Herka se musel ve španělském Valderrobres, kde se významné evropská akce konala, před nejlepším českým jezdcem Václavem Kolářem, který bral stříbro, a dvojicí domácích jezdců, Danielem Comasem a Raúlem Gutiérrezem.

Právě s posledně jmenovaným bojoval hodonínský závodník o bronzovou medaili. „David jel výborně. Bohužel měl smůlu, že prohrál na nuly. Jedno šlápnutí měl navíc. K bronzu mu chyběl jediný bod," uvedl zástupce hodonínského biketrialového klubu Josef Herka.

Evropský titul získal v domácím prostředí Španěl Daniel Comas, který předčil i blanenského Koláře. Raúl Gutiérrez skončil stejně jako před rokem na mistrovství Evropy třetí. „Všechno jsou to vynikající jezdci. Absolutní světová špička. Profesionálové, kteří se ježděním na kole živí," řekl Herka starší.

Jeho mladší syn bojoval o medaili i v prvním závodě mistrovství světa, který opět po roce hostila španělská Igualada. Vedoucí jezdec českého šampionátu obsadil v kategorii elite páté místo.

„Sekce oproti loňsku byly trochu jiné. David jel poctivě. Dokázal zvládnout i ty překážky, kde se ostatní jezdci trápili. Bohužel rozhodčí se nevyvarovali chyb. V celé organizaci byly nedostatky, což se podepsalo i ve výsledkové listině," pravil Herka.

První závod dvoudílného mistrovství světa v biketrialu nakonec vyhrál Václav Kolář. K triumfu v kategorii elite mu pomohla desetibodová penalizace domácího favorita Daniela Comase. O titulu se rozhodne v sobotu a neděli v Blansku. „Čeští jezdci mají světový šampionát velmi dobře rozehraný," řekl předseda české komise v biketrialu Radim Kakáč.

Kolář původně skončil druhý za mistrem světa Comasem. Španěl ale nakonec o vítězství přišel kvůli tomu, že při čekání na jednu z překážek opustil řadu jezdců. „Třetí v pořadí Brit Savage podal protest, který jury uznala," vysvětlil Kakáč. Comas klesl o bod za Koláře, o jeho druhém místě před Savagem rozhodl při bodové shodě rychlejší čas.

Šanci na medaili má stále i Herka, který ztrácí na třetí příčku čtyři body. „Nic není ztraceno. David Blansko zná, o cenný kov se ještě popere," pronesl Herka starší.

Na Pyrenejském poloostrově se dařilo i druhému hodonínskému jezdci. Mladý Dominik Sabáček skončil v kategorii Poussin ve své premiéře na světovém šampionátu osmý. „Jeho výkon rovněž hodnotím pozitivně. Je to výborný výsledek," dodal Herka.

První závod mistrovství světa v biketrialu v Igualadě (Španělsko):

Elite: 1. Kolář (ČR) 31, 2. Comas (Šp.) 32, 3. Savage (Brit.) 32, 4. Rafael Tibau Roua, 35, 5. Herka (ČR) 36.