Trenažéry jsou pro veslaře nepostradatelné jak pro zimní přípravu, tak pro různá měření a testování jejich výkonnosti. „Systém domácích soutěží se vykrystalizoval v Český pohár, který má čtyři kola. Na trati dva tisíce metrů se utkávají závodníci od dorostu až po veterány. Přičemž se započítává nejvyšší bodový zisk za umístění ve třech kolech. Vyvrcholením je pak mistrovství republiky, kam se kvalifikuje čtyřiadvacet závodníků nejlepším časem v každé kategorii,“ přestavila systém soutěže pětinásobná mistryně světa na dvojskifu Pavla Svitáková.

Na nedělním mistrovství republiky v Olomouci se tak bojovalo o tituly českých mistrů a mistryň i o ocenění v Českém poháru. Z hodonínských veslařů vstoupila na trenažér jako první juniorka Tamara Konopová. „Zajela osobní rekord a za vítěznou Lucií Žabovou z Děčína, zaostala pouhou jednu vteřinu. Pokud se Tamaře podaří převést výborné výkony z trenažéru i na vodu, tak se můžeme těšit na skvělé výsledky,“ doufá Svitáková.

Také mezi veterány měl Veslařský klub Hodonín svá želízka v ohni. „Po zisku stříbrných medailí z lednového Mistrovství Evropy v Paříži, předvedly Jarmila Brešlová i Stanislava Michnová, skvělé výkony i v Olomouci,“ upozornila zkušená hodonínská veslařka.

Břešlová zvítězila v kategorii od 30 do 39 let a v Českém poháru byl druhá. Michnová obsadila mezi ženami od 50 do 59 let za bývalou českou olympioničkou Hanou Vajnerovou druhou příčku. V poháru brala zlato.

Bronzem ji doplnila Pavla Svitáková v kategorii od 40 do 49 let. V mužích bodoval Milan Viktora (40 – 49 let), který v Českém poháru vybojoval třetí místo a na republikovém šampionátu skončil čtvrtý.

„Mezi seniory má Hodonín kvalitní zastoupení v kategorii lehkých vah,“ připomněla Svitáková úspěchy sourozenců Renaty a Milana Viktorových, kteří si doveslovali pro triumf v Českém poháru. „Přestože Renatě závod na mistrovství republiky nevyšel podle jejích představ, získala v kategorii do třiadvaceti let bronz,“ podotkla Pavla Svitáková s tím, že Milan Viktora se kvůli nemoci závodu nezúčastnil.

„Přestože trenažérové soutěže jsou ohromně divácky atraktivní a výborným zimním zpestřením tvrdé přípravy, přece jen je pro veslaře letní sezona na vodě nejdůležitější. A tak přejme hodonínským veslařům zúročení tréninků i úspěchů z trenažérů v nadcházející sezoně na vodě,“ dodala zkušená hodonínská veslařka.