„Předsezonním cílem byla záchrana soutěže, která je pořád naší prioritou. Samozřejmě když budeme hrát na špici, zlobit se nebudeme. Pořád je to však začátek sezony. V dalších zápasech se může cokoliv přihodit a všechno bude jinak," zůstává obezřetný nový hodonínský kouč René Gärtner, který převzal ambiciózní tým po svém bývalém kolegovi z Kunovic Antonínu Střelcovi. „Můj předchůdce mě házenou učil, máme podobné myšlení, takže jsem toho nemusel moc měnit," přiznal Gärtner.

Souboj dvou týmů z čela tabulky ukázal, že nováček první ligy není mezi třemi nejlepšími týmy soutěže náhodou. Výbornou formu a herní pohodu si slovácký celek převezl z Ostravy domů. Ve sportovní hale TEZA proti Plzni demonstroval svoji sílu, Západočešky rozebral do posledního šroubku.

Jednoznačný výsledek překvapil všechny, výjimkou nebyl ani domácí kouč Gärtner. „Kdyby mi před zápasem někdo řekl, že vyhrajeme o čtrnáct branek, tak se mu vysměji. Na druhé straně máme kvalitní tým, který se na těžký zápas velmi dobře připravil," řekl hodonínský trenér.

Začátek byl oboustranně vyrovnaný. Jihomoravanky střelecky znovu táhla hlavně slovenská kanonýrka Birkušová, který zaznamenala první tři branky domácího týmu. Hráčky Plzně držely se soupeřkami krok pouze v úvodní čtvrthodině. Lídr první ligy se do vedení poprvé a naposledy dostal v 9. minutě, kdy vedl 5:4. Od té doby spíše plnil roli sparingpartnera.

Pak však převzal iniciativu Hodonín, jehož útočné akce řídila především zkušená spojka Tóthová. Nestárnoucí házenkářka výborně rozdělovala balony, šance připravovala hlavně křídelnicím. Když bývalá hráčka Zlína nebo Poruby napřáhla, byl z toho téměř jistě gól. „Z šesti střel dala pět branek. Úspěšnost měla třiaosmdesát procent," vypočítal Gärtner.

Slovácký celek zásluhou Budayové brzy srovnal skóre a ve zbytku první půle na palubovce kraloval. Ve 25. minutě Hodonín vedl 12:7, do kabin už šel se sedmibrankovým náskokem. „Celý tým od začátku do konce šlapal jako hodinky. Hlavně mladá děvčata se předvedla, jejich výkon byl výborný," chválil svěřenkyně hodonínský kouč, který za rozhodnutého stavu poslal do hry i brankářku Nejezchlebovou nebo šikovné dorostenky Novákovou s Bydžovskou.

V pohodě hrající domácí tým nakonec porazil Plzeň 36:22 a do tabulky si připsal další dva body. Hostujícímu družstvu k udržení letošní neporazitelnosti nestačily ani přesné zásahy Lindy Galuškové a Veroniky Mudrové. Zmiňované duo dohromady zaznamenalo čtrnáct ze dvaadvaceti branek Slavie.

Hodonín rozložil góly na více hráček, v závěru navíc ušetřil síly na další těžké duely. „Za výkon i výsledek jsem všechny holky pochválil. Doufám, že děvčata poslední výsledky neuspokojí a že budou dál poctivě pracovat," věří Gärtner.

Jeho tým nyní čeká další náročná bitva. V sobotu se ve sportovní hale TEZA představí vedoucí Havlíčkův Brod. V případě další výhry se Hodonín dostane do čela tabulky. Atraktivní duel začíná v 15.30.

1. liga v házené žen, 5. kolo

HK Hodonín – Slavia VŠ Plzeň 36:22 (15:8)

Nejvíce branek: Birkušová 10, Kováčiková 6, Tóthová a Nováková 5 – Galušková 8/2, Mudrová 6

Rozhodčí: Baader, Novotný

Diváci: 120

Hodonín: Blažková, Nejezchlebová – Tóthová 5, Kováčiková 6, Jastrábová, Pospíšilová 3, Kalinová 2, Birkušová 10, Marková, Nováková 5, Višňovská 1, Furyová, Bydžovská, Budayová 4