Mistrovství České republiky žáků a žákyň na dráze hostila podruhé v historii Olomouc. V horkém letním víkendu se dařilo hlavně české rekordmance v hale na šedesát metrů Veronice Paličkové. Hodonínský závodnice přijela na Hanou obhajovat své dva tituly z haly ve sprintech na šedesát a sto padesát metrů.

Rodačka z Rohatce nenašla v Olomouci ani v jednom běhu přemožitelku a své dvě vítězství s přehledem obhájila. Svoji spanilou jízdu zahájila Paličková vítězstvím v rozběhu za 7,78 sekundy, pokračovala vítězstvím v meziběhu za 7,74 vteřiny a nakonec ovládla i finále, když závod na šedesát metrů ovládla v novém okresním rekordu 7,72 sekundy. „K tomu, aby překonala okresní rekord v ženách jí chyběla jediná setinka. Výkonem 7,71 vteřiny jej drží Pavla Andrýsková," řekl zástupce AK Hodonín Lukáš Lípa.

Za Paličkovou se seřadili druhá Anna Karbachová ze Spartaku Praha 4, třetí byla Emily Gerulová z AK SSK Vítkovice.

Stejný průběh měl i sobotní závod na sto padesát metrů. Paličková s přehledem vyhrála rozběh, když o setinu vylepšila osobním maximum na 18,60 sekundy. Ve finále pak nenechala nic náhodě a v silném protivětru zvítězila časem 18,37 sekundy. Druhou příčku obsadila stejně jako v závodě na šedesát metrů Anna Karbachová.

Třetí medaili získal překvapivě Adam Götz. Hodonínský vytrvalec nastupoval do závodu tři kilometry s osobním rekordem 10:26,21 minuty.

„Závod, který takticky nechtěl nikdo rozbíhat si z většiny odtáhl sám a nakonec obsadil v osobním rekordu 9:54,50 minuty výborné třetí místo. Na českobudějovického Davida Kotka ztratil nakonec čtrnáct vteřin," pronesl Lípa.

O více než půl minuty si vylepšila osobní a zároveň okresní maximum také chodkyně Zdenka Hlaváčová. Ta dokončila tříkilometrovou trať v čase 19:01,72 minuty na skvělém pátém místě.

Stejné umístění obsadil také mladý závodník Dominik Bartoník. Ten zvládl patnáct set metrů s překážkami v osobním rekordu 4:58,59 minuty a z pátého místa ztratil na medaili necelých deset vteřin.

Na osobní maximum dosáhl také Patrik Sasínek, který nejdříve v rozběhu na osm set metrů stlačil svůj čas na 2:07,95 minuty. Díky tomu postoupil závodník AK Hodonín do nedělního finále ze třetího místa ve své rozběhu. Ve finále ze svého času ještě ubral a čas 2:07,49 minuty mu zajistil ve finále konečné sedmé místo. „Na medaili bylo zapotřebí zvládnout dva okruhy za 2:03,67 minuty," uvedl Lípa.

Posledním hodonínským zástupcem ve finále byl kladivář Marek Macek. Ten se přiblížil svému maximu na patnáct centimetrů, což ho posunulo do užšího finále soutěže. „Bohužel se již nedokázal zlepšit a za výkon 32,85 metru si přivezl výborné a nečekané osmé místo," pronesl Lípa.

Finále uniklo Ondřeji Džubovi, který po zdravotních problémech nedokázal běžet tří set metrovou trať rychleji než za 39,58 sekundy, což mu stačilo na celkovou patnáctou příčku. Podobně si vedla Adéla Sedlářová, která na stejné trati doběhla v čase 44,62 sekundy jednadvacátá.

Překvapením byla závěrečná štafeta třikrát tři sta metrů. Hodonínští závodníci Patrik Sasínek, Dominik Bartoník a Ondřej Džuba zaběhli skvělý čas 1:59,93 minuty a v součtu časů obsadili slušné osmé místo. „Všechny závodníky musím za to, jak se k závodu postavili, znovu pochválit. Nikdo nepropadl a opět téměř všichni pokořili svá maxima. Tedy tak, jak by to na vrcholné akci mělo být," uvedl známý hodonínský kouč Zdeněk Lípa.

Tomu v Olomouci vadil pouze silný protivítr. „Hlavně u sprintů to ubírá setiny, ne-li desetiny, sekundy. Myslím si, že Veronika Paličková mohla běžet na úrovni svého halového maxima. Bohužel proti tomu, co na Hané foukalo, se rychleji běžet nedá. Ale pogratulovat musím všem ostatním. Dělali vše pro to, aby reprezentovali mateřský oddíl a město jak nejlépe umí a gratuluji jim k osobákům," dodal Lípa starší.