Proč? Stejně jako kladenská hokejová ikona měla velký podíl na bronzových medailích ze světového šampionátu, česká házenkářská legenda se postarala o návrat titul na jih Moravy.

Útoky, které nezadržela pevná obrana panenek, zastavila nestárnoucí pětačtyřicetiletá Černá. „Únava? To vůbec. Bolí mě sice kolena a klouby, ale jinak jsem v pořádku. Teď budeme slavit a únava rychle spadne,“ smála se.

Házené se věnuje už neuvěřitelných 35 let a má jedenáct titulů. Přesto věty o výhodách staršího a protřelejšího kádru Veselí odmítá. „Říká se, že jsme zvítězily díky zkušenostem, ale ty mají i slávistky. Vždyť mají ve svém týmu devět českých reprezentantek. Klobouk dolů před všemi spoluhráčkami. Je neskutečné, jak zvládly finálovou sérii,“ složila poklonu celému jihomoravskému tý­mu.

Ten do středečního rozhodujícího klání nastoupil bez nervů. „Věděly jsme, že nemáme co ztratit, a tak jsme byly v šatně v absolutní pohodě. Vždyť už postup do finále byl neuvěřitelný. Ani já jsem nebyla nervózní, což obvykle bývám,“ přiznala.

Ještě větší motivaci uspět ve vyřazovacích soubojích měla díky půjčování hráček z ostatních celků. „Slavia si půjčila Tomečkovou z Poruby, což jí jistě pomohlo. Ale nás to naopak motivovalo. Stejně tak jako v semifinále se Zlínem. Jsme rády, že jsme dokázaly porazit hned několik družstev dohromady,“ vtipkovala Černá.

V pětačtyřiceti letech a titulem v kapse ideální příležitost zakončit bohatou kariéru. „Končit? To u mě zatím nepřipadá v úvahu. Vždyť mi to přeci tak jde,“ usmívala se blonďatá opora Veselí.

TOMÁŠ VALAŠKOVČÁK
DAVID NEJEDLÝ