Byť skončily páté ze šesti týmů, braly házenkářky turnaj hlavně jako přípravu na sezonu a možnost k sehrání s novými mladými přírůstky. Po dvou letech se totiž vrací na házenkářský vrchol. „První dva zápasy byly velmi dobré, další tři už pak trošku slabší. Neměly jsme tolik sil. I tak jsme ale hrály naplno a snažily se o co nejlepší výsledky. Přišly nám nové mladé hráčky, takže je to pořád takové herní seznamování,“ komentovala výsledky domácího týmu hráčka Nikola Kalinová.

Výhra, remíza a tři prohry netrápily ani trenéra hodonínských házenkářek Tomáše Bártu. „Cvičili jsme hlavně rychlé přechody do útoku. Soustředili jsme se také na rozhodovací schopnosti v zakončení a okamžitý návrat zpátky. Žádné souhry, žádné nacvičené signály, jak tomu bývá v naší lize zvykem,“ objasnil své záměry trenér.

Hodonínští drtiči. Ilustrační foto.
Šance na návrat se se každým dnem zvyšuje, tvrdí Drtič Balán

I přes silnou konkurenci ukázaly zápasy potenciál týmu. „Nebudeme mít lehký vstup do soutěže. I tak to ale budou hráčky schopné uhrát a věřím, že budeme minimálně těžkými soupeři,“ zhodnotil své svěřenkyně Bárta.

Návrat na vrchol

Interliga, jak se také nejvyšší soutěži říká, se od první ligy výrazně liší. „Je mnohem rychlejší a dost nevyzpytatelná. Nesmíme ani na minutu polevit. Každá chyba se trestá a nebudeme to mít jednoduché,“ zvažovala rozdíly Kalinová. Házenkářky si také zahrají více utkání. V soutěži je totiž čtrnáct celků, oproti deseti v první lize.

Tým neminou změny. Ne však v hráčských řadách, ale v intenzitě tréninků a přizpůsobení se rychlosti ligy. „Přidáme dva tréninky a dostaneme se tak na pět týdně. V utkáních pak chceme zvládat pětasedmdesát až osmdesát útoků, což je na hranici maxima hráček. Bude to nesmírně těžké,“ vysvětlil trenér.

Soupisku se snažil trenér udržet stejnou bez nutnosti koupě nových hráček. Letos do ženského týmu totiž dorostlo hned několik mladých Hodoňanek, i proto se hráčky zúčastnily přípravného poháru. „Neposilovali jsme cizími hráčkami. Máme výrazné mladé osobnosti, jakými jsou třeba Kalinová nebo Gardnerová. Česká házená je malý dvoreček, i přesto ale chceme jít českou cestou. V Hodoníně máme z čeho vybírat,“ řekl pyšně Bárta.

Hlavně se udržet

Některé kluby si nerady stanovují cíle před začátkem sezony. HK Hodonín s tím problém nemá. „Za celou existenci interligy se ani jednomu z nových týmů nepodařilo v lize udržet. Dva týmy zůstaly díky rozšíření, ale ani jeden se neudržel díky výsledkům. Tuto sérii chceme jednoznačně zlomit a zůstat nahoře,“ doufal v dobré výsledky hodonínský kouč.

V dobré výsledky doufají i hráčky, které už vyhlíží první kolo soutěže, v němž se střetnou se slovenskými Michalovcemi. „Těšíme se, je to pro nás změna. První liga byla o něčem jiném a hned v prvním kole máme těžkého soupeře. Naše hra i kondice se ale zlepšují a nálada je dobrá,“ nemohla se dočkat Kalinová, která by ráda skončila u středu tabulky.

Překvapení po sezoně

Postup do interligy hráčky zaskočil. Hodonín totiž v soutěži skončil druhý a právo na nejvyšší ligu tak náleželo prvotně Kobylisům. „Ony skončily první, ale reglement soutěže dává prvním dvěma účastníkům možnost domluvit se na postupu podle zájmu,“ popsal trenér Bárta situaci okolo cesty na házenkářský vrchol.

Hodonínské hráčky se šťastnou novinu dozvěděly až po konci sezony. „Postup nás překvapil, vůbec jsme to netušily. Měly jsme radost ze splnění našeho celoročního cíle. Sice nám to o bod nevyšlo, ale nakonec při nás stálo štěstí a jsme zpátky,“ chválila si okolnosti Kalinová.

Úvodní interligový duel sehrají hodonínské házenkářky tuto sobotu od 17.30 hodin na palubovce Michalovcí. V domácí hale se představí poprvé až ve třetím kole - 14. září hostí od půl šesté celek Duslo Šala.

JAN MAZÁČ

Biketrialisté z Kyjova uspěli ve světě
Biketrialisté z Kyjova uspěli ve světě. Přivezli medaile z Kramolína