Pro hodonínské raftaře je zlato z Bratislavy velký úspěch. „Vůbec jsme jej nečekali. Soutěžili s námi i kluci z Českých Budějovic, kteří jsou většinou lepší než my. Byli asi největšími favority ze všech. Prvenství si moc vážíme," řekl jeden ze závodníků vítězného týmu Vojtěch Chrenka.


Radost ze zlata měl i trenér hodonínských raftařů Jaroslav Blanář. „Určitě jsme si pro nějakou medaili jeli. Titul mistrů Evropy nás ale příjemně překvapil," svěřil se Blanář.
Hodonínští sportovci ve složení Vojtěch Chrenek, Radek Janošek, Jindřich Blanář, Antonín a Tomáš Martinkovi museli zvládnout hned čtyři závody: sprint, head to head, slalom a sjezd. Celkově si tak odvezli jeden bronz, dvě stříbra a dvě zlaté medaile. „Nejlepší pro nás byl právě head to head, kdy proti sobě vyjíždí dvě lodě ve stejný čas. U této disciplíny jsme si věřili, máme totiž dobré starty," uvedl Chrenek.Hodonínští mistři Evropy v raftingu.
Největší problémy měli mladí závodníci se sjezdem. „Museli jsme přebíhat s těžkým raftem do kopce, což je těžké zkombinovat," poznamenal Chrenka.


Mladí vodáci se na závod pečlivě připravovali. „Jeli jsme do Čunova trénovat ještě předtím, než šampionát začal. Takže jsme kanál znali a věděli, jak na něj," uvedl další z kvinteta Radek Janošek, které trénovalo například i v Českých Budějovicích. „Tam jsme dolaďovali hlavně jízdu ve vlnách, kterých v Hodoníně moc není," podotkl Blanář.


Nervózní byl tým spolu s koučem hlavně na začátku. „Kluci zajeli dost nepovedenou jízdu před úvodním závodem. Uklidnila nás až bronzová medaile, protože jsme tak splnili cíl, se kterým jsme na Slovensko přijeli. Takže v dalších disciplínách jsme už byli klidnější," popsal trenér hodonínských raftařů Jaroslav Blanář.


Ten doufá, že podobné úspěchy čekají jeho svěřence i v budoucnu. „Byli bychom rádi, kdyby k tomuto skvělému vítězství přibyla i další. Příští rok nás čeká mistrovství Evropy pro šestičlenný tým a snad i světový šampionát v Indonésii. Nejdřív ale musíme zvládnout nominační závody," vysvětlil Blanář.

Hodonínští mistři Evropy v raftingu.
Tréninky na další soutěže však nebudou jednoduché. „Kluci se rozutekli na různé školy po celé České republice. Takže se přes týden mohou připravovat jen individuálně. Společné tréninky tak míváme akorát o pátcích a víkendech," doplnil kouč.


Mladí sportovci se ze svého vítězství radovali už po cestě domů. „Oslavovat jsme začali hned, jak jsme vyjeli z Bratislavy. Řidič z nás asi nebyl moc nadšený. V Hodoníně už na nás čekali rodiče a kamarádi, takže jsme slavili až do rána," popsal Janošek. Na mistrovství Evropy ve slovenské metropoli nechyběli ani fanoušci z Hodonína. „Atmosféra byla opravdu úžasná, i když bylo velké vedro. Myslím si, že kluci tam měli nejvíc fanoušků ze všech týmů," řekla například Alena Přikrylová. Za největší zážitek považuje okamžik, kdy stál celý tým na stupni vítězů. „Byl to opravdu skvělý pocit. Ráda bych je jela podpořit i příští rok na světový šampionát do Indonésie, což je už ale trochu daleko," řekla fanynka hodonínských raftařů.
Pro vítěze nachystali jejich přátelé velkou oslavu. „Kluci šli po červeném koberci a my na ně stříkali šampaňské," poznamenala Přikrylová.


Podle ní závodníci vybojovali první místo hlavně kvůli trenérovi. „Byla to opravdu jeho zásluha a my mu moc děkujeme," dodala Přikrylová.
Mistrovství v raftingu se na Slovensku zúčastnilo téměř osmdesát týmů ze sedmnácti evropských zemí.

NIKOLA JAKUBOVÁ