„A ke konci roku jsme zbyli asi jen tři,“ vybavuje si i po letech hodonínský tenista.

Později se přesunul k trenérovi na individuální tréninky, začal se lepšit, vyhrávat.

A i když v dětství zkoušel i atletiku, plavání a další sporty, tenis jej bavil zdaleka nejvíce.

Tvrdá dřina se odchovanci Slovanu Hodonín vyplácí. Dvaadvacetiletý mladík ze Slovácka byl na začátku letošního roku 2022 kolem osmistého místa světového žebříčku, v posledních měsících se ale posunul a nyní je 377. „Což je výborná startovací pozice na příští rok,“ vnímá.

Jelikož se žebříček ATP aktualizuje každý týden a výsledky se započítávají na dvanáct měsíců, dá se stoupat, ale i sestupovat velmi rychle.

Mezi českými tenistky je Palán aktuálně čtrnáctý, což ale příliš neřeší. „Důležitější je pro mě žebříček ATP, který diktuje pozice na českém žebříčku. Ti nejlepší soutěží jen okruhu ATP, který je jediná cesta k profesionálnímu tenisu,“ vysvětluje.

Hodonínská naděje se snaží soustředit hlavně na sebe. Dobře ví, že potřebuje zlepšit všechny aspekty vlastní hry.

„Žebříček podle mě není vždy úplně vypovídající, hlavně mimo naprostou špičku. Proto se snažím, aby mě nijak během sezony neovlivňovalo, když se mi na žebříčku daří nebo naopak ne. Vidět výsledky dobře odvedené práce trvá občas opravdu dlouho a proto věřím, že jedině tímto přístupem se můžu stále konzistentně zlepšovat,“ říká.

Palán patří mezi tenisty, kteří v Česku vůbec nehrají. Letos se neobjevil na žádné tuzemské akci. Důvod je prostý. Rychlý betonový povrch, na kterém nastupuje nejradši, tady prostě není.

Hodonínská házenkářka Laura Víchová vládne v první lize žen střelkyním.
Maminka Víchová vládne střelkyním: I díky dětem jsem na palubovce rychlejší

Talentovaný mladík letos i tak absolvoval téměř tři desítky turnajů ve více než deseti zemích světa, převážně v Evropě a Asii. „Tenis je opravdu celosvětový sport a čím výše je hráč postavený, o to víc a dál je nutno za turnaji cestovat,“ připomíná.

Z letošních výsledků vyzdvihuje hlavně triumf na turnajích kategorie ITF M25 ve Španělsku a ke konci roku v Indii.

„Dále jsem si také zahrál pár turnajů na ATP challenger tour, kde jsem získal cenné zkušenosti a kde mám v plánu startovat příští rok a tím se posunout na vyšší úroveň,“ uvedl.

Zatímco v tenise se neustále zlepšuje a posouvá, studium po maturitě ukončil. „Díky mým juniorským výsledkům jsem měl nabídky z různých amerických univerzit a taky jsem zvažoval studium na dálku, ale rozhodl jsem se naplno věnovat tenisu,“ přiznává.

„Náš sport totiž není jen o odtrénovaných hodinách na kurtu, tam dělají a trénují všichni stejně tvrdě. Rozdíl se děje mimo kurt, kde rozhodují detaily v regeneraci, taktické přípravě,“ ví dobře.

„Proto příprava opravdu trvá čtyřiadvacet hodin denně. Kdybych k tomu studoval, tak bych musel někde ubrat a to nechci. Titul si mám v plánu dodělat až pověsím rakety na hřebík,“ dodává.

Pro hodonínské fanoušky je téměř neznámý. Vždyť za Slovan naposledy nastoupil před několika lety. Domů za rodiči, dalšími členy rodiny a kamarády se kvůli nabitému programu vrací čím dál méně.

„Dlouho jsem kurty nenavštívil, takže ani nevím, jak se klubu daří,“ přiznává. „Ale pořád je to pro mě speciální místo, kde to všechno začalo a kde jsem získal základy tenisu,“ přidává.

Lesby (ve žlutém) porazily v souboji dvou aspirantů na titul Kuky vopálený.
OBRAZEM: Třetí kolo kyjovské halové ligy ovládli gólmani. Tabulce kralují Lesby

Na své začátky v rodném městě ale moc rád vzpomíná. Nyní ale žije v zahraničí.

Zázemí má ve Španělsku. V minulosti spolupracoval s mnoha odborníky a rovněž zkusil velké akademie, momentálně ale trénuje v jednom menším klubu.

„Když se zpětně zamyslím, tak každá jedna zkušenost mi něco dala a byla pro mě důležitá, i když jsem to tak v ten moment necítil,“ líčí.

Ve skupince s dalšími hráči se zdokonaluje pod vedením bývalého španělského tenisty Rubena Ramireze.

„Chci se dále zlepšovat, pracovat na sobě a budu se snažit dosáhnout svůj potenciál. To kam se dostanu ukáže jen čas a rád se nechám překvapit, ať je to kdekoliv. A hlavně si ten celý proces užívat, protože tenis je hra a hra se má hrát,“ dodává.