filková-Trehubová 2, Antikj.